Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Система захисту службових документів

Система ЗІ є комплексом орга­нізаційних, технічних і технологічних засобів, методів і за­ходів, які перешкоджають НСД до інформації. Власник інформації особисто виз­начає не тільки склад СІ, яка підлягає за­хисту, але й відповідні способи та засоби за­хисту.

Одночасно ним розробляються заходи матеріального і морального сти­мулювання працівників, які дотриму­ються порядку захисту СІ, і заходи відпо­­відаль­нос­­ті персоналу за розголошення таємниці підприємства.

Система ЗІ повинна бути багаторівневою з ієрархічним доступом до інформації, гранично кон­к­­ретизованою і прив'язаною до специфіки підпри­ємства за структурою методів та засобів захисту, які використовують­ся, від­критою для ре­гу­лярного оновлення, надійної як у звичайних, так і в екс­тре­мальних ситуаціях. Вона не по­винна створювати пра­цівникам підприємства поважні незручності в роботі. Комп­лекс­ність системи ЗІ досягається її фор­му­ванням з різних еле­ментів – правових, організаційних, технічних та крип­то­­гра­фічних (програмно-матема­тич­них).

Співвідношення елементів та їх зміст забезпечують індивідуальність системи ЗІ підприємства і га­ран­тують її непов­торність та складність подо­лання. Співвідношення елемен­тів системи, їх склад та взаємо­зв'язок визна­чають не тільки її індивідуальність, але й конкретний заданий рівень за­хисту з врахуванням цінності інформації та вартості подіб­ної системи.

Правовий захист інформації передбачає: наявність в засновницьких та організаційних документах підприємства, кон­т­ра­к­тах, які укладаються із працівниками і у посадових нас­тановах положень та зобов'язань із ЗІ, яка складає таємницю підприємства і його партнерів, формулювання і доведення до відома всіх працівників підприємства механізму пра­вової відповідальності за розголо­шен­ня СІ. До правового елементу сис­­теми захисту також може включатись страхування СІ від різних ризиків.

Організаційний захист інформації містить заходи уп­равлінського та обмежувального характеру, які спону­ка­ють персонал дотримуватися правил захисту СІ і включає у себе: формування і рег­ламентування діяльності служби безпеки підприємства; забез­пе­чен­ня цієї служби нормативно-ме­то­дичними докумен­тами з організації і технології ЗІ; рег­ла­­менту­вання та регу­лярне оновлення переліку СІ, яка підлягає захисту; складання і ве­ден­ня пе­реліку СД підприємства; рег­ламен­тування системи (ієрархічної схеми) обме­жен­ня дос­тупу персоналу до СІ; регламен­тування технології захисту і оброб­лен­ня СД; побудова захищеного тра­ди­ційного або елект­рон­ного докумен­то­обігу; побудову тех­­но­­логії доку­мен­тування СІ, складання, оформлення, ви­го­тов­лення і видавання СД; по­бу­дову техноло­гічної систе­ми оброблення і збе­реження СД; організацію архівного збе­рі­ган­ня СД; регла­ментування захисту СІ підприємства від несанк­ціо­нованих дій персоналу; порядок і пра­вила ро­бо­ти персо­налу з СД і СІ, контроль за вико­нанням всіма працівниками цього порядку і правил; відбір персо­налу для ро­боти з СІ, навчання та інструктування пра­ців­ників; порядок ЗІ під час веден­ня пере­мо­вин, проведенні нарад з конфіденційними питаннями, прийо­мі від­відувачів, здійс­нен­ня реклам­ної, виставкової та іншої діяльності; регла­менту­вання аналітичної роботи з ви­яв­лення загроз СІ підприємства і каналів вито­ку СІ; обладнання і атес­ту­ван­ня при­міщень, робочих зон, виді­ле­них для здійснення службової діяль­ності, ліцензування технічних сис­тем і за­со­бів ЗІ та охорони; регла­мен­туван­ня про­пускного режиму на тери­торії, у спорудах і приміщеннях підпри­ємст­ва, іденти­фіку­вання персоналу та ванта­жу; регламентування системи охо­­рони території, споруд, приміщень, об­лад­нан­ня, місць зберігання готів­кових коштів, транспорту і персоналу підпри­ємства; регламентування орга­ні­зацій­них питань експлуатації техніч­них засо­бів ЗІ і охорони; регламен­туван­ня дій служ­би безпеки та персоналу в екстре­мальних ситуаціях; регла­менту­вання роботи з управління системою ЗІ.

