Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Управлінський облік в інформаційній системі підприємства

Управлінський облік — це внутрішній облік, який ведеться для задоволення потреб у інформації керівництва всього підприємства та його структурних підрозділів Якщо фінансовий облік регулюється міжнародними І національними стандартами та нормативними актами, то головним критерієм організації управлінського обліку є корисність одержуваної Інформації для оцінки, контролю і прийняття управлінських рішень.

Управлінський облікведеться підприємствами, фірмами для забезпечення внутрішніх інформаційних потреб керівництва даного підприємства, фірми. Головним при цьому є своєчасне одержання детальної, достовірної інформації про прибутки і витрати як на підприємстві в цілому, так і в його окремих підрозділах. В рамках управлінського обліку здійснюється детальний облік витрат і калькуляція собівартості випущеної продукції, виконаних робіт і наданих послуг.

Важливим для управлінського обліку є вирішення таких завдань:

– визначення очікуваного прибутку від того чи іншого економічного заходу (купівлі та продажу майна, короткострокових чи довгострокових інвестицій, кредитів);

– складання прогнозу про рентабельність випуску нових видів продукції на основі результатів дослідження ринку збуту;

– складання прогнозу про фінансовий стан підприємства, фірми на перспективу, фінансова оцінка альтернативних варіантів її розвитку та ін.

В управлінському обліку широко використовуються методи фінансової математики, спеціальні статистичні методи математичного прогнозування.

Підприємства самостійно обирають форму організації управлінського обліку виходячи із особливостей діяльності, структури і розмірів підприємства, вимог управління.

Господарюючі суб’єкти самостійно вибирають і визначають систему обліку витрат та калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг). Підприємства можуть калькулювати собівартість продукції (робіт,послуг) за повними, неповними (прямими або змінними), стандартними (нормативними) витратами або комбінуванням цих методів.

Підприємства самостійно розробляють склад і зміст внутрішньої звітності з метою забезпечення всіх рівнів управління необхідною інформацією для контролю діяльності, прогнозування виробництва і управління.

Інформація управлінського обліку є комерційною таємницею і тільки з дозволу адміністрації підприємства або за рішенням органів суду чи прокуратури можливе ознайомлення з даними регістрів та внутрішньої звітності управлінського обліку. Комерційну таємницю відносно змісту цієї інформації зобов’язані зберігати службовці підприємства та аудитори, що надають послуги з управлінського обліку і мають доступ до інформації.

Враховуючи на те, що внутрішньогосподарський (управлінський) облік представляє собою систему збирання і оброблення інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством, зміст предмета управлінського обліку розкривають об’єкти, які можна об’єднати у дві групи:

1) виробничі ресурси підприємства;

2) господарські процеси та їх результати, що виражають напрям діяльності підприємства.

До складу виробничих ресурсів входять:

· засоби праці;

· предмети праці;

· трудові ресурси.

Другу групу об’єктів предмета управлінського обліку становлять господарські процеси, які поділяються на:

· постачальницько-заготівельний процес;

· виробничий процес;

· процесс реалізації та визначення фінансових результатів.

Сукупність прийомів і способів, за допомогою яких забезпечується відображення предмета управлінського обліку в системі обліку, являє собою , який складається з таких елементів:

- елементи методу фінансового обліку (документація, інвентаризація, оцінювання і калькуляція, рахунки і подвійний запис, баланс і звітність);

- нормування;

- планування;

- контроль;

- аналіз.

Нормування представляє собою розрахунок (визначення) оптимальних науково обґрунтованих норм, які спрямовані на ефективне використання матеріальних і трудових ресурсів підприємства. З практичної точки зору результати проведених нормувань знаходять своє відображення при розробці технологічних карт по виробництву тієї чи іншої продукції, що передбачають витрати матеріалів на виробництво одиниці продукції, затрати праці, та її оплати і т. ін..

Планування – це процес, який спрямований на узгодження можливостей підприємства (з’ясованих при проведенні нормування) і потреб споживчого ринку, а також розробки стратегій поведінки підприємства за умови змін, які можуть відбутися в економічному середовищі. При здійснення планування слід опиратися не лише на нормативну базу підприємства, а враховувати також результати контролю та аналізу, які засвідчують реальність виконання запроваджених нормативів і реалізації виробничих програм у попередні звітні періоди.

Контроль являє собою зворотний зв’язок, метою якого є встановлення відхилень від запланованих показників і параметрів роботи структурних підрозділів, своєчасне інформування керівництва з метою з’ясування причин їх виникнення і вжиття комплексу заходів по мінімізації або усуненню впливу негативних чинників на діяльність підприємства.

