Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 7. Ринок праці та його взаємодія з товарним і грошовим ринками.

Механізм досягнення подвійної рівноваги у закритій економіці. Криві «інвестиції-заощадження» та «ліквідність-гроші» . Модель та її застосування до аналізу економічної політики. Нейтральність грошей.

Нехай , тоді обсяг інвестицій зросте і . Крива зрушується вгору і економіка потрапляє в точку . Спроектуємо ці точки в нову систему координат. Проведемо через спроектовані точки і Криву - криву „інвестиції – заощадження”:

 

Кожна точка кривої є точкою рівноваги товарного ринку(). Ця залежність відємна, тобто зі збільшенням ставки відсотку() рівноважний обсяг виробництва зменшується. Ця крива показує, як рівноважний обсяг виробництва залежить від ставки відсотку.

Крива розбиває площину на дві півплощини:

 

 

Poзглянемо екзогенні чинники цієї кривої:

  1. автономні податки();
  2. державні закупки();
  3. рівень цін().

Якщо , то автономні видатки зменшуються незалежно від ставки відсотку і крива рухається влівіо.Аналогічно: якщо гранична норма чистих податків зростає(), то крмва рухається вліво;

Якщо , то і крива рухається вправо;

Якщо , то і крива рухається вліво.

 

 

Нехай реальний обсяг виробництва зростає, тоді трансакційний попит на гроші збільшується, і крива попиту на гроші рухається праворуч. Рівноважна ставка відсотку зростає.

Спроектуємо ці точки в нову систему координат. В результаті отримаємо криву «ліквідність - гроші». Кожна точка на цій кривій є точкою рівноваги грошового ринку. Ця крива є графіком функції, що показує залежність рівноважної ставки відсотку від обсягу виробництва. Вона поділяє площину на 2 частини: зверху пропозиція грошей більше ніж попит, а праворуч навпаки.

Розглянемо екзогенні чинники цієї кривої. Вона рухається, якщо змінюються реальні касові залишки (відношення грошової маси до рівня цін). Якщо реальні касові залишки зростають незалежно від обсягу виробництва, то рівноважна ставка відсотку знижується і крива рухається вниз.

 

Розглянемо спочатку закриту економіку . Точка Е – точка подвійної рівноваги по товарному та грошовому ринках.

За допомогою цієї моделі можна розглядати взаємодію фіскальної і монетарної політики.

Розглянемо ситуацію, коли ці дві політики мають стимулювальний характер. Це політика експансії ( монетарна експансія –політика збільшення пропозиції гроршей, фіскальна експансія - політика збільшення державних видатків).

G↑ і M↑, крива ІS рухається вправо. Точка Е – точка подвійної рівноваги .

Обсяг виробництва збільшується, але ставка відсотку може зрости або впасти, або не змінюватися. Це залежить від того, який державний орган буде більш активно проводити свою політику: уряд чи НБ. Якщо буде переважати фіскальна експансія, то ставка відсотку зросте (і↑), а якщо монетарна, то спаде (і↓).

Розглянемо випадок, коли державні видатки зростатимуть, а грошова маса зменшиться.

Ставка відсотку збільшиться, а обсяг виробництва може або зменшитись, або не змінитись. Це залежить від того, хто більш активно проводить свою політику: уряд чи НБ. Якщо уряд, то обсяг виробництва зростатиме, якщо НБ, то зменшиться.

З кейнсіанської точки зору крива ін вест. попиту є низькою за ставку відсотку.

Відповідно і крива інвестицій заощадження (IS) також низько еластична за ставку відсотка.

Це означає, що при низькій ставці відсотку можливе зростання цієї ставки призведе до знецінення цінних паперів. У таких умовах інвестори будуть боятися витратити капітал і більшу частину своїх активів будуть тримати в грошовій формі. Відповідно крива “ліквідність-гроші” (LM) також буде мати горизонтальну ділянку, то кажуть, що вона потрапляє у “ліквідну пастку”.

