МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Норма і патологія в стоматології
1. Основні етапи розвитку ЗЩС
2. Особливості дитячого організму і ПР у дитини
3. Критерії нормальності і патологічності
Розвиток ЗЩС людини
На 4 тижні внутрішньоутробного періоду розвитку початок розвитку ЗЧС, довжина ембріона 5-6 мм. У головному відділі ембріона з'являється ротова западина і йде вниз, сполучаючись з передньою кишкою. Улоговина складається з 5 відростків зябрових дуг: 2 ВЧ, 1 лобовий і 2 НЧ, важливо, щоб всі п'ять відростків зрослися м / у собою. НЧ-ті зростаючись один з одним, утворюють нижню губу і НЧ, ВЧ-і зростаються з НЧ-ми і утворюють щоки, лобовий опускається м / у верхніми і всі три зростаються м / у собою. Процес може порушуватися при професійні шкідливості жінки, стрес, куріння, алкоголь.
На 6-7 тижні, довжина тіла ембріона 11 мм, йде процес закладки зубних зачатків тимчасових зубів, вони закладаються тій послідовності, в якій будуть прорізуватися молочні зуби. Поступово зачаток перетвориться.
Диференціації:
Емалевий орган - початку емалі
Зубний сосочок - дентин і пульпа
Зубний мішечок - цемент і периодонт
На 20-22 тижні починається гістогенез - освіту тканин зуба.
Амілогенез, дентиногенеза, пульпугенез, цементогенез - важливо пам'ятати, що він починається тільки після прорізування зубів. Після прорізування коріння молочних зубів формуються протягом 2 років.
Постійні зуби закладаються на 17-18 тижні. У тій же послідовності, в якій вони будуть прорізуватися в ПР. До 9 місяцю тканини постійних зубів готові до прорізування. До кінця 9 місяці в них формується емаль, дентин і інші тканини. Протягом перших 2-3 років життя дитини розвиток тканин в постійних зубах. У постійних зубів корені формуються в теченіі4 років.
Особливості дитячого організму
Виділяють шість періодів розвитку.
1. Внутрішньоутробний періодпротекает 40 тижнів.
Може закластися кілька схильностей. Ущелини. Патологія кількості - надкомплектні зуби або мала кількість зубів. Гіпоплазія емалі, гіперплазія, флюороз, квітучий карієс.
2. Новорожденний період триває 28 днів.
У цей період стоматолог може побачити передумови хвороби. Сильно виражене заднє положення НЩ: Коли НЩ займає заднє положення - збільшується амплітуда смоктальних рухів Під час проходячи по внутрішньоутробним колій для того, щоб не було травми.
Якщо НЩ не висунута тому - ризик розвитку мезіального прикусу.
Якщо дитина при годуванні клацає мовою, швидше за все у нього коротка вуздечка мови.
Також може розвинутися прихована щілина м'якого піднебіння
Грудний період триває з 29 дня по закінчення 12 місяця життя.
Природне згодовування стимулює ріст нижньої щелепи. НЩ зростає стрибками, ВЩ плавно. Якщо дитина перебувала на штучному вигодовуванні - ретрогенія (НЧ не встигає наздогнати ВЧ).
На 6 місяці з'являються перші молочні зуби.
На 5-му місяці рясне виділення слини - початок активного функціонування слинних залоз, кругова м'яз рота слабка, не утримує слину. До року дитина навчається ковтайте слину. Інакше, ознака м'язової слабкості (можливі розумові відхилення).
До 6 місяцю первинний імунодефіцит, знижується кількість антитіл отримані від матері (вітрянка, гострий герпетичний стоматит). Часто виникає молочниця - грибкове ураження слизової оболонки ПР). Ранній дитячий (переддошкільного) період триває від 1 до 3 років.
Період активного формування тимчасового прикусу. Процес повинен завершиться до 3 років. Перші прорізуються центральні різці від 6-8 місяців, бічні різці 8-12 місяці, перші моляри 12-16 місяці, молочні ікла 16-20 місяці, другі моляри 20-30 місяці.
Дошкільний період триває від 3 років до 7 років.