Аналіз – це комплекс заходів, спрямованих на встановлення взаємозв’язку між затратами, обсягами реалізації, а також прибутком підприємства. Особливу увагу при аналізі приділяють виконанню встановлених планових завдань, з'ясуванню причини виникнення різного роду відхилень і визначення їх впливу на результати діяльності як конкретного підрозділу, так і фінансового стану підприємства в цілому.

Враховуючи вимоги керівництва, спрямовані на реалізацію поставлених завдань, можна виділити такі функції управлінського обліку:

· контрольна;

· інформаційна;

· прогнозна.

Контрольна функція управлінського обліку забезпечується здійсненням оперативного контролю та оцінювання виконання виробничих завдань і досягення запланованих показників як структурних підрозділів, так і підприємства в цілому шляхлм здійснення порівняння.

Інформаційна функція управлінського обліку реалізується шляхом забезпечення керівників структурних підрозділів і підприємства необхідною інформацією для здійснення планування, контролю і всебічного аналізу з метою прийняття ефективних управлінських рішень.

Прогнозна функція управлінського обліку полягає в розробці планів виробництва і розвитку підприємства на майбутнє з урахуванням фактичних результатів діяльності, спираючись на очікувані цінові коливання на засоби і предмети праці та можливості збереження і розширення ринку збуту на продукцію, роботи і послуги.

Успішна реалізація функцій управлінського обліку забезпечується дотриманням таких принципів:

- безперервності діяльності підприємства;

- періодичності;

- комплексності;

- повноти і аналітичності інформації;

- оцінювання результатів діяльності структурних підрозділів підприємства;

- бюджетного методу управління витратами.

Принцип безперервності діяльності підприємства базується на розробці планів короткострокового та довгострокового розвитку підприємства (планування поставок матеріалів та комплектуючих від постачальників, розширення асортименту виробництва продукції, формування ринку збуту) з урахуванням того, що підприємство буде працювати в майбутньому без намірів самоліквідації.

Принцип періодичності забезпечується тим, що прийняття оперативних управлінських рішень неможливе без чітко організованої системи збору і обробки інформації. Облікові дані цінні для керівництва лише за умови своєчасності їх отримання. Реалізація цього принципу забезпечується запровадженням на підприємстві належної системи документообороту.

Принцип комплексності дотримується шляхом разової фіксації здійснюваних господарських операцій та їх результатів в облікових документах (первинних або зведених) і наступному використання зазначеної інформації в системі як управлінського, так фінансового обліку без повторної фіксації та розрахунків. Так зважаючи на специфічний характер інформації управлінського обліку, збір необхідних даних може бути здійснений з використанням уже задіяних в обігу на підприємстві документів без нагальної потреби запровадження нових.

Принцип повноти й аналітичності інформації полягає і тому, що інформація, яка надходить з первинних підрозділів до бухгалтерії та до менеджера, повинна бути деталізована настільки, щоб на її основі була можливість провести необхідний аналіз і прийняти оперативні управлінські рішення. Надмірна деталізація облікової інформації може призвести до ускладнення аналізу і як наслідок – до втрати оперативності при прийнятті потрібних рішень.

Принцип оцінювання результатів діяльності структурних підрозділів підприємства полягає в тому, що фінансовий результат підприємства не завжди є відображенням ситуації в кожному його підрозділі окремо. Діяльність одних підрозділів може забезпечувати значні фінансові надходження для підприємства, інших – невеликі надходження або навіть приносити збитки. Проте існування неефективних і збиткових підрозділів може бути виправдане з позиції вигоди від їх роботи для підприємства в цілому, а також забезпечення зайнятості працівників і збереження трудового потенціалу суб’єкта господарювання.

Принцип бюджетного методу управління витратами використовується здебільшого на великих підприємствах як інструмент планування, контролю і аналізу в системі управлінського обліку. Бюджетуванням (кошторисами) охоплені процеси постачання, виробництва і реалізації продукції у розрізі структурних підрозділі підприємства. У кошторисах відображаються як витрати, так і доходи та прибутки від різних видів діяльності.

 

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  5. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  6. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  7. Автоматизовані форми та системи обліку.
  8. Автопідприємства вантажних автомобілів
  9. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  10. Адресація в системі ЕП НБУ.
  11. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 1517

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нормативне та методичне забезпечення фінансового обліку | Нормативне та методичне забезпечення податкового обліку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.