Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Відкриття та використання банками для здійснення міжбанківських переказів кореспондентських рахунків

Основні умови міжбанківських переказів

Умови та підстави проведення міжбанківських переказів

Основними умовами міжбанківських розрахунків можна вказати:

Згідно з п. 7.1.3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» кореспондентський рахунок – це рахунок, що відкривається одним банком іншому банку для здійснення міжбанківських переказів. Відкриття кореспондентських рахунків здійснюється шляхом встановлення між банками кореспондентських відносин у порядку, що визначається НБУ, та на підставі відповідного договору. Кореспондентський рахунок є єдиним інструментом здійснення міжбанківських безготівкових розрахунків і призначений саме для них.

У п. 7.1.3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено, що кореспондентські рахунки відкриваються (лише) банкам і (лише) банками. Однак, враховуючи те, що Державне казначейство України виконує функцію централізації бюджетних розрахунків, Державному казначейству України відкрито єдиний казначейський рахунок в НБУ, на якому консолідуються всі бюджетні рахунки. Через такий по-суті кореспондентський рахунок здійснюються розрахунки за операціями з виконання бюджетів та управління бюджетними коштами. Також сформовано внутрішню платіжну систему Держказначейства відповідно до постанови КМУ та НБУ від 15 вересня 1999 р. № 1721 «Про створення внутрішньої платіжної системи Державного казначейства».

Відносини з відкриття кореспондентського рахунку, а також інші договірні відносини між банками, метою яких є здійснення платежів, розрахунків та надання інших банківських послуг за взаємними дорученнями називаються кореспондентськими відносинами.

Кореспондентські відносини можуть установлюватися:

- між банками і НБУ;

- безпосередньо між банками.

Таким чином, електронні міжбанківські перекази можуть здійснюватися:

- через систему електронних платежів НБУ за кореспондентськими рахунками банків (філій) у територіальних управліннях НБУ (розділ II Інструкції № 320);

- через банки-кореспонденти за кореспондентськими рахунками, відкритими у них (розділ III Інструкції № 320, де регулюються питання виконання міжбанківського переказу через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками-резидентами в інших банках-резидентах).

Крім цього, згідно з п. 27.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Розділом IY Інструкції № 320 міжбанківський переказ може здійснюватися через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками в розрахунковому банку (ним є банк, уповноважений платіжною організацією відповідної платіжної системи, що відкриває рахунки членам платіжної системи та бере участь у проведенні взаєморозрахунків між ними – п. 1.34 згаданого закону. За допомогою таких кореспондентських рахунків відбувається кліринг між членами платіжної організації - банками).

Слід зазначити, що серед всіх видів кореспондентських рахунків найбільш важливим для банків України є відкриття кореспондентського рахунку в НБУ та робота в СЕП НБУ, яка є в Україні державною системою міжбанківських розрахунків. Всі банки відкривають у НБУ кореспондентські рахунки, що дозволяє здійснювати їм в межах України через СЕП НБУ платежі на рахунок будь-якого одержувача коштів з рахунку будь-якого відправника коштів. Саме робота в СЕП НБУ є основною технічною умовою здійснення банками внутрішньодержавних грошових переказів. Зокрема, через СЕП НБУ у 2010 р. було здійснено переважну більшість (98, 2 %) міжбанківських переказів, тоді як через кореспондентські рахунки, відкриті банками в інших банках, - 1,8 % таких переказів[6].

НБУ регламентує та забезпечує функціонування СЕП НБУ, гарантує її надійність і безпеку, організовує та бере участь у проведенні через неї банківського переказу (п. 11.3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Згадаємо, що тим самим НБУ реалізує функцію «банку банків», встановлену п.п. 6,7 ст.7 Закону України «Про Національний банк України»;


Читайте також:

 1. II. Відкриття і подолання схоластичного світогляду
 2. V. Класифікація рахунків
 3. А. Розрахунки з використанням дистанційного банкінгу.
 4. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
 5. Алгоритм здійснення купівлі
 6. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
 7. Аналіз використання капіталу.
 8. Аналіз використання матеріальних ресурсів
 9. Аналіз використання матеріальних ресурсів.
 10. Аналіз використання обладнання.
 11. Аналіз використання прибутку та резервів його зростання
 12. Аналіз використання робочого часу на підприємстві
Переглядів: 297

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Небанківські платіжні системи | Наявність коштів на кореспондентському рахунку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.