Період сформованого тимчасового прикусу. У дитини є 20 молочних зубів, фізіологічне співвідношення щелеп (ортогнатіческій прикус), до 4-5 році м / у зубами з'являються проміжки - добра ознака, т к у дитини нормально ростуть щелепи і готуються до прорізування постійних зубів. До кінця цього періоду закінчується формування тканин постійних зубів.
6. Шкільний
• Молодший шкільний 7-10
• Середній шкільний 11-13
• Старший шкільний 14-18 - закінчується формування ЗЧС.
Послідовність прорізування постійних зубів:
Перші моляри (М1) - 6 років
Центральні різці (I1) - 6-7 років
Бокові різці (I2) -
Перші премоляри (Р1) -
Ікла (С) -
Другі премоляри (Р2) -
Другі моляри (М2) -
Відмінність молочних зубів від постійних
1. Молочні зуби менше за розміром
2. Молочні зуби блакитно-білі, постійні жовтуваті
3. У молочних зубів ознака кривизни коронки виражений більше
4. Коронки тимчасових різців мають більш виражену шийку
5. У період змінного прикусу відрізняємо - виражена стертость жувальної поверхні і ріжучих країв
6. Коронки молочних зубів більш вузькі
7. Молочних зубів 20, а постійних - 32
Правила прорізування зубів
• У визначені терміни • попарно • Спочатку на ВЩ, потім на НЩ
Слизова оболонка ніжна, пухка - не можна застосовувати міцні розчини та мазі, це може викликати опік.
Кісткова тканина має безліч кровоносних судин і гнучку окістя.
У дитини не буває повного перелому кісток зі зміщенням відростків, але у дітей частіше, ніж у дорослих відбувається гематогенне інфікування.
Лімфатична система у дітей дошкільного віку не надають свого фільтруючого дії. Незрілі лімфатичні вузли можуть бути місцем гнійників.
У дітей частота пульсу вище, АТ вище, що важливо при екстрених ситуаціях.
Норма і патологія в стоматології.
Критерії здоров'я:
Люди з відсутністю гострої, хронічної та вродженою патологією ЗЧС, відсутність ознак активного карієсу, санувати людина, відсутність ускладнених форм карієсу (пульпітів і періодонтіту), відсутність захворювань парадонта, немає захворювань слизової оболонки ПР, відсутні хірургічні патології, Вилікувані зубощелепні аномалії, індекс інтенсивності карієсу (КПУ) у середньому дорівнює середньому показнику в даній віковій групі. Критерії норми
Якісні-такі критерії які дозволяють оглянувши ПР сказати про наявність патологій
Огляд зубів - колір, патологія - рожевий (невірне лікування пульпіту), коричневий (флюороз), тетрациклінові зуби (прийняття тетрацикліну мамою або в дитинстві), темно-сірий (періодонтит)
Форма зубів долотоподібні (Р), Копьеобразная (к), неправильна призма (п)
Зуби Гіченсона - бочкоподібні різці з напівмісячної вирізкою по ріжучому краю
Почкообразние моляри
Шіловідние зуби - ікла
Розміри зубів - макродентії (захворювання гіпофіза, щитовидної залози, надниркових залоз) або мікродентія (при спадкових захворюваннях)
Структура зубів: В нормі емаль гладка блискуча. Патологія - матова, шорстка емаль, ями борозни, поглиблення емалі.
Гіпервітаміноз Д (гіпо - це рахіт) - зуби дитини як яблучні огризки.
Кількість зубів - надмірне (надкомплектні зуби). Якщо надкомплектні зуб має нормальну форму, розміри кореня і коронки і не викликає порушення зубного ряду - норма.
Мало зубів - первинна адентія. Якщо адентія восьмих зубів - норма. Часто у людини відсутні верхні бокові різці, на 2 місці премоляри.
Слизова оболонка порожнини рота - у дітей гиперимирована.
Вуздечки. Їх розташування в нормі прикріплюється НА ПІДСТАВІ СКАТ АЛЬВЕОЛЯРНОГО ВІДРОСТКА.
Якщо прикріплюються на середині або на вершині - короткі, порушена мова, прийом їжі, порушення кровопостачання ясен (при відтягування губи і натяг вуздечки видно побіління). Міжзубні сосочки мають трикутну форму. Зубоясенних борозна глибина у дитини 1 мм, у дорослого 2 мм., Якщо більше ознака запалення.
Кількісні критерії - індекси стану тканин ПР.
