МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Раніше таке поняття давалось у постановах Пленуму Верховного Суду України.Коли до хуліганських дій в першому випадку приєднується інша чи інші особи, що діють спільно з першим злочинцем, співучасть наявна. Тут мають місце два окремих хуліганських прояви, що не пов'язані між собою, і співучасть відсутня. В цей же час інша особа теж вчиняє хуліганські дії, не пов'язані з першим хуліганським випадком. Наприклад, в ресторані особа з хуліганських спонукань наносить тілесні ушкодження потерпілому, після чого її затримують.
У чинному Кримінальному Кодексі міститься ряд статей, в яких вчинення злочину групою осіб розглядається як конструктивна ознака складу злочину або ознака, що надає певному складу кваліфікованого виду.
Наприклад, в ст. 293 КК передбачено кримінальну відповідальність за групове порушення громадського порядку, в ч. 2 ст. 296 КК передбачений такий кваліфікований склад хуліганства, як вчинення цього злочину групою осіб.
Аналогічний підхід започаткований в ч. 3 ст. 152 КК, яка передбачає більш сувору кримінальну відповідальність за зґвалтування, вчинене групою осіб.
Ч. 2 ст. 28 КК визначає поняття вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб.
Нинішнє законодавче формулювання цієї форми співучасті суттєво не відрізняється від тих, які давались раніше.
Головною характерною рисою цієї форми співучасті є попередня домовленість про вчинення злочину.
Як правило, така змова торкається місця, часу, способу вчинення злочину.
Вона може мати місце як при співвиконавстві, так і при співучасті з розподілом ролей.
Але, як відмічається в юридичній літературі, в останньому випадку повинно бути не менше ніж два співвиконавці.
Важливим питанням при визначенні цієї форми співучасті є вірне визначення часу, коли може здійснюватись попередня змова.
В законі зазначено, що така змова здійснюється заздалегідь, тобто до початку вчинення злочину.
У зв'язку з цим слід відмітити, що змова може мати місце до початку посягання, зокрема на стадії готування, а також безпосередньо перед замахом чи вчиненням закінченого злочину.
Вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб підвищує суспільну небезпеку вчинюваних дій у порівнянні з попередньою формою співучасті, коли злочин вчинюється групою осіб.
В Особливій частині Кримінального Кодексу значна кількість статей передбачає вказану ознаку як кваліфікуючу.
Це стосується таких складів злочинів, як вбивство, злочинів проти власності.
Крім цього, вказана обставина передбачена п. 2 ч. 1 ст. 67 КК як обтяжуюча покарання.
Поняття організованої групи як форми співучасті було введено в Кримінальний кодекс 1960 року з метою посилення кримінально-правової боротьби з організованою злочинністю.
Воно включене до ст. 41 КК в якості обтяжуючої обставини, а також введено в ряд статей Особливої частини КК як кваліфікуюча або особливо кваліфікуюча ознака.
Визначення цього поняття було дано в постанові Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про корисливі злочини проти приватної власності" від 25.12.1992 р. у п. 26 вказаної Постанови відмічається, що
під організованою групою треба розуміти стійке об'єднання двох і більше осіб, які спеціально зорганізувалися для спільної злочинної діяльності. на наявність цієї кваліфікуючої ознаки можуть, зокрема, вказувати: розроблений (хоча б у загальних рисах) і схвалений учасниками групи план злочинної діяльності або вчинення конкретного злочину, розподіл ролей, наявність організатора (керівника), прикриття своєї діяльності як своїми силами, так і з допомогою сторонніх осіб (в тому числі і підкупом посадових осіб шляхом дачі хабарів), вербування нових членів, наявність загальних правил поведінки. У процесі удосконалення цього визначення деякі ознаки організованої групи опущені, деякі змінені, тобто визначення, яке дається в ч. 3 ст. 28 КК, відрізняється від того визначення, яке давалось раніше.
З ч. 3 ст.28 КК випливає, що злочин вважається вчиненим організованою групою, якщо в його готуванні або вчиненні брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об'єднання для вчинення злочинів, об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Перш за все у новому визначенні організованої групи змінено кількісний склад співучасників.
Якщо раніше він повинен був складатись не менше ніж з двох осіб, то тепер закон передбачає наявність в організованій групі не менше трьох осіб.
Це суттєва зміна кількісної ознаки співучасників, яка обмежуватиме визнання групи організованою у порівнянні з раніше діючим законодавством.
У ч. 3 ст. 28 КК зроблено важливе уточнення стосовно моменту домовленості між співучасниками про створення організованої групи.
Мова йде про попереднє зорганізування співучасників у стійке об'єднання.
Воно має здійснюватись до вчинення злочинів.
Читайте також:
|
||||||||
|