Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік розрахунків з оплати праці з працівниками та фондами соціального страхування

Одним із важливих поточних зобов’язань, що систематично виникають у процесі господарської діяльності готельно-ресторанного підприємства, є зобов’язання перед працівниками по заробітній платі.

Основу організації оплати праці становлять: тарифні системи, системи преміювання, контрактна система, система трудових договорів і державні нормативні акти.

Тарифною системою встановлюється рівень оплати праці за одиницю робочого часу залежно від кваліфікації (розряду робітника і розряду роботи) і умов праці.

Преміальними системами встановлюються показники і рівень премій.

Функціями з обліку кадрів є: документальне оформлення зарахування на роботу, переміщення, надання відпустки та звільнення, а також облік наявності і руху працюючих та надання відповідних даних для звітності.

Перелік типових форм наведений в таблиці 10.3.

Таблиця 10.3.

Перелік типових форм первинної документації обліку розрахунків з оплати праці

Код форми Назва форми
Ф № П-1 Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу
Ф № П-2 Особова картка
Ф № П-3 Наказ (розпорядження) про надання відпустки
Ф № П-4 Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)
Ф № П-5 Табель обліку використання робочого часу
Ф № П-6 Розрахунково-платіжна відомість працівника
Ф № П-7 Розрахункова відомість зведена

 

Залежно від характеру виплат заробітна плата поділяється на основну, додаткову та інші види платежів.

У готельно-ресторанних господарствах основними формами оплати праці є погодинна та відрядна.

При погодинній формі оплати праці первісне значення для визначення розміру заробітної плати мають кількість відпрацьованого часу та кваліфікація працівника.

У готельно-ресторанних господарствах переважає погодинна форма оплати. Вона поділяється на:

штатно-окладну – за якою кожному працівникові встановлюється місячний посадовий оклад згідно зі штатним розкладом, посадою, освітою, вченим ступенем, категорією;

просту погодинну – побудована на принципі погодинної оплати: для працюючих встановлюється тверда погодинна ставка;

погодинно-преміальну – за якою крім заробітку відповідно до посадового окладу, виплачується премія за досягнення відповідних якісних та кількісних показників. Ця система оплати праці є досить продуктивною і стимулюючою.

 

.

Відрядна форма оплати праці застосовується, в основному на кухні, у кафе, барі, ресторані, тобто на видах робіт, де є:

– кількісні показники виробітку продукції чи виконаних робіт, які правильно відображають затрати праці;

– можливості встановлення норм виробітку та обліку їх виконання;

– умови для точного обліку виробленої продукції або виконаних робіт;

– виробничі умови для збільшення працівником виробітку продукції у порівнянні зі встановленими нормами та завданнями.

При обліку індивідуального виробітку кожного працівника застосовується індивідуально-відрядна оплата праці, а при обліку роботи, виконаної колективом, – бригадно-відрядна.

Підставою для нарахування заробітної плати робітникам у разі відрядної оплати служать різні документи: наряди, маршрутні листи, рапорти (відомості) виробітку та деякі інші.

У готельно-ресторанних господарствах часто зустрічаються випадки, коли працівники з тих чи інших обставин змушені працювати в понаднормовий час, у вихідні та святкові дні, а також у нічний час (з 22 години вечора до 6 години ранку).

Згідно з Кодексом Законів «Про працю» оплата праці за умов відхилення від норми здійснюється таким чином:

– у понаднормовий час – у подвійному розмірі годинної ставки за погодинною системою оплати праці, за відрядною формою оплати праці виплачується доплата у розмірі 100 % тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою;

– у нічний час – у підвищеному розмірі – від 20 % до 40 % годинної тарифної ставки, посадового окладу за кожну годину роботи у нічний час, якщо вищий розмір не визначено законодавством;

– у святкові та неробочі дні – у подвійному розмірі:

а) відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;

б) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

в) працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилась понад місячну норму.

У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Для обліку розрахунків із заробітною платою призначений рахунок 66 «Розрахунки за виплатами працівникам». На цьому рахунку ведеться узагальнення інформації про розрахунки за виплатами працівникам, які належать як до облікового, так і до необлікового складу підприємства, - з оплати праці (за всіма видами заробітної плати, премій, допомоги тощо), за не одержані в установлений строк з каси підприємства суми з виплат працівникам, за іншими поточними виплатами.

 

Аналітичний облік розрахунків з працюючими з заробітної плати організується за особовими рахунками працюючих, видами оплат і утримань.

Таблиця 10.4.

