Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття та види біржових угод

Вступ

Поняття та терміни для засвоєння

Висновки

Вступ

ПЛАН

Дніпропетровськ 2008

УГОДИ В БІРЖОВІЙ ТОРГІВЛІ

ТЕМА

Лекція №8

ВНУТРІШНІХ СПРАВ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Соціологічні дослідження політичних процесів в Україні

 

Серед усіх проблем суспільного життя в сучасній Україні найбільш дослідженими на емпіричному рівні є, мабуть, проблеми політичні. У країні утворилися й успішно функціонують декілька висококваліфікованих соціологічних центрів, що систематично відстежують процеси і явища у сфері політики. До них належать Інститут соціології, соціологічна служба Центру "Демократичні ініціативи", служба СОЦІС-Геллап; Український центр економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова; Український інститут соціальних досліджень ім. О. Яременка; Київський міжнародний інститут соціології в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" (КМІС) та інші. Для соціологічної характеристики сучасних політичних реалій України в цій частині теми використовуються результати багаторічного соціологічного моніторингу громадської думки населення країни, здійснені під керівництвом Є. Головахи та Н. Паніноїй узагальнені за період з 1992 до 2006 pp., матеріали багаторічних досліджень співробітників КМІСу на чолі з В. Хмелько та В. Паніотто,а також дані Європейського порівняльного дослідження (2005).

КАФЕДРА ЗАГАЛЬНОПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

з навчальної дисципліни " Біржове право "

(лекція 2 години)

 

для студентів стаціонарного навчання ННІ «Правознавство»

 


1. Поняття та види біржових угод

2. Товарні угоди. Товарний арбітраж

3. Угоди банків з цінними паперами

біржова угода, кеш-угода, форвардна угода, угода з заставою, угода з премією, прості угоди з премією, подвійні угоди з премією, складна і кратна угода з премією, бартерна угода, угода з умовою, угода з кредитом, аукціон, брокери, біржові маклери, котиру­вальна ціна, розрахункова палата, нотіс, угода з реальним товаром, касова угода

Біржова угода - це взаємна згода про передачу прав і обов'язків щодо біржово­го товару, яка досягається учасниками торгів у процесі біржового торгу, реєст­рується на біржі у встановленому порядку і відображається у біржовому договорі (контракті).

Укладаючи угоди на біржі, необхідно врахувати наступні її сторони:

• організаційну, вказує на порядок дій і визначає документи, які необхідні для укладання угоди;

• економічну, вказує на мету угоди, її ефективність та ризик, які необхідно врахувати при укладанні угоди;

• правову, встановлює права і обов'язки сторін угоди і їх матеріальну відповідальність;

• етичну, відображає суспільне ставлення до угоди, рівень довіри до угоди з біржовим товаром і бажання конкретно взятого (індивідуального) інвестора вкласти свої кошти у нього.

Розвиток біржової торгівлі призвів до використання на біржах угод без реаль­ного товару, які на сьогоднішній день поділяються на ф'ючерсні та опціонні. Ос­новна відмінність їх полягає у тому, що об'єктом купівлі-продажу є не реальний товар, а лише контракт на нього протягом певного періоду.

Зміст біржової угоди (за винятком назви товару, кількості, ціни, місця і стро­ку виконання) не підлягає розголошенню. Цю інформацію може бути надано тільки на письмову вимогу судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, господарському суду та аудиторським організаціям у випадках, передбаче­них законодавством України. Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.

Дана лекція містить такі питання: Поняття та види біржових угод. Товарні угоди. Товарний арбітраж. Угоди банків з цінними паперами.

Метою вивчення даної теми є з’ясування поняття, змісту, значення біржової угоди. Відповідно до мети, ставляться такі завдання: засвоєння студентами інституту біржових угод (поняття, структура та види).

Біржова угода - це взаємна згода про передачу прав і обов'язків щодо біржово­го товару, яка досягається учасниками торгів у процесі біржового торгу, реєст­рується на біржі у встановленому порядку і відображається у біржовому договорі (контракті).

Основні умови змісту угоди:

• місцезнаходження товару;

• вид контракту (спот, форвард, ф'ючерс);

• об'єкт угоди, тобто назва товару, його якість;

• обсяг угоди (кількість товару);

• ціна і форма оплати за куплений товар;

• термін виконання угоди, умови поставки (розподіл витрат на транспорту­вання, зберігання, страхування товару, який є об'єктом угоди).