КПУ, кп, КПУ кп, КПУ порожнин і поверхонь. Індекс гігієни ПР. Федорової - Володкіної, Гріна - Вермильйона Індекс стану тканин пародонту КПІ, РМА, CPITN (індекс потреби в лікуванні тканин парадонта).
Епідеміологічні методи обстеження при плануванні та впровадженні стоматологічної профілактики
Епідеміологія стоматологічних захворювань - розділ стоматології, що вивчає поширеність і інтенсивність стоматологічних захворювань (СЗ). Вивчає здоров'я населення, поширеність та особливості перебігу захворювань, вплив на них навколишнього середовища і способу життя людей.
Епідеміологічне обстеження необхідно для виявлення 2-х основних показників:
• поширеність СЗ • інтенсивності ураження ними.
За допомогою епідеміологічного обстеження вирішуються такі завдання:
Оцінка поширеності та інтенсивності основних СЗ. Виявлення потреби в їх лікуванні. Визначення якості санації ПР. Порівняння стану захворюваності у різних регіонах. Розрахунок сил і засобів, необхідних для лікувально-профілактичної роботи. Виявлення фонових даних (вихідних) стоматологічної захворюваності, необхідних для подальшого визначення ефективності профілактичної роботи. Визначення потреби в підготовці стоматологічних кадрів. Визначення завдань для промисловості, що випускає засоби та предмети гігієни ПР і профілактики.
Вивчення епідеміології СЗ дозволяє визначити залежність поширеності та частоти цих захворювань від вмісту фтору у питній воді, від клімату, від характеру харчування, від національності, звичок, побуту населення, від віку, статі та ін.
Епідеміологія СЗ вивчається спеціальними методами і проводиться в 3 етапи:
I. Підготовчий етап.
Його завдання:
1. Вибір груп населення.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ слід проводити обстеження в 5 ключових вікових групах:
а) 6 річні діти
б) 12річної
в) 15 підлітки
г) вік від 35 до 44 років
д) 65 літні і старше.
Результати обстеження:
• 6 річних дітей дозволяють судити про стан тимчасових зубів у популяції.
• У 12 - річних стані постійних зубів (не до кінця сформовані)
• у 15 річних - про тканини парадонта
• про стоматологічне здоров'я дорослих свідчать результати огляду населення у віці від 35 до 44 років
• обстеження осіб з 65 річного віку, дозволяє планувати стоматологічну допомогу літнім.
У кожній віковій групі д. б. обстежено від 100 до 200 чол. У великих містах обстеження д.б. проведено в декількох районах міста.
Діти та підлітки оглядаються з медичною або стоматологічних кабінетах дитячих садів, шкіл і поліклінік.
Дорослих оглядають у стоматологічних кабінетах підприємств або поліклінік.
Літніх - у поліклініках, будинках престарілих, при подвірних оглядах (на дому).
2. Калібрування фахівців або дослідників.
Проводиться з метою досягнення максимально однакової оцінки ними стоматологічного статусу пацієнта.
Сутність калібрування - всі стоматологи, які беруть участь у ЕО попередньо оглядають по 20 пацієнтів з кожної вікової групи. Потім підраховується відсоток збігу результатів. По всіх діагностичних критеріїв. Цей% повинен бути не нижче 85%.
Група фахівців, які беруть участь у ЕО повинна пройти відповідну підготовку, щоб однозначно оцінювати стоматологічний статус.
Для ЕО необхідно мати:
1. Дані про умови в кожному регіоні.
2. Захворюваність в даному регіоні. (Ці дані м.б. отримані на підставі літературних даних і з попередніх досліджень).
Рекомендується в кожну групу обстежуваних включати однакове кількість осіб чоловічої і жіночої статі.
Найлегше організувати огляд у дошкільних та шкільних дитячих колективах. Найважче у дорослих контингентах. Так як складно забезпечити однорідність груп з-за різних умов побуту, роботи, харчування, професії, стану здоров'я.
