Найважливішою функцією є зручновкладальність, яка залежить від текучості (рухливості) і пластичності (або зв’язуваності).
Зручновкладальність характеризується:
1) ОК – осадка стандартного конуса в см;
2) ПЖ – показник жорсткості в секундах.
Залежно від рухливості бетонної суміші їх поділяють на:
- литі ();
- рухомі ();
- малорухомі ();
- жорсткі ();
- особливо жорсткі ().
Вид бетонної суміші залежить від вмісту води, водоцементного відношення , виду заповнювача та цементу і кількості та виду поверхнево-активних добавок.
Бетонні суміші готуються, як правило, на районних заводах, на центральних заводах, на бетонно-змішувальних установках різного виду безпосередньо на будівельному майданчику. Переваги заводського виготовлення:
- висока якість;
- низька вартість;
- технологічне обладнання, що дозволяє виготовляти бетонні суміші різних класів (дозування).
Недолік:
- втрата якості в процесі транспортування на значні відстані.
Районний завод – 100 ... 200 м3 товарного бетону в рік і обслуговує будівельні майданчики в радіусі 20 ... 30 км. термін 20 років.
Центральні заводи – потужність 50 ... 70 м3 в рік, термін
функціонування на одному місці 5 – 7 років.
На заводах застосовуються бетонозмішувальні установки безперервної та циклічної дії. Безперервні – недолік: неможливо змінити клас бетону в процесі роботи. Циклічної дії дозволяють оперативно міняти дозування бетонної суміші і готувати бетонні суміші різних класів. Поділяються на установки гравітаційної дії та примусової дії (за принципом роботи).
Завантаження установок: спочатку 10 – 15 % води від розрахункової, потім завантажують сухі компоненти з одночасним доповненням водою до потрібної. Якщо застосовують пластифікатори, то їх подають на початку з водою.