Облік заробітної плати

№ з/п Зміст операції Дт Кт
Нарахована заробітна плата, яка належить працюючим готельно-ресторанного підприємства 23, 91, 92, 93, 15
Із нарахованих зарплат проводяться обов’язкові утримання
утримання до пенсійного фонду
утримання до фонду соціального страхування
утримання до страхування на випадок безробіття
утримання прибуткового податку
утримання по виконавчих документах

З дозволу працюючих з заробітної плати можуть бути утримані нестачі і втрати від псування цінностей (К-т 375), за допущений брак виробництва з вини працівників (К-т 24).

Протягом трьох повних робочих днів здійснюється виплата зарплати готівкою з каси (Д-т 66, К-т 30). Після цього платіжні відомості закриваються. Навпроти прізвищ працюючих, які не одержали зарплату, ставиться штамп або пишеться від руки «депоновано». Прізвища і суми депонентів переносяться до окремої відомості або книги, а загальна сума відображається у кредиті рахунку 662 «Розрахунки з депонентами».

Сума депонованої зарплати наступного дня здається в банк на поточний рахунок.

Аналітичний облік депонованих сум ведеться у книзі аналітичного обліку депонованої заробітної плати, в якій відкриваються окремі рахунки на кожного депонента.

Облік розрахунків зі страхування

Утримання із заробітної плати можуть проводитись лише відповідно до чинного законодавства.

Роботодавець одночасно з нарахуванням заробітної плати здійснює нарахування на заробітну плату до фондів соціального страхування.

 

Облік зобов’язань за страховими соціальними фондами ведеться на рахунку 65 «Розрахунки по страхуванню». На кожний фонд соціального призначення відкривається окремий субрахунок.

 

При одержанні готівки з поточного рахунка в касу на виплату зарплати або перерахуванню до банкомату або на платіжні картки з поточного рахунка перераховуються платежі до соціальних фондів і тим самим погашаються зобов’язання перед фондами соціального страхування.

Із заробітної плати працівників готельно-ресторанного господарства здійснюються наступні обов’язкові утримання: податок з доходів фізичних осіб; збір до Пенсійного фонду; збір до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням; збір до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та за судово-виконавчими листами.

Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачена система пільг для громадян, що мають на утриманні дітей віком до 16 років; громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; інвалідів війни першої групи; учасників Великої Вітчизняної війни, інших бойових операцій по захисту колишнього СРСР; інвалідів дитинства та ін.

Із сум доходів, що були отримані громадянами не за місцем основної роботи, в тому числі за сумісництвом, а також громадян, що не проживають постійно на території України, податок утримується в розмірі 15 % суми заробітку. При цьому із заробітку цих громадян не виключається неоподатковуваний мінімум доходів громадян та не надаються пільги.

Внески до Пенсійного фонду, Фондів соціального страхування перераховують одночасно з перерахуванням податку з доходів фізичних осіб не пізніше дня отримання в установі банку коштів на виплату заробітної плати (див. табл. 10.4. ).

Термінологічний словник

Акредитив –розрахунковий чи грошовий документ, який засвідчує право фізичної чи юридичної особи отримати у банківській установі зазначену в ньому суму.

Вексель –цінний папір у вигляді довгострокового зобов'язання, складеного у письмовому вигляді за певною формою

Платіжне доручення –розрахунковий платіжний документ, що пред'являється одержувачем коштів у банк.

Платіжне вимога-доручення -розрахунковий платіжний документ, що пред'являється постачальником у банк, який обслуговує його.

Зобов'язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги – сума заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та матеріальні послуги.

Податки- це обов'язкові платежі підприємств та окремих осіб в державний або місцевий бюджети.

Податкове зобов'язання– загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.

Податковий кредит– сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду.

Заробітна плата– це винагорода, обчислена зазвичай у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Платіжна відомість - бухгалтерський касовий документ, на основі якого провадиться виплата заробітної плати працівникам підприємства, окремим особам, інші види грошових виплат.

Обов’язкові платежі - це система встановлених законодавством внесків та відрахувань юридичних і фізичних осіб, що формують доходи до державного бюджету.

Кредит - позика, видана фізичній або юридичній особі у тимчасове користування на умовах повернення, як правило, під проценти.

Термінал – електронний пристрій, за допомогою якого здійснюють розрахунки платіжними картками


Читайте також:

  1. Cплата єдиного соціального внеску - 2013
  2. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. IX. Відомості про військовий облік
  5. IX. Відомості про військовий облік
  6. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  7. Автоматизовані форми та системи обліку.
  8. Адаптація працівників.
  9. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  10. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  11. Акти з охорони праці в організації.
  12. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.




Переглядів: 1161

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік розрахунків з постачальниками і підрядниками за товари, роботи, послуги | Перелік питань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.