Якщо в області чи регіоні є від 30% і більше приїжджого населення то, необхідно окремо обстежувати корінні і приїжджі групи людей. Підбір обстежуваних повинен носити випадкових характер, не в якому разі це не повинні бути відвідувачі стоматологічних установ. Інструменти та обладнання для ЕО
1. Гострі кутові зонди 2. Стоматологічні дзеркала 3. Пародонтальні пуговчатий зонди 4. Ємність для стерилізації інструментів 5. Ватні стерильні валики 6. Дезинфікуючі розчин 7. Карта ЕО
Основним документом ЕО- є спеціальна карта:
• Карта, розроблена в ЦМІІС • Комбінована карта ВООЗ • Карти ММСИ • Карти Ризького мед. інституту
Перед плануванням обстеження необхідно провести узгодження з органами здо на місцях. Міське або районне управління охорони здоров'я, ці організації зазвичай добре орієнтовані конкретної місцевої ситуації та надають допомогу в підборі контингентів обстежуваних, у виборі відповідних шкіл, дитячих комбінатів і підприємств. Безпосереднє обстеження
Він проводиться за графами епідеміологічної карти. Кожен пацієнт обстежується за допомогою стандартного набору інструментів і стандартних методик, в більшості використовуваних у нас в країні карт, застосовуються різні умовні позначення літерні та цифрові. Це дозволяє обробляти карти на комп'ютері.
Аналіз результатів стоматологічного обстеження
За результатами ЕО робляться висновки про рівень захворюваності населення та проводяться розрахунки щодо потреби в лікуванні та профілактичній роботі, також робиться прогноз захворюваності. Методики другого етапу
Для оцінки стану зубів і парадонта застосовуються показники ВООЗ поширеність карієсу у% Інтенсивності карієсу за індексами КПУ, Кп Стан парадонта КПІ поширеність не каріозних поразок емалі (автор Кузьміна) Рівень стоматологічної допомоги населенню (УСП - відбиває якість стоматологічної допомоги)
Поширеність карієсу - показник, Який визначається відношенням (число людей, що мають карієс / загальна кількість обстежених) * 100%
Критерії оцінки:
• 0 - 30% низька поширеність карієсу • 31 - 80% середня поширеність карієсу • 81 - 100% висока поширеність карієсу
Завдання:
Обстежено 800 осіб, раніше санірувана 200, здорових 100 осіб. Таким чином 100 чол не мають кар порожнин взагалі, а оскільки у 200 осіб проліковано, але у них був карієсу, але вони санірувана (700/800) * 100%
Інтенсивність карієсу - характеризується ступенем ураження зубів карієсом і визначається за середнім значенням індексів кп зубів, порожнин (кпп) і поверхонь. Для постійних зубів індекс КПУ зубів, порожнин (КПУп) і поверхонь (КПУп)
К-карієс, П - пломба, У - видалений. Сума до п у
12 років 34-40 років Від 0 до 1,1 дуже низька інтенсивність 1,2 - 2,6 низька 2,7 - 4,4 середня 4,5 - 6,5 висока більше 6,6 дуже висока 0 - 1,5 дуже низька інтенсивність 1,6 - 6,2 низька 6,3 - 12,7 середня 12,8 - 16,2 висока більше 16, 3 дуже висока
ВООЗ пропонує такі рівні оцінки інтенсивності карієсу зубів за індексом КПУ або кп.
Індекс для оцінки стану парадонта КПІ (комплексних пародонтальний індекс) - дозволяє визначити поширеність та інтенсивність ознак ураження парадонта (кровоточивість ясен, наявність патологічних кишень, наявність зубних відкладень, рухливість зубів).
Оцінка станів тканин парадонта проводиться пуговчатий зондів в області 6-ти або 10-ти індексних зубів.
• 0 балів - у тому випадку, коли немає зуб нальоту кровоточивості идр. • 1 бал - виявляється зуб наліт у сфері даного зуба • 2 бали - з'являється кровоточивість • 3 бали - наявність зубного каменю • 4 бали - наявність патологічного кишені • 5 балів - рухливість зубів
У віці:
3-4 років обстежуються чотири п'ятих зуба і правий верх і лівий нижній різці. (55, 51, 65, 76, 71, 85) 7 - 14 років (16,11,26,36,31,46) 15 і більше років (17,16,11,26,27,37,36,31,46,47)
Формула розрахунку: КПІ (сума балів) / (к-ть зубів (6 - 10).
При наявність у 1-го зуба декількох ознак, беруть більший ознака.
