Рис.2.1. Взаємозв’язок між керуючою та керованою системами
Будь – яку організацію можна представити як відкриту систему, вбудовану у зовнішній світ. Тому її життєдіяльність ґрунтується на таких основоположних процесах:
· отримання сировини і ресурсів із зовнішнього середовища;
· виготовлення продукту;
· передача продукту в зовнішнє середовище.
На основі цього організація як відкрита ринкова система характеризується такими елементами (рис.2.2):
· входом у систему;
· системою перетворення;
· виходом із системи;
· межами.
Рис. 2.2. Взаємозв’язок організації із зовнішнім середовищем.
Метою організації є створення ефективного зв’язку між окремими компонентами системи, об’єднання різнорідних зусиль працівників, спрямування їх в одному руслі, що дало б можливість досягти поставлені цілі. Якщо організація має одну ціль – це проста організація, якщо більше – складна. Хоча переважна більшість сучасних організацій – складні.
За способом та метою утворення організації поділяють на формальні і неформальні. Формальні організації – це групи працівників, діяльність яких свідомо планується, організується, мотивується, контролюється та регулюється для досягнення певної мети. Прикладами формальних організацій можуть бути підприємства, відділи, підрозділи, служби, комітети, факультети, кафедри тощо. Надалі формальні організації будемо називати просто організаціями. Неформальні організації виникають і функціонують спонтанно. Найчастіше вони входять до складу формальної організації і фактично створюються на засадах урахування спільних інтересів. Прикладами неформальних організацій можуть бути групи любителів певних видів спорту, туризму, мистецтва, музики, економічних підходів тощо.