Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЛЕКЦІЯ № 3

Висновки

Товарна біржа — важливий інститут ринкової економіки і, зокрема, оптової торгівлі.

Товарну біржу в сучасній економіці України не можна за функціями ототожнювати із сучасними біржами західних країн.

Товарна біржа не є єдиним каналом оптової торгівлі.

Для розуміння суті біржової торгівлі варто перелічити її відмітні ознаки (риси):

• регулярність поновлення торгівлі й організованість ринку;

• підпорядкованість визначеним, заздалегідь установленим правилам (у кожної біржі свій статут, свої правила торгівлі, яких необхідно суворо дотримуватися.);

• приуроченість до визначеного місця;

• установлення стандартів на товари;

• розроблення типових контрактів;

• котирування цін;

• арбітраж - врегулювання спорів;

• інформаційна діяльність біржі;

• здійснення угод під час відсутності самого товару;

• специфічний характер угод: зустрічний, за принципом подвійного аукціону з боку покупців і продавців;

• торгівля масовими однорідними товарами, якісно порівнянними, окремі партії яких цілком взаємозамінні;

• спекулятивний характер угод, прагнення учасників торгівлі до максимального комерційного результату — економічний двигун біржової торгівлі. Крім того, додаткові риси здобуває ф'ючерсна біржова торгівля;

• фіктивний характер угод, метою яких є не споживча, а мінова вартість товару;

• непрямий зв'язок з ринком реального товару (через хеджування);

• повна уніфікація споживної вартості товару, представником якої служить біржовий контракт;

• повна уніфікація більшої частини умов угоди (кількість товару, термін постачання);

• знеособленість угод і замінність контрагентів по них.

Серед ключових понять біржової торгівлі найбільш значимим варто вважати поняття біржового товару. Необхідно мати на увазі, що на біржі здійснюються угоди купівлі-продажу товарів з визначеними характеристиками. Товарна біржа концентрує оптовий товарообіг за масовими, насамперед сировинними і продовольчими товарами.

Ознаки біржового товару:

• замінність;

• біржовий стандарт.

Згідно з біржовим стандартомтовар, що продається на біржі має відповідати певним якостям з багатьох параметрів і характеристик (наприклад, мідь певного ступеня чистоти, алюміній певної кондиції). Цей біржовий стандарт гарантується біржею, її «добрим ім'ям». Біржовий стандарт дає важливу перевагу, спрощуючи і прискорюючи угоди на біржі без попереднього огляду і приймання товарів. Біржовий стандарт, а точніше, відповідність біржовому стандарту, й уможливлюють взаємозамінність товарів.

Відповідно до Українського законодавства під біржовим товаромрозуміється невилучений з обороту товар визначеного роду і якості, у тому числі стандартний контракт і коносамент на зазначений товар, допущений біржею до біржової торгівлі. Біржовим товаром не може бути нерухоме майно й об'єкти інтелектуальної власності.

Інша важлива умова сучасної біржової торгівлі — встановлення визначених мінімальних партій продаваних товарів. Причому цей мінімальний розмір становить досить велику кількість і називається біржовою одиницеючи одиницею контракту. Визначення одиниці контракту залежить від багатьох факторів, що ретельно вивчаються (місткість транспортних засобів, обсяг і вага вантажних місць, розмір і частота споживання партій товарів).

Біржова угода— це зареєстрований біржею договір, що укладається учасниками біржової торгівлі щодо біржового товару під час біржових торгів. Порядок реєстрації й оформлення біржових угод установлюється біржею.

Історично першими з'явилися угоди на реальний товар, і їх генезис завершився появою та високим ступенем розвитку ф'ючерсних угод. Тому розглянемо для початку угоди на реальний товар. Вони також поділяються на кілька видів:

•угоди «спот» чи «кеш»;

•форвардні.

