Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні відомості про бухгалтерський облік.

Матеріали для повторення.

Тепер давайте спробуємо визначити вартість майна підприємства та джерел його формування.

Зробивши огляд майна підприємства зробимо такі записи:

 

Що має підприємство? (майно, господарські засоби, активи) Звідки взялося майно? (джерела утворення майна)
Будинок 15500,00 Вніс Іваненко І.О. 15500,00
Грошові кошти 15000,00 Вніс Іваненко І.О. 15000,00
Разом 30500,00 Разом 30500,00

 

Це перший самостійно складений баланс на підприємстві під час його створення!

Та частина таблиці, в якій відображено майно підприємства, прийнято називати активом; іншу ж, в якій відображено джерела його утворення, – пасивом.

У цілому цей документ має назву “баланс”. Якщо він складається на дату створення підприємства – його називають засновницьким. Тут слід обов’язково запам’ятати: баланс складається на конкретну дату, оскільки показує вартість майна, яке є у підприємства на певний момент часу; підсумок активу та пасиву балансу прийнято називати валютою балансу. Тепер все це запишемо за бухгалтерськими правилами.

Засновницький баланс ПП “Модерн”

Станом на 04 січня 20хх р.

Що має підприємство? (майно, господарські засоби, активи підприємства) Звідки взялося майно? (джерела утворення майна)
Будинок 15500,00 Вніс Іваненко І.О. 15500,00
Грошові кошти 15000,00 Вніс Іваненко І.О. 15000,00
Разом 30500,00 Разом 30500,00

 
 
 


Ось який вигляд має реальний баланс. Складемо засновницькийбаланс підприємства, який буде максимально наближеним до реального. Майно будемо називати активом, а джерела його утворення – пасивом.

Баланс обов’язково має підписати керівник підприємства та головний бухгалтер.

Баланс ПП “Модерн”

Станом на 04 січня 20хх р.

АКТИВ ПАСИВ
Назва статті Сума, грн Назва статті Сума, грн
Основні засоби 15500,00 Статутний капітал 30500,00
Грошові кошти 15000,00    
Валюта балансу 30500,00 Валюта балансу 30500,00

 

Керівник Іваненко І.О. Іваненко

(підпис)

Підпис головного бухгалтера в нашому балансі відсутній, але помилки в цьому немає. У нашому випадку керівник і головний бухгалтер – це одна й та ж особа. Тому баланс підписує лише керівник.

Що сталося з пасивом? Чому зникло прізвище засновника, а замість нього ми написали “статутний капітал”? Хто і скільки осіб є засновниками підприємства? А як називають сукупність внесків засновників, яка виражається у грошовій формі? Ось питання на яке слід відповісти.

Статутний капітал! Якщо один засновник, то сукупність всіх внесків (будинок і грошові кошти), виражених у грошовій формі, називається статутним капіталом?

Запам’ятайте, власник підприємства не може використовувати матеріальні цінності, які належать підприємству, в особистих цілях та на власні потреби. Вони вже належать не тобі – фізичній особі, а ПП “Модерн” – юридичній особі.

У балансі не можна відображати особисте майно засновників, а лише майно ПП “Модерн”. Можна сказати, що майно підприємства існує незалежно від особистого майна власника.

Якщо подивитися на баланс, який ми склали, то можна сказати, що АКТИВ = ПАСИВ або АКТИВ = СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ. Так як статутний капітал належить до власних джерел утворення майна, то можна сказати, що АКТИВ = ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ. Але майно можна брати і в позику. Це означає появу зобов’язання повернути кошти тому, хто їх нам дав. Як же це показати в балансі?

Зобов’язання – це заборгованість підприємства іншим юридичним і фізичним особам.

Дані – інформація у формі, придатній для подальшої обробки.

Наш баланс особливий, адже він засновницький і відображає лише сукупність внесків засновників, які вони здійснили на момент створення підприємства. Майно підприємства ні в кого не позичало, тому й зобов’язань (залучених джерел утворення майна) у підприємства не виникло. Давайте уявимо, що ПП “Модерн” розпочало діяльність і має необхідність у грошових коштах в сумі 40000 грн. Скільки в ПП “Модерн” є грошових коштів? Скільки йому не вистачає? Де їх можна взяти?

В балансі ПП “Модерн” ми відобразили грошові кошти в сумі 1500,00 грн. Якщо нам необхідно грошові кошти у сумі 4000,00 грн., це означає, що ще десь потрібно взяти 2500,00 грн. Як варіант, можна позичити, але в кого?

Уявимо, що позичаємо згідно договору гроші в банку. Як зміниться ситуація з майном та джерелами його утворення в ПП “Модерн”.

У підприємства стало більше майна на 2500,00 грн. і виникла заборгованість перед банком на цю ж саму суму – 2500,00 грн.

Тепер давайте подивимося, як зміниться баланс ПП “Модерн”, коли ми взяли гроші в кредит у банку “Еталон”.

Баланс ПП “Модерн”

Станом на 04 січня 20хх р.

