Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Концепція управління життєвим циклом організації І. Адізеса РАЕІ

Згідно сучасній концепції І. Адізеса «РАЕІ» існують чотири необхідних менеджменту вітаміни: P − виробника результатів (producer), A − адміністратора (administrator), Е − підприємця (entrepreneur), I − інтегратора (integrator), які він назвав «функціями менеджменту»(рис. 5.3).

 


Рис 5.3. Чотири функції менеджменту або „вітамінний комплекс ефективного управління ” за концепцією І. Адізеса

 

Адізес стверджує, що в ефективній організації повинні бути представлені усі чотири управлінські функції: Р – орієнтована на результати, А - адміністративна, Е – підприємницька і І – інтеграційна. Отже, підприємство повинно оптимальним чином задовольняти споживачів, вчасно змінюватись та попереджувати потреби, що змінюються, створивши для цього структуру з взаємозамінних елементів. Якщо не виконується одна з цих функцій в управлінні, існує вірогідність припустити, якою „хворобою” захворіє організація (рис. 5.4). Адізес пропонує назвати це діагностичною і терапевтичною методикою.

 

 


Рис. 5.4. Прояви нестачі на підприємстві відповідних функцій менеджменту за концепцією І. Адізеса

 

Наприклад, якщо на підприємстві спостерігається падіння обсягу продажів, якщо йдуть клієнти, а підприємство неефективна — це означає, що не вистачає вітаміна Р. Коли підприємство не приносить прибутку, неефективно або неоптимально використовує фінансові ресурси — необхідний вітамін А. Якщо підприємство неефективне впродовж тривалого періоду, не вміє пристосовуватися до нових умов, виходить на ринки з новою продукцією надто пізно, постійно втрачає можливості — воно потребує вітаміну Е. Якщо підприємство вразливе, його лишають провідні фахівці (що відбувається доволі часто у сучасних умовах) — зрозуміло, що відсутній вітамін I. Таким чином, якщо додати бракуючу функцію менеджменту або «доповнити раціон бракуючим вітаміном” - з'явиться так звана „цілісна терапевтична методика”.

Розглядаючи кожну з вищеозначених управлінських функцій І. Адізес наводить такі пояснення. Організація повинна бути ефективною — функція Р.Що це означає? Організація ефективна тоді, коли вона робить те, для чого була створена. Будь-яка організація має мету, ради якої вона існує.

Найчастіше на питання «яка мета підприємства» відповіддю є «для заробляння грошей». Насправді це не так. Прибуток — це те, що ви неминуче отримуєте, якщо діяльність підприємства ефективна і оптимізована. Це результат роботи.

Тому, для того, щоб організація була ефективною, перше питання, яке повинно задати собі її керівництво, звучить так: «Чому ми існуємо?». Це непросте питання, оскільки все існує для того, щоб приносити користь кому-небудь або чому-небудь. Дане питання слід трансформувати так: «Для кого ми існуємо?». Чим зазвичай вимірюють ефективність організації? Не тільки рентабельністю та рівнем продажів. Насправді ефективність вимірюється і тим, чи повертаються клієнти (споживачі) знову до підприємства. Якщо клієнти не повертаються - організація не є ефективною.

Функція А — адміністрування, яка забезпечує раціоналізацію. Бути оптимізованим - це означає не витрачати сили даремно, систематизувати процес управління, досягати успіху і визначати механізми його досягнення. Адміністрування — систематизація і організація справи так, щоб ресурси не витрачалися даремно. Для Адізеса прибутковість — це створення доданої вартості. Чи може організація бути функціональною і не оптимізованою? Так. Вона працює, робить багато рухів, але не раціональна.

Для того, щоб підприємства були ефективними тривалий час необхідно задіяти функцію Е. Повернемося до метафори тенісу. Для того, щоб перемогти в грі, потрібно думати, куди після удару приземлиться м'яч. Тому необхідно так позиціонувати себе на ринку, щоб бути готовими відбити м'яч, коли він полетить у ваш бік. Це називається стратегічним плануванням. Треба зрозуміти, що планування — це не розробка плану дій на завтра, а те, що треба робити сьогодні, в світлі того, що очікується отримати завтра. Для цього треба творчо підходити до планування. Доводиться йти на ризик, який неминучий при плануванні. Отже, мова йде про підприємництво.

Функція I робить організацію оптимізованою в довгостроковій перспективі. Наприклад, коли на підприємстві обсяги продажу знижуються і виробничий відділ говорить, що це не його проблема, а проблема відділу продажів, дану ситуацію можна порівняти з поламаним стільцем, ліва ніжка якого говорить, що це проблема правої ніжки. А чом би лівій ніжці не підсунутися в центр стільця і не зробити його стійким, утворивши штатив? Подібна ситуація, що склалася, на підприємстві свідчить про те, що в ній немає взаємозалежності. Управлінська роль, I яка допоможе усвідомити органічну взаємозалежність на підприємстві, називається інтеграцією.

Проблема в тому, що всі ці функції одночасно несумісні (рис. 5.5).

