Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мікрофлора

Травлення в товстій кишці

Із тонкої кишки порції хімусу через ілеоцекальний сфінк­тер переходять у товсту кишку. Сфінктер виконує роль клапа­на, який забезпечує рух кишкового вмісту в одному напрямку. Через 1—4 хв після приймання їжі кожні 1/2—1 хв клапан відкривається і хімус невеликими порціями (15 мл) перехо­дить із клубової кишки в сліпу.

Сік товстої кишки за відсутності дії механічного подраз­нення виділяється в незначній кількості. Він містить слиз та епітеліальні клітини, невелику кількість пептидаз, ліпаз, амі­лаз і нуклеаз, які не мають суттєвого значення в гідролізі ор­ганічних речовин. При подразненні утворення соку збільшу­ється у 8—10 разів. Перетравлювальна функція соку полягає і в захисті слизової оболонки від хімічних, механічних подраз­нень та підтриманні лужної реакції кишкового вмісту.

Моторна функція товстої кишки забезпечує депонування калу. Харчовий хімус проходить увесь травний канал за 2—3 до­би, більшу частину він перебуває у товстій кишці.

Рентгенологічно виявлено декілька видів перистальтич­них рухів товстої кишки: малі та великі маятникоподібні, пе­ристальтичні та антиперистальтичні. Три-чотири рази на добу виникає сильна пропульсивна перистальтична хвиля, яка про­штовхує вміст у напрямку до відхідника, при цьому хвиля скорочення охоплює велику частину товстої кишки і забезпе­чує швидке випорожнення значних її ділянок.

Механічні та хімічні подразники підвищують перисталь­тичну активність і прискорюють проходження хімусу, тому клітковина, яка погано перетравлюється, стимулює перисталь­тику товстої кишки.

Регуляція моторної функції товстої кишки здійснюється головним чином інтрамуральними нервовими сплетеннями, а корекція місцевих рефлексів здійснюється вищерозташовани­ми центрами вегетативної нервової системи. Парасимпатична частина вегетативної нервової системи стимулює, а симпатич­на — гальмує моторну функцію товстої кишки.

Істотну роль у процесах травлення в товстій кишці відіграє мікрофлора, яка бере участь у синтезі вітамінів (групи В і К). Під дією мікроорганізмів неперетравлені вуглеводи розщеплюються з утворенням кислот (оцтової та молочної), алкоголю, вуглекислого газу й води, відбувається гниття білків з утво­ренням токсичних речовин (скатолу, індолу, фенолу) і біологічно активних речовин (гістаміну). Мікрофлора товстої кишки бере також участь в обміні білків, жовчних і жирних кислот, холестерину. При збалансованому харчуванні процеси гниття та бродіння врівноважені. Так, наприклад, під час бродіння кислі продукти перешкоджають гниттю, а одноманітне харчу-вання призводить до розладу рівноваги цих процесів.

До складу калу входять 75—80% води та непереварені за­лишки їжі, слиз, клітини епітелію і велика кількість бакте­рій, останні становлять близько 1/3 загальної маси калу (за добу утворюється 100—200 г). Колір калу зумовлений продук­тами розкладу пігментів жовчі, кількість — від об'єму і скла­ду їжі, яку людина вживає, запах обумовлений сірководневи­ми органічними продуктами. Калові маси накопичуються у прямій кишці.


Читайте також:

  1. Мікрофлора води.
  2. Мікрофлора ґрунту.
  3. Мікрофлора людини.
  4. МІКРОФЛОРА ОЧЕЙ І ВУХ
  5. Мікрофлора повітря.
  6. МІКРОФЛОРА ПОРОЖНИНИ РОТА
  7. МІКРОФЛОРА ШКІРИ
  8. Поширення мікробів у природі. Мікрофлора організму людини, її значення. Гнотобіологія. Циркуляція патогенних мікроорганізмів у довкіллі. Мікроекологія.
  9. Травлення у передшлунках, мікрофлора передшлунків.




Переглядів: 882

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Товста кишка | ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.