АКТИВ ПАСИВ
Назва статті Сума, грн Назва статті Сума, грн
Основні засоби 15500,00 Статутний капітал 30500,00
Грошові кошти 15000,00 Позика банку “Еталон” 2500,00
Грошові кошти 2500,00    
Валюта балансу 33000,00 Валюта балансу 33000,00

 

Керівник Іваненко І.О. Іваненко

(підпис)

Взявши позику в банку, (це банківський документ!) з’являється нове джерело утвореного майна. Тобто в пасиві балансу є два джерела: власні джерела утворення майна (статутний капітал) і залучені джерела утворення майна або зобов’язання (у нашому випадку заборгованість перед банком “Еталон” щодо позики). Якщо ми правильно зробимо записи: покажемо, що майно збільшилося на суму позики (2500 грн.) і з’явилося нове джерело майна (на суму 2500 грн.), то знову буде збережено рівність: АКТИВ = ПАСИВ. Якщо розпишемо пасив як дві його складові, то одержимо АКТИВ = СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ + ПОЗИКА БАНКУ “ЕТАЛОН”. Пригадаємо, що статутний капітал належить до власних джерел утворення майна, а позика банку “Еталон” – до залучених джерел (зобов’язань). Враховуючи це, ще раз видозмінимо нашу рівність: АКТИВ = ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ + ЗОБОВ’ЯЗАННЯ. Саме цю останню рівність називають основним балансовим рівнянням. На підставі неї формується баланс будь-якого підприємства.

Навіть якщо буде невідома хоча б одна складова з цього рівняння, можна визначити її за допомогою двох інших, а заодно й себе перевірю, чи дійсно АКТИВ = ПАСИВ. Наприклад, майно є на суму 20000 грн., а зобов’язання – 7000 грн., то власний капітал буде дорівнювати 13000 грн. (20000 – 7000 = 13000).

Виходить, що майно (актив) = власний капітал + зобов’язання. Підставимо відомі величини: 20000 = х + 7000. Звідси, х = 20000 – 7000 = 13000 грн.

Хіба бухгалтерський облік потрібно вести постійно? Кожен день усе це перераховувати? А якщо бухгалтер пішов у відпустку, що робити?

Засоби праці – речі або комплекс речей, за допомогою яких людина впливає на предмети праці, перетворює та пристосовує їх для своїх потреб.

Предмети праці – те, на що спрямована праця людини, і те, що становить матеріальну основу створюваного продукту.

Трудові ресурси – це частина населення, яка характеризується фізичними та розумовими здібностями до праці.

Необоротні активи – це всі активи, які не є оборотними, тобто використовуються підприємством протягом періоду, що перевищує один рік (або один операційний цикл, якщо він перевищує рік).

Оборотні активи – це грошові кошти та їх еквіваленти, які не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації або споживання протягом операційного циклу, або протягом дванадцяти місяців з дати балансу.

Кредиторська заборгованість – це певна сума грошових коштів, які підприємство винне своїм постачальникам (кредиторам)

Дебіторська заборгованість– це заборгованість інших підприємств (установ, організацій) чи окремих осіб даному підприємству. Інші підприємства, а також окремі особи, за якими є дебіторська заборгованість, називаються дебіторами. Дебіторська заборгованість означає, що кошти нашого підприємства тимчасово знаходяться у інших підприємств чи осіб, але підлягають обов’язковому їх поверненню при закінченні певного строку.

Активи – це щось корисне, що належить підприємству або використовуване в бізнесі. Активи: щось, що належить підприємству і доступне для подальшого використання. Пасиви – це щось, узяте підприємством у борг ззовні. Активи підприємства завжди мають дорівнювати його пасивам. Пасиви: щось, узяте підприємством у борг. (Ширше визначення пасивів включає капітал власника). Довгострокові пасиви (відомі також під назвою відстрочені зобов'язання) є боргами, які не обов’язково виплачувати в короткі терміни, так що всякі пасиви, що не є поточними, слід відносити до розряду довгострокових. Оскільки прийнято вважати, що “короткий термін” означає рік або менш, “довгий термін” означає більш за один рік.

Капітал: сума, вкладена в підприємство його власниками, включаючи залишений в обороті прибуток.

Кредитор: приватна особа або організація, яким підприємство винне гроші.

Дебітор: приватна особа або організація, яка винна гроші підприємству.

Величина кредиторської заборгованості є статтею пасивів, а дебіторською – активів.

Поточними пасивами називаються борги, які підприємство зобов’язане виплатити протягом одного року.

Інвестиції також можуть бути фіксованими активами. Поняття “інвестиції” зазвичай зустрічається в звітах, що публікуються великими акціонерним компаніями. Велика компанія А може інвестувати засоби в іншу компанію Б, купивши деяку частину акцій або облігацій Б. Ці інвестиції приноситимуть дохід компанії А у формі відсотків або дивідендів, виплачуваних Б. Якщо інвестиції робляться А з розрахунком на їх тривале використання, то вони класифікуються як фіксовані активи.