Організаційний захист є стрижнем, який позв'язує в одну систему всі інші елементи ЗІ. Центральною проб­ле­мою при розробці методів організаційного ЗІ є формування дозвільної (розмежувальної) сис­теми і доступу пер­соналу до СІ, документів і баз даних. Важливо чітко і однозначно вста­но­вити: хто, кого, та до яких відомостей, коли, на який термін і як допускає. Доз­вільна система доступу розв’язує наступні задачі: за­без­печення праців­ників всіма необхідними для роботи до­ку­ментами і інформацією; обмеження кола осіб, які до­пус­каються до СД; виключення не­санкціонованого ознайом­лення з СД. У відповідності з цією послідовністю визначається необхідний ступінь посилення захисних заходів, структура рубежів (ешелонів) ЗІ. Доступ пра­ців­ника до СІ, який здійснюється у відпо­відності з дозвільною системою, нази­вається санкціонованим.

Дозвіл (санкція) на доступ до СІ завжди є суворо персоніфікованим і видається керівником у пись­мовому вигляді: наказом, який зат­верджує схему поса­до­вого або поіменного доступу до СІ; резолю­цією на СД, списком-дозволом у карточці видавання справи або на обкладинці справи ознайомлення з СД. Орга­нізаційні заходи захисту відображаються в норма­тив­но-методичних документах служби безпеки під­приємства. З огля­ду на це, часто використовується єдина назва двох розгля­ну­тих вище елементів системи захисту – органі­за­ційно-правовий ЗІ.

Технічний захист інформації включає: засоби захисту технічних каналів витоку інформації, які виникають під час роботи ЕОМ, засобів зв'язку, ко­пі­ювальних апаратів, принтерів, факсів та інших приладів і обладнання; засоби захисту приміщень від візуальних та акустичних способів технічної розвідки; засоби охорони споруд і приміщень від проникнення сторонніх осіб (засоби спостереження, спо­віщення, сигналізації, інформування та іденти­фі­кування, ін­же­нерні споруди); засоби протипожежної охорони; засоби вияв­лення при­ладів і пристроїв технічної розвідки.

Програмно-математичний захист інформації вклю­чає: регламентування доступу до електронних документів персональними паролями, які іден­ти­фікуються командами та іншими найпростішими методами захисту; регла­менту­вання спеціальних засобів і продуктів прог­рам­ного захис­ту; вико­рис­тання криптографічних методів ЗІ в ІС, криптографування (ши­ф­рування) інформації у процесі передавання каналами зви­чайного та факсимільного зв'яз­ку, пересилання пош­тою.

У кожному елементі ЗІ можуть бути реалізовані на практиці тільки окремі складові частини. Наприклад, в організаційному захисті можна регла­ментувати тільки при­йоми оброблення СД та систему досту­пу до них пер­соналу. Методи і засоби ЗІ в рамках системи захисту повинні регу­лярно змінюватись з метою попередження їх розкриття зловмисником.

Конкретна система ЗІ підприємства завжди є суворо конфіденційною. Спеціалісти, які розробляли сис­тему, ніколи не повинні бути її користувачами. Отже, сис­тема захисту СІ є індивідуалізованою сукуп­ністю необ­хідних елементів захисту, кожний з яких окремо розв’язує свої спе­­цифічні для даної підприємства задачі і володіє конкре­тизо­ва­ним відносно до цих задач змістом. У комп­лек­сі ці еле­мен­ти формують багаторівневий захист секре­тів підприємства і дають відносну гарантію безпеки підприємницької діяль­ності підприємства.


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  3. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  4. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  5. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  6. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  7. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  8. VI. Узагальнення та систематизація знань
  9. VII. Закріплення нового матеріалу і систематизація знань.
  10. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  11. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  12. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.




Переглядів: 779

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Джерела службової інформації та канали її витоку | Технологія захисту документованої інформації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.