У цих умовах монетарна політика стає неефективною. Економіка потрапляє у «ліквідну пастку». Всі ці випадки ми розглядали за умови сталого рівня цін.

Сформулюємо принцип нейтральності грошей: однократна зміна кількості грошей не впливає на реальний обсяг виробництва, реальні інвестиції та рівень зайнятості у довгостроковому періоді. Монетарна політика є нейтральною.

За довгостроковий період ставка відсотку повертається до попереднього рівня. При цьому відбуваються такі процеси: зростає пропозиція грошей, ставка відсотку знижується:

MS ↑ → і ↓ → AD ↑ → P↑ →Y↑→ P↑→ Y↓→ MD↑→ і↑

 

Деякі економісти формулюють принцип супер нейтральності грошей: зміна темпу зростання грошової маси не змінює реальний обсяг виробництва та реальну ставку відсотку у довгостроковому періоді.

Що стосується фіскальної політики, то вона у довгостроковому періоді не є нейтральною, а саме збільшення державних видатків за довгий проміжок часу призводить до повернення природного обсягу виробництва, яке при цьому співвідношенні між інвестиціями та державними закупками змінюється. Відбувається ефект витіснення, в результаті якого ставка відсотку зростає. Це означає, що фіскальна політика не є нейтральною і ставка відсотку не відновлюється.

  1. Безробіття, його види, причини та наслідки. Закон Оукена. Модель природного рівня безробіття.

Робоча сила – це особи, які можуть і хочуть працювати. Позначимо:

- робоча сила, - безробітні, - рівень (норма) безробіття

Розрізняють такі види безробіття:

- фрикційне безробіття – викликається затримками при працевлаштуванні на нове робоче місце, воно пов’язане з пошуками роботи та очікуваннями.

- структурне безробіття – зумовлене невідповідністю структури попиту на робочу силу структурі її пропозиції.

Фрикційне та структурне безробіття разом називаються природним безробіттям.Природне безробіття означає, що в суспільстві існує середній (типовий) рівень безробіття, що вважається нормальним. Надлишок безробіття понад природну величину називається циклічним безробіттям. Циклічне зумовлене економічними кризами.

Розглянемо модель природного рівня безробіття:

,

де - кількість працюючих;

- показник звільнення (частка працюючих, що втрачають роботу);

- показник працевлаштування (частка безробітних, що знаходять роботу);

Безробіття не змінюється, якщо:

,

f

 

 

  sE  
Е   U
fU  

Рис.9.3. Модель природного рівня безробіття

 

При повній зайнятості існує лише природне безробіття.

Норма безробіття:

- зменшується, якщо ;

- зростає, якщо .

Між обсягом виробництва та рівнем зайнятості існує певний зв’язок. Цей зв’язок можна виразити за допомогою економетричного рівняння, що отримало назву закон Оукена :

,

де - фактичний обсяг національного виробництва

- природний обсяг національного виробництва

- фактичний рівень безробіття

- природний рівень безробіття

- параметр Оукена

Ця формула показує, що при збільшенні рівня безробіття на 1%, порівняно з природним рівнем, обсяг виробництва, порівняно з природним рівнем зменшиться на декілька відсотків.

Безробіття має такі наслідки:

- через безробіття виробничий потенціал використовується не повністю (втрачається частина продукту, яка може бути виготовлена).

- норми безробіття диференціюються за групами населення ( в різних соціальних групах – різні норми безробіття).

- безробіття призводить до втрати кваліфікації.

- моральна деградація.

соціальне напруження.

  1. Теорія жорсткої реальної заробітної плати.

Модель природного безробіття не пояснює, чому в реальних умовах пропозиція робочої сили постійно перевищує попит на неї. В такій ситуації працівники змушені чекати, коли з*являться вакансії. Виникає безробіття очікування. Існують різні трактування цього явища:

- неокласичне, згідно якого причинами безробіття очікування є: жорсткість заробітної плати, негнучкість цін, хибні передбачення щодо інфляції;

- кейнсіанське, згідно якого є періодична недостатність ефективного попиту.