В короткій формі роз’яснимо ще раз суть основних термінів і понять, що використовуються в бухгалтерському обліку: засоби, рахунок, баланс і інші.

Одним з основних понять бухгалтерського обліку є поняття засобів або активів.

Під засобами розуміється майно, товарно-матеріальні цінності (ТМЦ) і гроші, які є на даний момент власністю підприємства, і ті, що тимчасово або постійно знаходяться поза його власністю (ТМЦ і гроші, узяті або віддані в борг, в оренду, позику, кредити банків і т.д.).

Слід пам’ятати про те, що при складанні бухгалтерського балансу все майно обліковується за вартістю, тобто, з погляду балансу, і запаси, і гроші розглядаються як певні грошові суми.

У бухгалтерському обліку засоби підприємства розглядаються з точки зору:

а) їх призначення і джерел формування;

б) їх складу і розміщення.

За призначенням і джерелам формування засобів вони поділяються на: а) власні; б) позикові.

До власних засобів відносяться фонди підприємства, та інші, а також прибуток.

Позикові засоби: кредити банків, заборгованості постачальникам, заборгованості, що виникають при розрахунках з працівниками по зарплаті, з органами соціального страхування і з бюджетом по відрахуваннях, які підприємство повинне погасити в певні терміни.

За складом і розміщенням засоби поділяються на: а) основні; б) оборотні; в) вилучені.

До основних засобів відносяться будівлі, споруди, машини, устаткування і так далі, – засоби праці терміном служби більше 1 року.

Оборотні кошти – матеріали, запчастини, готова продукція, грошові кошти і т.д. засоби, що одноразово беруть участь в господарському процесі.

Статутний капітал – певна сума коштів, що виділяється при утворенні підприємства засновниками і є джерелом освіти основних і частково оборотних засобів, необхідних для діяльності підприємства.

Резервний фонд – засоби, призначені для покриття збитків і нарахування дивідендів при недостатності прибутку.

Вилучені засоби – засоби, безповоротно або на певний термін вилучені у підприємства – збитки, борг підзвітних осіб, дебіторська заборгованість.

Бухгалтерський баланс є системою показників, що характеризують фінансово-господарську діяльність підприємства, стан його засобів, витрати і джерела засобів.

Зовні бухгалтерський баланс – двостороння таблиця, що складається на певний момент часу; у лівій частині балансу – актив – перераховані засоби підприємства, охарактеризовані з погляду їх складу і розміщення; у правій частині – пасив – джерела формування і призначення засобів підприємства.

Найважливіша особливість балансу – рівність підсумків (сум) засобів, що знаходяться в його активі і пасиві. Це пояснюється тим, що і в активі, і в пасиві балансу перераховані одні і ті ж засоби, але стан, що розглядається з різних поглядів: у активі – склад і розміщення засобів, в пасиві – їх юридична характеристика (джерела і призначення цих засобів).

Капітал, вкладений в підприємство одноосібним власником, має бути відображений в одному рахунку – рахунку капіталу; капітал, вкладений в товариство, слід показувати в рахунку капіталу окремо по кожному партнерові (засновникові). (Оскільки кожен засновник зрештою має право отримати свій капітал назад, дуже важливо реєструвати, що кому належить). Розмір капіталу, вкладеного кожним з партнерів (засновників), є предметом домовленості, і зовсім не обов’язково, щоб кожен з них вкладав однаковий капітал, хоча це можливо. Сальдо по рахунку капіталу завжди буде кредитовим, оскільки капітал власника, як відомо, завжди відображається в пасиві.

Акціонер, який одночасно є директором компанії, може отримувати зарплату як директор. В той же час як акціонер він отримує прибуток компанії, визначеної за вирахуванням його заробітної плати (на відміну від вилучень прибутку, заробітна плата директора є статтею витрат компанії). Прибуток, що виплачується акціонерам, називається дивідендами. Дивіденди виступають як привласнення прибутку після виплати податків.


[1] Невідчутні активи – активи, які не мають реальної вартості не у зв’язку з компанією-власником (репутація, престиж, ділові зв’язки, кадри, ліцензії, патенти, різні права). Оцінка ринкової вартості цих активів (“гудвіл”) здійснюється головним чином при поглинанні і злитті компанії.

[2] Невідчутні активи – активи, які не мають реальної вартості не у зв’язку з компанією-власником (репутація, престиж, ділові зв’язки, кадри, ліцензії, патенти, різні права). Оцінка ринкової вартості цих активів (“гудвіл”) здійснюється головним чином при поглинанні і злитті компанії.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. III. Бухгалтерський баланс
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. IX. Відомості про військовий облік
  5. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  6. Білковий обмін: загальні відомості
  7. Біографічні відомості
  8. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  9. Бухгалтерський баланс
  10. Бухгалтерський баланс
  11. Бухгалтерський баланс
  12. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС В ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В ЮРИДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ




Переглядів: 973

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облікові одиниці, за допомогою яких проводиться вимірювання і обчислення майна і господарських операцій, називаються обліковими вимірниками. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.126 сек.