Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



КЛІНІЧНІ МЕТОДИ ОЦІНКИ СТАНУ ЯСЕН

 

Індекс PMA (Schour, Massler). Запалення ясенного сосочка (Р) оцінюють як 1, запалення краю ясен (М) - 2, запалення слизової оболонки альвеолярного відростка щелепи (А) - 3.

 

При підсумовуванні оцінок стану ясен у кожного зуба отримують індекс РМА. При цьому число обстежуваних зубів пацієнтів у віці від 6 до 11 років становить 24, від 12 до 14 років - 28, а з 15 років - 30.

 

Індекс РМА обчислюють у відсотках наступним чином:

 

РМА = (сума показників х 100): (3 х число зубів)

 

В абсолютних числах РМА = сума показників: (число зубів х 3).

 

Десневой індекс GI (Loe, Silness). У кожного зуба диференційовано обстежують чотири ділянки: Вестибулярно-дистальний десневой сосочок, вестибулярна крайова ясна, вестибулярно-медіальний десневой сосочок, язична (або піднебінна) крайова ясна.

 

0 - нормальна ясна;

1 - легке запалення, невелика зміна кольору слизової ясен, легка набряклість, немає кровоточивості при пальпації;

2 - помірне запалення, почервоніння, набряк, кровоточивість при пальпації;

3 - різко виражене запалення з помітним почервонінням і набряком, виразками, тенденцією до спонтанних кровотеч.

 

Ключові зуби, у яких обстежується ясна: 16, 21, 24, 36, 41, 44.

 

Для оцінки результатів обстеження сума балів ділиться на 4 і на кількість зубів.

 

0.1 - 1.0 - легкий гінгівіт

1.1 - 2.0 - гінгівіт середньої тяжкості

2.1 - 3.0 - важкий гінгівіт.

 

Періодонтальний індекс PI (Russell) стан ясен і альвеолярної кістки обчислюється індивідуально для кожного зуба. Для підрахунку використовується шкала, у якій запалення ясен відводиться відносно низький показник, і порівняно більший - резорбції альвеолярної кістки. Індекси кожного зуба підсумовуються, а результат ділиться на число зубів у порожнині рота. Результат показує періодонтальний індекс пацієнта, який відображає відносний статус захворювання періодонта в даній порожнини рота без урахування виду та причин захворювання. Середнє арифметичне індивідуальних індексів обстежених пацієнтів характеризує груповий або популяційний показник.

 

Індекс хвороби періодонта - PDI (Ramfjord, 1959) включає оцінку стану ясен і періодонта. Досліджуються вестибулярні й оральні поверхні 16, 21, 24, 36, 41, 44 зубів. Враховується зубний наліт і зубний камінь. Глибина зубо-ясеневого кишені вимірюється граддірованним зондом від емалево-цементного з'єднання до дна кишені.

 

ІНДЕКС Гінгівіти

 

0 - відсутність ознак запалення

1 - легке або помірне запалення ясен, не поширюється навколо зуба

2 - запалення ясен середньої тяжкості, що поширюється навколо зуба

3 - важкий гінгівіт, що характеризується вираженим почервонінням, набряком, кровоточивістю і виразкою.

 

ІНДЕКС ХВОРОБИ періодонта

 

0-3 - визначається десневой жолобок не глибше цементно-емалевого з'єднання

4 - глибина ясенного кишені до 3мм

5 - глибина ясенного кишені від 3мм до 6мм

6 - глибина ясенної кишені більше 6 мм.

 

 

CPITN (ВООЗ) - комплексний періодонтальний індекс потреби в лікуванні застосовується для оцінки стану періодонта дорослого населення, для планування профілактики та лікування, визначення потреби в стоматологічному персоналі, аналізу та вдосконалення лікувально-профілактичних програм.

 

З метою визначення показника використовується періодонтальний зонд спеціальної конструкції, що має на кінці кульку діаметром 0.5мм і чорну смужку на відстані 3.5мм від кінчика зонда.

 

У осіб старше 20 років досліджують периодонт в області шести груп зубів (17/16, 11, 26/27, 37/36, 31, 46/47) на нижній і верхній щелепах. Якщо в названому секстанті немає жодного індексного зуба, то в цьому секстанті оглядаються всі збережені зуби.

 

У молодих людей у віці до 19 років досліджують 16, 11, 26, 36, 31, 46 зуби.