Під час укладання угоди, як правило, оголошуються: назва товару, його кількість і ціна, базис поставки, вид контракту. Решта умов угоди можуть бути комерційною таємницею.

У біржовій практиці розрізняють два основні типи угод: угоди з реальним то­варом і угоди без реального товару, тобто угоди з правами на товар.

При укладанні угоди з реальним товаром продавець зобов'язаний мати товар у наявності і представити його до поставки у відповідний термін, передбачений у біржовому контракті.

Такі угоди поділяються на кеш-угоду (або спот) і на форвард-угоду.

Кеш-угода - це угода з наявним товаром. У цьому випадку продавець повинен поставити свій товар на біржовий склад і отримати спеціальне складське свідоцт­во - варант. До покупця варант перейде після укладення угоди, за ним він отри­має товар із біржового складу. За такою угодою термін поставки товару зі складу покупцю визначається біржовими правилами від І до 15 днів.

Найпростішим видом угод із реальним товаром є угоди з терміновою поставкою (з коротким терміном поставки). Метою укладання такої угоди є передача товару про­давцем покупцю на умовах передбачених у контракті. Підставою для оплати за кон­трактом є акт прийняття-здавання зазначеного у контракті товару за кількістю та якіс­тю, підписаний покупцем і продавцем, або письмова згода покупця на передоплату. При укладанні таких угод важливо розподілити витрат на зберігання, страхування та постачання товару. У більшості випадків, якщо інше не передбачене у контракті, вит­рати на зберігання товару та вартість його страхування до моменту продажу відносять на рахунок продавця, а після моменту продажу — на рахунок покупця.

Іншим різновидом угод із реальним товаром є форвардні угоди.

Форвардна угода - це передача прав і обов'язків щодо реального товару з відстроченим терміном його поставки. Така угода оформляється форвардним біржовим контрактом. Суть форвардної угоди полягає в істотній різниці у часі між укладанням угоди та її виконанням (поставкою товару). Об'єктом таких угод може бути як товар, що вже наявний, так і той, що буде виготовлений до певної дати, передбаченої договором.

Метою укладання таких угод є можливість для товаровиробника одержати передоплату та використати її для виробництва продукції. Тривалість періоду між моментом укладання форвардної угоди й поставкою встановлюється кожною біржею самостійно залежно від асортименту товарів. Зазвичай цей термін стано­вить три, шість, дев'ять місяців.

Виконання форвардного контракту настає з моменту його укладання з боку покупця, який (якщо інше не передбачене у контракті) сплачує продавцеві пере­доплату, яка перераховується на рахунок продавця впродовж трьох банківських днів. Продавець не менше ніж за п'ять днів до зазначеного контрактом терміну передачі товару повідомляє біржу про свою готовність передати товар покупцеві і подає необхідні документи про обсяги та якість товару, довідку про виконання проавансованої покупцем частини контракту.

Різновидом форвардних біржових угод, що покликані знизити рівень ризику контрагентів біржової торгівлі, є:

• Угода з заставою — це договір, за яким у момент його укладання одна сторона договору виплачує іншій визначену ними суму як гарантію виконання своїх зобов'язань. Угоди з заставою захищають інтереси як продавця, так і покупця. Вони поділяються на:

- угоди з заставою на купівлю;

- угоди з заставою на продаж.

- Угода з премією — це договір (контракт), за яким одна із його сторін на підставі окремої заяви, до певного дня, за встановлену винагороду (премію) дістає право вимагати від другої сторони або виконати зобов'язання за договором, або цілком відмовитися від угоди. Угода із премією не змінює змісту форвардної угоди, а лише знижує рівень ризику для контрагентів, які здійснюють біржову торгівлю.

На біржах можуть вводитися певні обмеження щодо угод з премією. Наприк­лад, право вибору, що має відношення до виконання угоди (виконання угоди або відмова від неї), може належати тільки покупцю. Якщо такі обмеження не вво­дяться, то право вибору може належати обом сторонам договору.

Розрізняють наступні підвиди угод з премією:

Прості угоди з премією - за такої угоди сторона-платник премії дістає право відступного, тобто контрагент за оплату наперед встановленої суми відступає від виконання договору, якщо він стає для нього невигідним, або втрачає певну суму, коли договір виконано. Цей вид угод з премією залежно від того, хто є платником премії (продавець чи покупець), бувають двох видів:

- угоди з умовним продажем;

- угоди з умовною купівлею.

