Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція 2.3.1. Трансформація правової свідомості та правової культури в Україні як наслідок глобалізаційних процесів.

Тенденції державно-правового будівництва в України в умовах глобалізації.

Основними тенденціями розвитку системи права України в сучасних умовах є наступні:

1. Під впливом конвергенції правових систем у правовій системі України з'являється судовий прецедент (рішення Європейського суду з прав людини). У зв’язку з цим та взагалі зі зростанням ролі судочинства у врегулюванні суспільних відносин, підвищується значення процесуального права.

2. Зростання ролі соціального права є світовою тенденцією розвитку права, оскільки на світовому рівні закріплюються соціальні стандарти з метою більш повного забезпечення прав та законних інтересів особи. Таку тенденцію визначають як соціалізацію права.

3. У поєднанні із соціалізацією права спостерігаються також тенденції гуманізації та демократизації права. У сукупності ці тенденції обумовлюють виникнення нових інститутів і, навіть, галузей права та деяку трансформацію уже існуючих, про що говорилося вище. Прикладом трансформації системи права України у напрямку забезпечення прав людини можна вважати виникнення нової галузі права – медичного права.

4. У зв’язку з глобалізаційними процесами з'являється також тенденція до покращення регулювання економічних відносин. Безумовно, процеси глобалізації в економічній сфері відбуваються більш інтенсивно, ніж в правовій. У зв’язку з цим необхідним є вдосконалення національної системи права у частині що регулює економічні відносини (в тому числі – міжнародні). На сьогодні відмічається зростання рівня усвідомлення необхідності забезпечення відповідності правового регулювання об'єктивним економічним вимогам, спрямування його впливу на розвиток виробництва більш ефективним.

5. Слід відмітити, що сприяє вдосконаленню системи права України і робота над покращанням стану системи законодавства. Однією з причин усунення недоліків та безсистемності законодавства є прагнення України до створення позитивного іміджу на світовій арені. Позитивним результатом здійснюваної в цьому напрямі роботи слід визнати поступову кодифікацію законодавства, в результаті якої наше суспільство вже отримало цілу низку кодифікованих актів (Бюджетний, Господарський, Земельний, Цивільний, Сімейний, Податковий та інші кодекси).

6. Чи не найважливішим та найочевиднішим напрямом перетворень національної системи права в сучасних умовах є зміни, обумовлені взаємодією з регіональними та світовою системами права.

ПЛАН

1. Поняття правової свідомості та правової культури.

2. Поняття правової акультурації та проблема взаємовпливу правових культур.

3. Правова ідеологія та правова психологія.

4. Форми деформації правосвідомості у сучасній Україні та напрями їх подолання.

Мета заняття:

Навчальна – ознайомитись з інформацією про: поняття правової свідомості та правової культури, правову ідеологію та правову психологію; засвоїти знання про: поняття правової акультурації та проблему взаємовпливу правових культур; форми деформації правосвідомості у сучасній Україні та напрями їх подолання.

Розвивальна – розвиток і тренінг якостей критичного мислення, розумових умінь та навичок, пізнавальної самостійності, комунікативної компетентності, спеціальних юридичних компетенцій, інформаційної культури, рис психологічної усталеності, стимулювання самоактуалізації та самореалізації особистості студентів; формування умінь аналізу обставин юридичних казусів на предмет виявлення деформації правосвідомості.

Виховна – забезпечити усвідомлення значення глобалізаційних процесів у житті окремого індивіда, у житті українського суспільства та житті людства; забезпечити усвідомлення ролі державно-правових інститутів у механізмі забезпечення прав людини сприяти професійної усталеності юристів, формуванню поваги до людської гідності, прав і свобод людини; формування переконань та ціннісних орієнтацій студентів відповідно до ідеалів гуманізму, демократії, соціальної справедливості, поваги до особистості; виховання активної громадянської позиції; формування розвинутої правосвідомості та правової культури.

Основні поняття:

правова культура, рівні правової культури, правова свідомість, правова ідеологія, правова психологія, правова акультурація, правовий нігілізм, форми деформації правосвідомості.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  3. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  4. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  5. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  9. Адміністративне судочинство в Україні
  10. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  11. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У ГАЛУЗІ КУЛЬТУРИ
  12. АКТИВІЗАЦІЯ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ




Переглядів: 797

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трансформація систем права та правових систем під впливом глобалізаційних процесів. | Поняття правової акультурації та проблема взаємовпливу правових культур.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.