 

Реєстрація результатів дослідження проводиться згідно з такими кодами:

 

0 - здорові ясна, Немає ознак патології

1 - після зондування спостерігається кровоточивість ясен

2 - зондом визначається підясенний зубний камінь; чорна смужка зонда не занурюється в десневой кишеню

3 - визначається кишеню 4-5мм, чорна смужка зонда частково занурюється в зубо-десневой кишеню

4 - визначається кишеня більш 6 мм; Чорна смужка зонда повністю занурена в десневой кишеню.

 

Комплексний періодонтальний індекс - КПІ (П. А. Леус). У підлітків і дорослих досліджують 17/16, 11, 26/27, 31, 36/37, 46/47 зуби.

 

Обстеження пацієнта проводиться в стоматологічному кріслі при адекватному штучному освітленні. Використовується звичайний набір зуболікарських інструментів.

 

0 -здоровий периодонт 3 -зубний камінь

1 -зубний наліт 4 -патологічний кишеню

2 –кровоточивість 5 -рухливість зуба

 

 

За наявності декількох ознак реєструється більш важку поразку (більш високий бал). У разі сумніву, перевага віддається гіподіагностиці.

КПІ індивідуума розраховується за формулою:

 

Середній КПІ обстеженої групи населення розраховується шляхом знаходження середнього числа індивідуальних значень КПІ.

 

 

Механізм дії сучасних засобів для ремтерапії і профілактики карієсу

 

Автор: Фурсік Д.І., Фурсік Т.І. м. Волгоград. Клініка стоматології ВолГМУ

 

На сьогоднішній день іони фтору залишаються найбільш ефективним засобом боротьби з карієсом. Відомі три механізми локальної дії іонів фтору після прорізування зубів:

 

• Зниження величини рН в біологічній плівці: іони фтору реагують з ио нами Н з утворенням HF, яка пригнічує метаболізм бактерій. бактерій, a HF легко проникає крізь клеточ ні мембрани в клітини бактерій і знову розкладається на іони F-і Н. Іони F-пригнічують ферменти бак терій в біологічній плівці, що призводить до зниження швидкості її розростання.

 

• Придушення процесу демінералізації: у присутності іонів F-в емалі збільшується концентрація фторапатитом і гідроксіфторапатіта, які збільшують її стійкість до дії кислот.

 

• Стимулювання процесу ремінералізації: наявність іонів F-в біологічній плівці зменшує розчинність гідроксиапатиту.

 

Серед сполук фтору, що використовуються ваних в даний час в профілак тиці стоматологічних захворювань, виділяють неорганічні (фторид натрію, монофторфосфат натрію, ФТО рид олова і комплексні солі: Емаль-герметизуючий ліквід, діамінфторід срібла) і органічні сполуки фтору. Органічні сполуки ФТО ра представлені в основному довголанцюгових амінофторидом (Olaflur, Dectaflur), а також фтористим казеїн-фосфопептід аморфним фосфатом кальцію (ACP-CPP) F.

 

Амінофторидом. Відкриття амінофторидом приходить ся на кінець 50-х років XX століття і при належить компанії Габа спільно з Інститутом стоматології універси тету Цюріха. Основна відмінність амінофторидом від неорганічних фторидів (NaF і NaMPF) полягає в тому, що катіон має органічну природу. Молекула амінофторидом зі варто з гідрофобного вуглеводневої ланцюжка і гідрофільної позитивно зарядженої групи амінів, з якою пов'язаний за допомогою електростатичне го та просторового взаємодії фторид-іон.

 

Властивості амінофторидом: Знижує поверхневий натяг ротової рідини, тим самим обумовлюючи форми вання плівки на всіх поверхнях порожнини рота; слабокислий рН - каталізує адгезію і формування гомогенного шару CaF2 (1-2 мкм); антибактеріальну дію - позитивно заряджена частина ами на знижує метаболічну активність бактерій.

 

Пороговим рівнем водневого показника, при якому рівновага зміщується в бік демі нералізаціі прийнято вважати рН 5,7. Формування гомогенного шару CaF2 робить поверхню емалі більш стійкими чівой до дії кислот, зрушуючи пороговий рівень демінералізації до рН 4,6. Захисний шар фториду кальцію представляє собою депо фториду в порожнині рота, з кото рого фторид постійно звільняється в невеликих кількостях навіть через місяці. Під час кислотних атак кількість вивільняється фтору та з депо збільшується.