В основі їх виділення також лежить головна розглянута нами ознака: термін постачання. При цьому угоди «спот» чи «кеш» укладаються на товар, що знаходиться на складі біржі, і на так званий прибуваючий товар (за вітчизняною термінологією — товар у дорозі, тобто той товар, що протягом кількох днів прибуде на склад біржі), а також на товар, відвантажений чи готовий до відвантаження, що знаходиться на складі продавця. Це угоди з негайним постачанням (коротким терміном постачання). Метою таких угод є фізичний перехід товарів від продавця до покупця на умовах, обговорених у договорі купівлі-продажу (біржовій угоді).

Форвардні угоди- це тверді угоди, метою їх також є фізичний перехід товару від продавця до покупця.

Після надходження й оприбуткування товарів на складі біржі за угодами «спот» і «форвард» біржа чи складське підприємство, з яким біржа уклала відповідні угоди щодо зберігання й інших супутніх транспортно-експедиційних складських операцій, видає власнику товару спеціальний документ, що називається варантом.

Варант- це товарно-розподільчий документ, свідоцтво про схоронність і заставне, котре продавець зберігає в банку і представляє покупцю при настанні терміну постачання товару. Продавець при цьому оплачує витрати за збереження і страхування товару на складі. Покупець після придбання варанта стає власником товару. Для цього він здійснює оплату чеком, переказує гроші.

Бартерні угоди- це товарообмінні угоди з передачею права власності на товари без платежу грошима (натуральний обмін), тобто коли один товар міняється на інший товар чи на товар плюс гроші.

Хеджери на біржі користаються великими пільгами (наприклад, у розмірі відсотків за кредит). Банки у випадку кредитування угод з хеджованим товарами також застраховані від втрат (збитків).

Співвідношення укладених на біржах угод таке, що спекулятивні і хеджові операції становлять переважну частину. Так, на Лондонській біржі кольорових металів 50—60 % від загального обсягу припадає на хеджові операції, 25—40% — на спекулятивні.

Звичайне (чисте) хеджуванняпроводиться винятково для запобігання цінових ризиків. У цьому випадку операції на ф'ючерсному ринку протилежні до операцій з реальним товаром, але за обсягом і часом цілком відповідають зобов'язанням на ринку реального товару.

Селективне хеджуванняприпускає, що угода на ф'ючерсному ринку здійснюється не одночасно з укладенням угоди на реальний товар і не на еквівалентну кількість. Цей вид хеджування проводиться з метою одержання прибутку.

Опціон— це договірне зобов'язання купити чи продати визначений вид цінностей чи фінансових прав за заздалегідь встановленою у момент укладення угоди ціною (яка називається базисною ціною, ціною виконання чи ціною зіткнення) у межах погодженого періоду часу. В обмін на придбання такого права покупець опціону сплачує продавцю визначену суму, що називається премією. Опціонні угоди називають ще угодами з преміями.

Опціон на купівлю— дає його покупцю право, але не обов'язок, купити визначений ф'ючерсний контракт за заданою ціною протягом терміну дії опціону. Таке право здобувається за відносно невелику ціну та дозволяє здійснити операцію при фіксованій ціні за сприятливої кон'юнктури і дістати прибуток (чи відмовитися від угоди і позбавитися премії).

Опціон на продаж— дає його покупцю право, але не обов'язок, продати ф'ючерсний контракт за фіксованою ціною протягом терміну дії опціону.

Подвійний опціон— дає змогу його покупцю або купити, або продати ф'ючерсний контракт за базисною ціною (чи відмовитися від угоди і позбавитися премії).

Використання опціонів дозволяє знизити фінансовий ризик втрат у біржовій грі порівняно з торгівлею ф'ючерсними контрактами.

 

 


Читайте також:

  1. Вид заняття: лекція
  2. Вид заняття: лекція
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вступна лекція
  7. Вступна лекція 1. Методологічні аспекти технічного регулювання у
  8. Клітинна селекція рослин.
  9. Колекція фонограм з голосами осіб, які анонімно повідомляли про загрозу вибуху
  10. ЛЕКЦІЯ (4): Мануфактурний період світової економіки
  11. Лекція - Геополітика держави на міжнародній арені
  12. Лекція 02.04.2013




Переглядів: 743

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Біржові операції. Котирування цін на біржі | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.