Критерії:
• 0,1 - 1 ризик захворювання • 1,1 - 2,0 - легка ступінь ураження • 2,1 - 3,5 середній ступінь ураження • 3,6 - 5,0 важкий ступінь ураження
Розрахунок поширеності ознак ураження парадонта в кожній групі обстежуваних визначається кількістю осіб, у которихх даних ознака був найгіршим. Ділиться на кількість обстежених і * 100%
Поширеність некаріозних поразок емалі, при обстеженні реєструється гіпоплазія і флюороз Емілі. Оглядаються вестибулярні поверхні зубів 11,12,13,14,21,22,23; 24,3646. Реєструється присутність на них проявів обмеженою або дифузної плямистості гіпоплазії або їх поєднань, виражених у%.
Рівень стоматологічної допомоги: УСП = 100% - (100 * (К А) / (КПУ))
КПУ - середня інтенсивність карієсу зубів в обстежуваній групі К - середня кількість каріозних поразок зубів і пломб з рецидивним карієсом. А - середнє кількість видалених зубів, не відновлених протезом.
Інтепрітація індексу:
• 0 -9% поганий рівень стоматологічної допомоги • 10 - 49% недостатній рівень стоматологічної допомоги • 50 - 74% задовільний рівень стоматологічної допомоги • 75% і більше хороший рівень стоматологічної допомоги
ІНДЕКСИ СТАНУ ПОРОЖНИНИ РОТА Методи оцінки зубних відкладень
Індекс Федорова-Володкіної (1968) широко застосовувався в нашій країні. Гігієнічний індекс визначають за інтенсивністю забарвлення губної поверхні шести нижніх фронтальних зубів йод-йодисто-калієвих розчином, оцінюють за п'ятибальною системою і розраховують за формулою:, де КСР. - Загальний гігієнічний індекс очищення; Кu - гігієнічний індекс очищення одного зуба; n - кількість зубів.
Фарбування всієї поверхні коронки означає 5 балів; 3 / 4 - 4 бали, 1 / 2 - 3 бали; 1 / 4 - 2 бали; відсутність фарбування - 1 бал.
У нормі гігієнічний індекс не повинен перевищувати 1.
Індекс Гріна-Вермілліона (Green, Vermillion, 1964). Спрощений індекс гігієни порожнини рота (OHI-S) полягає в оцінці площі поверхні зуба, покритої нальотом і / або зубним каменем, не вимагає використання спеціальних барвників. Для визначення OHI-S досліджують щечную поверхню 16 і 26, губну поверхню 11 і 31, мовний поверхню 36 і 46, переміщаючи кінчик зонда від ріжучого краю в напрямку ясна.
Відсутність зубного нальоту позначається як 0, зубний наліт до 1 / 3 поверхні зуба - 1, зубний наліт від 1 / 3 до 2 / 3 - 2, зубний наліт покриває більш 2 / 3 поверхні емалі - 3. Потім визначається зубний камінь за таким же принципом. Формула для розрахунку індексу. де n - кількість зубів, ДТ - зубний наліт, ЗК - зубний камінь.
Наліт Камінь: 0 –немає 0 -немає 1 - на 1 / 3 коронки 1 - надясенний камінь на 1 / 3 коронки 2 -на 2 / 3 коронки 2 -надясенний камінь на 2 / 3 коронки 3 - 3 -надясенний камінь> 2 / 3 коронки або підясенний зубний камінь, навколишній пришийкову частина зуба
Значення Оцінка індексу Оцінка гігієни порожнини рота
0 - 0,6 Низький Хороша 0,7 - 1, 6 Середній Задовільна 1,7 - 2,5 Високий Незадовільна Більше 2,5 Дуже високий Погана
Індекс Сілнес-Лоу (Silness, Loe, 1967) враховує товщину нальоту в приясенній області на 4-х ділянках поверхні зуба: вестибулярна, мовний, дистальна і мезиально. Після висушування емалі кінчиком зонда проводять по її поверхні у десневой борозни. Якщо до кінчика зонда не прилипає м'яке речовина, індекс нальоту на ділянці зуба позначається як - 0. Якщо візуально наліт не визначається, але стає видимим після руху зонда - індекс дорівнює 1. Бляшка товщиною від тонкого шару до помірного, видима неозброєним оком оцінюється показником 2. Інтенсивне відкладення зубного нальоту в області десневой борозни і межзубного проміжку позначається як 3. Для кожного зуба індекс обчислюється діленням суми балів 4-х поверхонь на 4.