За угоди з умовним продажем продавець готовий сплатити премію за те, шо на момент надходження товару знайдеться більш вигідний покупець і ціна зросте. За таких умов продавець вважає, що йому вигідніше сплатити премію за умовний продаж свого товару першому покупцю і продати товар більш вигідному спожи­вачу.

Угода з умовною купівлею укладається в інтересах покупця, коли він не впевне­ний, чи буде йому потрібний замовлений товар, чи він зможе знайти вигіднішого постачальника аналогічного товару. Позиція покупця у цьому випадку полягає у наступному: він сплачує премію, але в цього постачальника товар не купує; якщо він знаходить вигіднішого постачальника, товар купує у нього, проте, сплачує за нього на величину премії більше, ніж він коштує.

Премія у таких випадках визначається як сума, відокремлена від вартості уго­ди, або така, що в ній враховується.

Угоди з премією на купівлю і продаж суттєво відрізняються від угод з заставою на купівлю і продаж. Головна відмінність полягає у тому, шо угоди з заставою є «твердими угодами», застава виступає гарантом їх виконання, а угода з премією відноситься до умовних угод: їх можна виконувати або не виконувати.

Угоди з премією укладаються досить рідко, оскільки виникають ускладнення із застосуванням штрафних санкцій за невиконання умов контракту з боку по­купця.

Подвійні угоди з премією - договори, за якими платник премії дістає право ви­бору між позицією покупця та позицією продавця і право (якщо на це є згода обох сторін) відмовитися від угоди. Оскільки права платника премії, за таких угод, збільшуються удвічі порівняно з його правами за простої угоди, розмір премії та­кож збільшується вдвічі.

Складні угоди з премією - це договори, які поєднують у собі дві протилежні за змістом угоди з премією, то укладаються однією брокерською фірмою з двома іншими учасниками біржової торгівлі.

Залежно, від того, чи є брокерська фірма, яка укладає складну угоду з пре­мією, платником чи одержувачем, угода може мати подвійний зміст: у першому випадку право відмовитися від угоди належить брокерській фірмі; у другому - її контрагенту.

Кратні угоди з премією — це договори, за якими одна зі сторін дістає право (за певну премію на користь іншої сторони) збільшити на певну величину обсяг то­вару, ню належить, згідно зі змістом угоди, до передачі або отримання:

Кратні угоди поділяються на:

• угоди на вибір покупця;

• угоди на вибір продавця.

Такі види угод є поєднанням «твердої угоди» з умовою, оскільки певна мінімальна кількість товарів обов'язково має бути передана або ж отримана.

Кратність полягає у тому, що більша частина продукції, яку уповноважена сто­рона може оголосити об'єктом виконання, повинна бути кратною обов'язково­му (твердому) мінімуму, тобто перевищувати його у два, три, чотири і т. д. разів у межах максимуму, передбаченого договором (контрактом).

Бартерна угода — це погоджений, оцінений і збалансований обмін товарами, оформлений угодою, тобто це угода, за-якою товар обмінюється на товар або на товар з частковою грошовою виплатою. Умовою еквівалентності товарообміну є обмін товарів за світовими або договірними цінами. На біржах подібні угоди не повинні домінувати, але в процесі проведення торгів доводиться враховувати ви­моги продавців щодо зустрічного придбання необхідної їм продукції.

Бартерні угоди різко знижують пропускну здатність біржі, порушують ме­ханізм аукціонних торгів, призводять до суттєвих розбіжностей у цінах на одні і ті ж самі товари, а тому суперечать суті біржової торгівлі.

Залежно від специфіки укладання та реалізації біржові угоди поділяються на:

Угоди з умовою, за умовами яких брокер повинен виконати певні доручення клієнта (наприклад, доручення продати реальний товар водночас із купівлею іншого реального товару). При цьому брокер має право відмовити клієнту, але якщо він прийняв таке доручення і не виконав його, то втрачає право на винаго­роду.

Угоди з кредитом - угоди брокера і клієнта, за якими брокер зобов'язується в обмін на товар, запропонований клієнтом, надати клієнтові товар, який його цікавить. З цією угодою брокер звертається в банк, де отримує кредит на її здійснення. За цей кредит брокер купує товар, який цікавить клієнта, та отримує товар, запропонований клієнтом. Одержаний товар, як правило, дефіцитний, брокер самостійно продає його на біржі і повертає кредит.

Отже, угоди з кредитом дають змогу здійснювати суто бартерні операції на законній підставі.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові поняття
  12. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 3914

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціологічні дослідження політичних процесів в Україні | Товарні угоди. Товарний арбітраж

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.