 

Діамінфторід срібла. Було встановлено, що при використанні високих концентрацій фтору відбувається виділення з емалі іона фосфату, а при аплікації нітрату срібла витісняється кальцій, що небажано, тому що кальцій і фосфати є основними складовими емалі. При використанні діамінфторіда срібла на поверхні зуба утворюються малорозчинні сполуки фториду кальцію (CaF2) і фосфату срібла (Ag3PО4) і комплекс срібла з білком (Ag-білок), причому втрати іонів кальцію і фосфату не відбувається. Крім мінералізації, срібло має виражений олігодінаміческій ефект, блокуючи ферментативні системи бактерій. Побічна дія - фарбування тканин зуба в бурий або чорний колір, переважно оголеного дентину і ділянок емалі зі слабкою мінералізацією, що обмежує використання даного методу. Інтенсивність і швидкість фарбування зростає при контакті з відновниками (органічні і неорганічні кислоти).

 

Глибоке фторування. Авторський метод «глибокого фторування» (ГФ) проф. А. Кнаппвоста розроблений в 1998 році. Препарати для ГФ виробляються фірмою «Humanhemie», Німеччина під назвою «Емаль - і Дентін-герметизуючий ліквід». Аналог, вироблений фірмою «ВладМиВа», Росія, носить назву «Глуфторед».

Препарати для ГФ містять фтористий силікатно-магнієвий і фтористий мідно-магнієвий комплекси (MgSiF6 і CuSiF6)-рідина № 1. При реакції з суспензією гідроксиду кальцію (рідина № 2) відбувається розпад комплексних солей з утворенням кристалів фтористого кальцію (CaF2), фториду магнію (MgF2), гідроксіфторістой міді (Cu (OH) F), укладених в гель кремнієвої кислоти, що захищає кристали від вимивання. Мідь надає бактерицидний ефект, а які утворюються кристали фторидів магнію та кальцію мають розмір близько 50 Ангстрем і закупорюють простору (100 Ангстрем) між кристалами гідроксиапатиту в емалевих призмах.

 

АCP-CPP (Recaldent ™). Комплекс казеїн-фосфопептід (СРР) і аморфний кальцій фосфат (АСР) розроблений в університеті Мельбурна в 1995 р. В даний час на його основі фірмою GC випускаються Tooth Mousse та MI-paste (з додаванням NaF).

Казеїн-фосфопептід і аморфний фосфат кальцію стимулюють процес ремінералізації декальцінірованной емалі. АСР розкладається в бактеріальному нальоті на іони Са2 і фосфат-іони, завдяки чому стан пересичення дости нується значно швидше. При зменшенні рН в біологічній плівці концентрація дисоційованому іонів збільшується. Тому дія АСР надзвичайно ефективно навіть в критичних ситу ациях.

РСР являє собою похідне казеїну молока, до лось утворюється в процесі ферментації протеїнів коров'ячого молока в присутності фосфату кальцію. Це з'єднання стабілізує розчинені молекули АСР, які в проти ном випадку дисоціюють практично миттєво. Осором дством своїх активних груп РСР взаємодіє з АСР з утворенням комплексної сполуки. У результаті в біологи чеський плівці на поверхні зубів утворюються активні нанокластери, а не даремні агломеріро ванні АСР-комплекси. Ефективність і профілактичну дію цих нанокомплексів підтверджено результатами ис ліджень in vitro, а також клінічних досліджень на жі тваринного і людях.

 

При взаємодії РСР-АСР з іонами фтору утворюється комплексна сполука аморфного фторкальційфосфата з казеїн-фосфопептідом (CCP-ACFP).

 

Як і іони кальцію, РСР-АСР-комплекси мають надзви але високу спорідненість з бактеріями біологічної плівки і активно з'єднуються з гідроксиапатиту. Вони служать додатковим джерелом кальцію і істотно за сповільнює або навіть запобігають руйнуванню мінеральних компонентів твердих тканин при різкому падінні рН. На відміну від іонів фтору, ці комплекси можна вживати спільно з цукровмісних продуктів харчування без зниження їх еф фективности.

 

Таким чином, недолік міні ральних речовин при поверхневому кариозном поразку може бути заповнений, а розвиток карієсу в стадії меловідного плями може бути останов лено, причому, цей процес може бути запущений у зворотний бік.

 

 


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  9. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  10. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  11. Аерометоди
  12. Активні групові методи




Переглядів: 908

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Норма і патологія в стоматології | Бесіди про роль фтору

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.