Всі можливі засоби, залучені до процесу, вирішення конфлікту
Передбачення поведінки дійових осіб конфлікту; стратегія яка розугрується
Таблиця 2.
Аналіз дій зацікавлених осіб
Зацікавлені особи
Цілі,які ставлять перед собою зацікавлені особи
Приховані цілі
Стратегія,яка розігрується зацікавленими особами
Інші можливі або бажані стратегії
Проноз розвитку конфлікту, поведінки зацікавлених осіб
Рекомендації спеціаліста з аналізу конфліктів
У конфліктних ситуаціях можуть мати місце такі моделі поведінки учасників конфлікту:
1)гра «Переможений – переможець»;
2)гра «Переможець – переможений»;
3)гра «Переможений – переможений»;
4)гра «Переможець – переможець».
Гра «Переможений – переможець».
Ця модель характерна для учасників конфлікту, які намагаються уникнути його (втеча від конфлікту). Це відбувається через такі причини:
- намагання обґрунтувати свою пасивність. Найчастіше аргументами пасивності є: участь у конфлікті може суттєво ускладнити ситуацію і тому краще змовчати;
- добра воля протилежної сторони. На цю причину роблять ставку в тому випадку, коли надіються, що партнер у конфлікті, не зустрівши спротиву, зупинить свої ворожі демарші;
- значення конфліктів. Конфлікту не надають великого значення, і тому вважають недоцільним через нього порушувати гармонійні відносини, які склалися в інших сферах. Пасивний учасник конфлікту свідомо йде на компроміс, лиш би зберегти попередні зв’яжи в інших сферах.
Яким би не було пояснення, гра «Переможений-переможець» починається. Той, хто відходить від конфлікту, віддає протилежній стороні частину своєї «території». В деяких випадках це достатньо правильна і послідовна політика. Особливо у тому випадку, коли конфліктуючі групи в майбутньому будуть мати мало зустрічей, стикувань. Розрахувались з підприємства, на якому виникла конфліктна ситуація, і перейшли на інше, з доброю роботою таке рішення може здаватися оптимальним при виході з ситуації в конкретних умовах. Однак у більшості випадків від ступання відхід від прямої конфронтації означає просто затягування конфлікту, навіть його загострення. Партнер у конфлікті привикає до поступок і бачить у них підтвердження своєї правоти, ще більше утверджується в своїй правоті, пред’являє все більше претензій і будує (свідомо чи ні) фундамент для своєї позиції «переможця». Той, хто сподівався уникнути конфлікту, стоїть перед проблемою: як необхідно реагувати: спроба відійти від конфлікту найчастіше погіршує ситуацію. Постійний відступ, щоб уникнути конфлікту, призводить до його загострення.