Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Міжнародна корпорація і зовнішнє середовище

Тема 2 Середовище міжнародного менеджменту

 

1. Міжнародна корпорація і зовнішнє середовище

2. Класифікація секторів зовнішнього середовища

3. Особливості аналізу зовнішнього середовища

 

Довгий час менеджмент був спрямований на рішення тільки оперативних задач міжнародних і національних корпо­рацій. Планування майбутнього здійснювалося на основі ек­страполяції наявних результатів діяльності. Ринок динамічно розвивався згідно з прогнозами. Стабільність, стійкість зовн­ішнього середовища, передбачуваність завтрашнього дня при­водили до концентрації уваги менеджерів на внутрішньому стані організації, пошуку внутрішніх джерел підвищення ефек­тивності діяльності.

Наприкінці 40-х початку 50-х років ситуація почала зміню­ватися. Ріст невизначеності зовнішнього середовища стимулю­вав посилення уваги до планування майбутнього, формування прогнозів змін попиту, пропозиції, оцінці впливу соціальних, культурних факторів на ринкову рівновагу, виявленню тих факторів ближнього і глобального оточення, що впливають на формування довгострокових конкурентних переваг.

Якщо в 50-і роки стратегія більшості міжнародних корпо­рацій будувалася на основі аналізу переваг і недоліків варіантів поведінки в залежності від особливості внутрішніх параметрів розвитку організації, у 60-і роки - на аналізі портфеля видів діяльності, то в 70-і роки подальше ускладнення зовнішнього оточення привело до необхідності розробки програм розвитку з урахуванням можливих змін у зовнішньому середовищі.

Зовнішнє (навколишнє) середовище - це «широкий спектр сил, що діють ззовні організації, що можуть вплинути на її кон­курентну результативність» [15], тобто це об'єктивно сформо­вані умови функціонування міжнародних корпорацій.

Міжнародні корпорації як відкриті системи безпосередньо або опосередковано взаємодіють із всіма елементами навколиш­нього середовища, піддаються різноманітним впливам, одержу­ють необхідні ресурси і постачають у зовнішнє середовище продукти і послуги.

Значний внесок у теоретичне обґрунтування значимості зовнішнього середовища для окремих організацій внесли дослід­ження Дилла В., Томпсона Дж., Старбука В., Ленза Р. і Энглмдоу Дж., Эмери Ф., Димаджио П., Ансофф І. і ін.

Дж. Пфеффер і Дж. Салаксик як об'єкт своїх досліджень обрали проблеми ресурсної залежності організацій. Результатом наукових вишукувань стало визнання зовнішнього середови­ща як фактора, що не обмежує, а полегшує діяльність організації за рахунок надання їй необхідних ресурсів.

Відповідно до концепції ресурсної залежності результа­тивність діяльності організації визначається забезпеченістю найважливішими зовнішніми ресурсами, за які бореться вся популяція організацій. Якщо ресурси недостатні, то організації, здатні їх контролювати, будуть у свою чергу, контролювати тих, хто має потребу в їхньому одержанні. А успішно діючі органі­зації здатні стимулювати виникнення подібної ситуації для рішення власних задач.

Пильне спостереження за зовнішнім середовищем дозволяє установити потенційні погрози і сприятливі можливості. Рішен­ня проблеми невизначеності здійснюється за рахунок реалізації різних стратегій, основними з яких виступають стратегія демп­фірування (нормування, створення запасів, вирівнювання, про­гнозування), стратегія контактування (ведення переговорів, підписання контрактів, створення спільних підприємств, злит­тя, утворення асоціацій, налагодження відносин з державою, встановлення інституціональних зв'язків). Таким чином, ство­рюються умови для управління зовнішнім середовищем.

Ф. Емері запропонував використовувати побудовану на біо­логічних аналогіях модель «відкритої системи» для опису різних типів зовнішніх впливів і їхнього впливу на структуру організації. Перший тип зовнішнього впливу пов’язав з реалі­зацією ситуації класичного ринку, другий пов’язав з недоско­налою (монополістською) конкуренцією, третій - з діяльністю на олігополістському ринку, четвертий тип - тип «турбулент­них полів», який виникає в зв'язку з різким посиленням невиз­наченості і непередбачуваності зовнішнього середовища. Зміна поля (правових вимог, систем цінностей, правил державного регулювання, технологій і ін.) створює постійну погрозу руйну­вання організації. Для ефективної реакції на зовнішні впливи необхідно розвивати саморегулюючі функції.

У дослідженнях П. Димаджио й У. Пауелла значна увага приділяється оцінці впливу зовнішнього середовища на діяльність організації. Основні результати досліджень полягають у наступному:

· якщо підприємства діють у східних зовнішніх умовах, то відбувається зближення організаційних структур керуван­ня, культур і способів дій;

· східні зовнішні умови виникають у випадку використан­ня тих самих постачальників, консультантів, клієнтів, ре­гулювання діяльності державою і професійними об'єднан­нями, наявності загального інформаційного середовища.

Р. Майлс і Ч. Скоу розглядають зовнішнє середовище як «не просто гомогенне оточення, а скоріше сукупність факторів, та­ких як умови ринків товарів і праці, традиції галузі і методи її діяльності, характер державного регулювання, взаємини з по­стачальниками сировинних і фінансових ресурсів. Кожний з цих факторів впливає на організацію» [8]. Ефективно діюча організація досягає відповідності параметрів зовнішнього сере­довища внутрішнім параметрам організації (структура, проце­си, технології). Досягнення подібної відповідності можливо, на думку дослідників, тільки в результаті реалізації рішень вищих управлінців, що мають здібності як знаходити, так і вирішува­ти проблеми. Відповідальні за прийняття рішень, тобто «домі­нуюча коаліція» несуть відповідальність за визначення ставлен­ня компанії до зовнішнього середовища, за установлення взаємодій з ним, за сегментування зовнішнього середовища, за розподіл робочих обов'язків.

«Підхід, заснований на стратегічному виборі, по суті, дово­дить, що ефективність організаційної адаптації залежить від сприйняття домінуючої коаліції зовнішнього середовища і рішень, які вона приймає у відношенні того, як організація буде поводитися у визначених зовнішніх умовах. Ця комплексна динамічна проблема може бути розділена на три складові: підприємницьку, інженерну, адміністративну».

 


Читайте також:

  1. VII. ТЕСТИ З ДИСЦИПЛІНИ «МІЖНАРОДНА
  2. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  3. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  4. Антропогенний вплив на навколишнє середовище
  5. Антропогенний вплив на навколишнє середовище УКРАЇНИ
  6. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  7. Антропогенний вплив – це будь-який вплив, що здійснює людина на навколишнє середовище та його ресурси.
  8. Бізнес-середовище: Аналіз п’яти сил
  9. Будова та функції системи дихання. Зовнішнє дихання. Дихальний цикл. Біомеханіка вдиху та видиху.
  10. Валютні курси, платіжний баланс і міжнародна система валютних курсів.
  11. Виробниче середовище: сутність і основні чинники.
  12. Виховне середовище, його роль у формуванні виховної системи класу.




Переглядів: 904

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 1. Суть і характерні риси міжнародного менеджменту | Класифікація секторів зовнішнього средовища

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.