Адізес вважає, що якщо керівник старанно виконує одну з цих функцій, то обов'язково ставить під загрозу яку-небудь іншу. Наприклад, багато хто з керівників говорить: «Я ж багато працюю (функція Р), що у мене абсолютно немає часу бути організованим (функція А)». Або говорять: «Моя робота так добре організована (функція А), що у мене немає часу займатися нововведеннями (функція Е)». Можна почути і такі слова: «Я повинен багато що поміняти (функція Е), і у мене не залишається часу зробити свою роботу (функція Р)».

 


 

 

 


Рис 5.5. „Образи керівників”, у яких є гіперболізованою одна з чотирьох функцій менеджменту за концепцією Адізеса

Це лише один з прикладів застосування коду PAEI, або як його ще називають - коду Адізеса, який має широке застосування.За його допомогою можна аналізувати життєві цикли організацій, детально вивчати процес рішень і функціональність організаційних структур.

Розглянемо образи керівника, в яких переважає одна з чотирьох функцій і атрофировани останні три (рис. 5.5).

«Керівник Р». Як такий керівник управлятиме? Безперечно, це буде самий кращий фахівець; настільки продуктивний і добросовісний, що він не забариться піднятися по кар'єрних сходах. Проте він не займається адмініструванням і контролем (функція А), не генерує нові ідеї (функція Е), не створює команду (функція I).

Отже, ця людина — виконавець. Він працює день і ніч, приходить в офіс першим і йде останнім. Він ненавидить засідання, бо у нього завжди багато подів і немає часу на пусті розмови.

У підпорядкуванні такого керівника люди відіграють роль посильних, виконують його доручення. «Керівник Р працює сам і понад усе зацікавлений в тому, що роблять його співробітники, не важливо, як вони це роблять” .

«Керівник А». Це яскраво виражений адміністратор. Відсутні функції Р, Е, I. Йому не цікаво, що роблять його підлеглі, важливо, як вони це роблять. Він і його співробітники приходять і йдуть з роботи вчасно. При цьому керівник не дуже заглиблюється у те, що вони роблять, головне, щоб все було за встановленим розкладом. Підприємство може в результаті стати банкротом, і це теж відбувається „вчасно”. Такий керівник регулярно організовує і проводить наради. Це здебільшого прототип справжнього бюрократа, який керує виключно по інструкції.

«Керівник Е» — прототип, що цікавиться ідеями. Це мрійник і творча натура. Даний архетип керівника найбільш небезпечний вранці в понеділок, після вихідних, відпустки і тригодинного перельоту в літаку. Саме тоді він генерує нові ідеї і нові можливості. Він організовує засідання з колегами, та часто ніхто не знає, коли вони проводитимуться. Такого керівника можна назвати ще і палієм — це іскра, з якої постійно займається полум'я.

«Керівник I» головним чином зосереджений на співробітниках і на їх відчуттях. Це «політик», для якого найважливіше зовнішня гармонія в колективі. Йому необхідно, щоб його підлеглі з ним погоджувалися або хоч би вдавали, що погоджуються.

Вищеозначених керівників можна охарактеризувати наступною метафорою. Якщо «керівник Е» і «керівник А» дивляться у вікно, перший бачить небо, птахів, гори і хмари, другий — тільки брудну віконну раму. Саме тому вказані прототипи не люблять один одного: «керівник Е» завжди парить на крилах своїх ідей, тоді як «керівник А» опускає його на землю.

Прототип «керівника Р» не бачить ні віконної рами, ні хмар, тому що він роздумує про те, як же це вікно відкривається і чи підходить воно кімнаті. А прототип «Керівника I» зовсім не дивиться у вікно. Він дивиться на трьох людей в кімнаті і думає: «На що вони дивляться?».

Адізес наголошує, що усі ці прототипи – це приклади поганих керівників. Як вже зазначалось, на підприємстві повинні бути представлені усі чотири функції. Ідеальний керівник повинен бути орієнтованим на споживача і на результат, бути організованим, творчим і схильним до ризику. Крім того він зобов’язаний вміти створити свою команду.

Проте ідеального керівника не існує. Для того, щоб налагодити ефективне управління, потрібна команда, яка буде доповнювати самого керівника.

Модель Адізеса РАЕІ показує яким чином можна створити взаємодоповнюючу команду, при цьому вона визначає, яка з управлінських функцій (ролей) буде домінувати на тій чи іншій стадії життєвого циклу підприємства (рис. 5.6).

Високі літери РАЕІ демонструють пріоритетну роль на певному етапі. Відсутність тієї чи іншої літери свідчить про те, що дана роль більше не визначає діяльність менеджменту і керівників підприємства.

Розглянемо як код Адізеса може і повинен спрацьовувати на різних етапах життєвого циклу підприємства(рис. 5.6).


Читайте також:

 1. ERP і управління можливостями бізнесу
 2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
 3. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
 4. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
 5. Oracle Управління преміальними
 6. PR-відділ організації: переваги і недоліки
 7. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
 8. А. Видання прав актів управління
 9. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
 10. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
 11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
 12. АГЕНТ З ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
Переглядів: 1880

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зміни в управлінні організацією в ході її життєвого циклу згідно моделі І. Адізеса | Використання концепції В. Тарасенка „64 стратегеми” в управлінні стратегічними змінами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.