Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про гальмування в центральній нервовій системі. Види та механізми гальмування. Класифікація рефлексів. Види рефлекторних дуг.

Міхурці, розташовані біля пресинаптичної і постсинаптичної мембран.

Аксо-аксональні синапси з одностороннім розташуванням міхурця з медіатором.

Механізм передачі збудження в синапсах центральної нервової системи.Тривалий час існувала думка, що збудження від однієї нервової клітини до іншої передається за допомогою електричних потенціалів. Але електрофізіологічними дослідженнями встановле­но, що електричний струм не проникає через синаптичну щілину і не передається на постсинаптичну мембрану. Збудження в синапсах передається за допомогою хімічних речовин, що дістали назву медіаторів. В нервово-м'язових синапсах, синапсах парасимпатич­ної нервової системи медіатором є ацетилхолін. В синапсах цент­ральної нервової системи, згідно з даними Д. Кертіса, збуджуючим медіатором є похідні глютамінової кислоти, а в деяких нейро­нах — ацетилхолін і норадреналін. Передача збудження в синап­сах відбувається таким чином: збудження, яке проходить по нер­вовому закінченню до синапса, викликає зміни проникності пресинаптичної мембрани. В результаті цих змін везікули лопаються, а медіатор, що знаходиться в них, виходить у синаптичну щілину і внаслідок дифузії переміщується до постсинаптичної мембрани. Досягнувши постсинаптичної мембрани, медіатор взаємодіє з її структурними елементами — білково-ліпідними комплексами, чут­ливими до дії медіатора. Наслідком цієї взаємодії є зміна проник­ності постсинаптичної мембрани для іонів, деполяризація її і виник­нення так званого збуджуючого постсинаптичного потенціалу (ЗПСП). Велична ЗПСП, який виникає внаслідок одноразового ви­ділення медіатора з одного синапса, незначна і не здатна виклика­ти збудження мембрани нервової клітини. І тільки внаслідок сумар­ної дії медіатора, який виділяється кілька разів підряд з одного або одночасно з кількох синапсів, збуджуючий постсинаптичний потенціал досягає величини, здатної деполяризувати мембрану до критичного рівня і викликати новий потенціал дії, тобто передати збудження з однієї нервової клітини на іншу. Медіатор, наприклад ацетилхолін, після взаємодії з активними центрами постсинаптич­ної мембрани інактивується специфічним ферментом ацетилхолін-естеразою, і постсинаптична мембрана знову стає готовою до сприй­няття нового збудження.

Гальмування — це особливий нервовий процес, що проявляється в зменшенні або відсутності реакції у відповідь на подразнення. Вперше гальмуван­ня було відкрито німецькими вченими братами Вебер у 1845 р. при вивченні дії подразнення блукаючого нерва на скорочення серця.

Початком розвитку досліджень гальмування в центральній нерво­вій системі слід вважати роботу І. М. Сєченова «Про гальмування згинального рефлексу у жаби при хімічному подразненні середнього мозку», яка була надрукована

1863 р. Далі І. М. Сєченовим і М. Є. Введенським було показано, що гальмування не можна звес­ти до стомлення рефлекторних центрів і що розвиток гальмування пов'язаний із зміною електричної активності центральної нервової системи.

 

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. V Процес інтеріоризації забезпечують механізми ідентифікації, відчуження та порівняння.
  5. V. Класифікація і внесення поправок
  6. V. Класифікація рахунків
  7. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  8. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  9. А/. Поняття про судовий процес.
  10. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  11. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  12. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.




Переглядів: 1145

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Постсинаптична частина. | Аферентні волокна, що викликають активність гальмівного нейрона Г.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.