 


 

 


а) неокласична модель б) кейнсіанська модель ринку праці.

 

Рис.9.4. Модель ринку праці: а) неокласична модель; б) кейнсіанська модель. АВ – величина безробіття, - чисельність робочої сили, - номінальна ставка зарплати, - рівень цін, - реальна ставка зарплати, - крива попиту на робочу силу,- крива пропозиції робочої сили, - точка рівноваги ринку праці, в якій попит дорівнює пропозиції.

В точці Е0 безробіття немає, але стака заробітної плати є жорсткою і знаходиться на рівні вище рівноважного. Внаслідок цього виникає безробіття очікування.

З неокласичної точки зору існують такі причини жорстокості заробітної плати:

- закони про про мінімальні зарплати. Якби таких законів не було, то - впали, - зменшилася, а - збільшився.

- монополізм профспілок.

- стимулююча роль завищеної ставки заробітної плати.

Ця роль може реалізовуватися:

a) через вплив на харчування.

b) через зменшення плинністі робочої сили. В умовах, коли існує безробіття працівники будуть боятися звільнення з роботи.

c) через уникнення негативної селекції і підвищення середньої якості персоналу.

d) через уникнення морального ризику і тим самим підвищення старанності працівників.

  1. Модель ринку праці: класичне та кейсіанське трактування.

Модель природного безробіття не пояснює, чому в реальних умовах пропозиція робочої сили постійно перевищує попит на неї. В такій ситуації працівники змушені чекати, коли з*являться вакансії. Виникає безробіття очікування. Існують різні трактування цього явища:

- неокласичне, згідно якого причинами безробіття очікування є: жорсткість заробітної плати, негнучкість цін, хибні передбачення щодо інфляції;

- кейнсіанське, згідно якого є періодична недостатність ефективного попиту.

 


 

 


а) неокласична модель б) кейнсіанська модель ринку праці.

 

Рис.9.4. Модель ринку праці: а) неокласична модель; б) кейнсіанська модель. АВ – величина безробіття, - чисельність робочої сили, - номінальна ставка зарплати, - рівень цін, - реальна ставка зарплати, - крива попиту на робочу силу,- крива пропозиції робочої сили, - точка рівноваги ринку праці, в якій попит дорівнює пропозиції.

В точці Е0 безробіття немає, але стака заробітної плати є жорсткою і знаходиться на рівні вище рівноважного. Внаслідок цього виникає безробіття очікування.

З неокласичної точки зору існують такі причини жорстокості заробітної плати:

- закони про про мінімальні зарплати. Якби таких законів не було, то - впали, - зменшилася, а - збільшився.

- монополізм профспілок.

- стимулююча роль завищеної ставки заробітної плати.

Ця роль може реалізовуватися:

e) через вплив на харчування.

f) через зменшення плинністі робочої сили. В умовах, коли існує безробіття працівники будуть боятися звільнення з роботи.

g) через уникнення негативної селекції і підвищення середньої якості персоналу.

h) через уникнення морального ризику і тим самим підвищення старанності працівників.

  1. Рівновага трьох ринків. Модель Хікса-Хансена.

Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  3. Адаптація працівників.
  4. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  5. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  6. Акти з охорони праці в організації.
  7. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  8. Активно взаємодіяти з навколишнім світом
  9. Алкоголізм і безпека праці.
  10. Аналіз ефективності діяльності працівників банку
  11. Аналіз і оцінка стану охорони праці
  12. Аналіз оплати праці




Переглядів: 691

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механізм досягнення рівноваги на грошовому ринку. Модель грошового ринку та її застосування до аналізу монетарної політики. | Інфляція, її темп, види та наслідки. Методи антиінфляційної політики.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.