Загальний індекс дорівнює сумі показників всіх обстежених зубів, поділеній на їх кількість.
Індекс зубного каменю (CSI) (ENNEVER 'і співавт., 1961). Визначається над-і підясенний зубний камінь на різцях і іклах нижньої щелепи. Диференційовано досліджуються вестибулярна, дистально-мовний, центрально-мовний і медіально-мовний поверхні.
Для визначення інтенсивності зубного каменю використовується шкала від 0 до 3 для кожної досліджуваної поверхні:
0 - немає зубного каменю 1 - визначається зубний камінь менше ніж 0.5мм ширини і / чи товщини 2 - ширина і / або товщина зубного каменю від 0.5 до 1 мм 3 - ширина і / або товщина зубного каменю більш 1мм. Формула для розрахунку індексу: Індекс Рамфйорда (S. Ramfjord, 1956) як частина периодонтальної індексу передбачає визначення зубного нальоту на вестибулярних, мовних і піднебінних поверхнях, а також апроксимальних поверхнях 11, 14, 26, 31, 34, 46 зубів. Метод вимагає попереднього фарбування розчином бісмарка коричневого. Оцінка в балах проводиться таким чином: 0 - відсутність зубної бляшки 1 - зубна бляшка присутній на деяких поверхнях зуба 2 - зубна бляшка присутній на всіх поверхнях, але покриває більше половини зуба 3 - зубна бляшка присутній на всіх поверхнях, але покриває більше половини.
Індекс обчислюють шляхом ділення загальної суми балів на кількість обстежених зубів.
Індекс Наві (IMNavy, E. Quiglty, I. Hein, 1962). Підраховують індекси забарвлення тканин в ротовій порожнині, обмеженій губними поверхнями передніх зубів. Перед дослідженням рот обполіскують 0.75% розчином основного фуксину. Підрахунок проводять наступним чином:
0 - відсутність бляшки 1 - бляшка забарвлювалася лише у десневой кордону 2 - виражена лінія бляшки на десневой кордоні 3 - десневая третину поверхні покрита бляшкою 4 - 2 / 3 поверхні покриті бляшкою 5 - більше ніж 2 / 3 поверхні покриті бляшкою.
Індекс вираховували в перекладі на середнє число на один зуб одного суб'єкта.
Індекс Турескі (S. Turesky, 1970). Автори використали систему підрахунку Quigley-Hein на губних і язичних поверхнях всього ряду зубів.
0 - відсутність бляшки 1 - окремі плями бляшки в пришийковій районі зуба 2 - тонка безперервна смуга бляшки (до 1 мм) у пришийковій частини зуба 3 - смуга бляшки ширше 1мм, але покриває менш 1 / 3 коронки зуба 4 - бляшка покриває більше 1 / 3, але менше 2 / 3 коронки зуба 5 - бляшка покриває 2 / 3 коронки зуба чи більше.
Індекс Арнім (S. Arnim, 1963) при оцінці ефективності різних процедур гігієни порожнини рота визначав кількість бляшки, присутньої на губних поверхнях чотирьох верхніх і нижніх різців, забарвлених еритрозином. Цей район фотографують і виявляють зі збільшенням у 4 рази. Обриси відповідних зубів і пофарбованих мас переводять на папір і ці ділянки визначають планімером. Потім обчислюють відсоток поверхні, покритої бляшкою.
Індекс ефективності гігієни (Podshadley, Haby, 1968) вимагає застосування барвника. Потім проводиться візуальна оцінка щічних поверхонь 16 і 26, губних - 11 і 31, мовних - 36 і 46 зубів. Обстежувана поверхню умовно ділиться на 5 ділянок: 1 - медіальний, 2 - дистальний 3 - серединно-оклюзійної, 4 - центральний, 5 - серединно-пришийковий.
0 - відсутність фарбування 1 - є фарбування будь-якої інтенсивності Індекс розраховується за формулою: де n - число обстежених зубів.
Значення РНР Ефективність гігієни 0 ---- відмінна 0.1 - 0.6 гарна 0.7 - 1.6 задовільна Більше 1,6 незадовільна Читайте також:
|
||||||||
|