Метод побудови безризикового еквівалентного грошового потоку.
Прийняття рішень, у тому числі й у сфері інвестицій, за допомогою критеріїв, основаних тільки на монетарних оцінках, не є оптимальним. Можливе використання спеціальних критеріїв, що враховують корисність тієї або іншої події. Логіка побудови безризикових еквівалентів базується на положенні теорії корисності: розглядаючи поелементно грошові потоки ризикового інвестиційного проекту, інвестор намагається оцінити, яка гарантована, тобто безризикова сума буде потрібно, щоб бути байдужим до вибору між цією сумою й очікуваною, тобто ризиковою величиною грошового потоку.
Оскільки люди по-різному ставляться до ризику, величина безризикового еквівалента є суб'єктивною і змінною, причому чим менше її значення, тим більше неприйняття ризику демонструє інвестор.
Графічно відношення до ризику описується за допомогою кривих байдужості, що виражають залежність між очікуваним доходом і відповідним рівнем ризику, вимірюваним b - коефіцієнтом (рис.5.2).
Теоретично існує 4 типи кривих байдужості:
АЕ - інвестор байдужий до ризику.
АВ - інвестор зі зростаючим неприйняттям ризику, тобто темпи приросту доходу випереджають темпи приросту ризику. Незначне збільшення ризику вимагає істотного збільшення доходу.
АС - інвестор з убуваючим неприйняттям ризику, тобто схильний до ризику.
АD - постійне неприйняття ризику.
На практиці відношення до ризику переважної частини інвесторів описується кривою АВ.
Рис. 5.2 – Типи кривих байдужості
Існує декілька способів знаходження безризикового еквівалента. Наприклад, можна оцінити ймовірність отримання заданої величини грошових надходжень для кожного року і для кожного інвестиційного проекту. Після цього складаються нові інвестиційні проекти на основі грошових потоків, відкорегованих за допомогою знижуючих коефіцієнтів, і для них розраховується ЧПВ. Знижуючим коефіцієнтом є імовірність появи даного грошового потоку. По суті дисконтований потік і є потоком з безризикових еквівалентів. Перевага віддається інвестиційному проекту, який забезпечить максимум ЧПВ, що розрахована на основі відкорегованих грошових потоків.