Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Товарні угоди. Товарний арбітраж

Біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов:

•якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допуще­них до обігу на товарній біржі;

•якщо її учасники є членами біржі;

•якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступ­ного за здійсненням угоди дня.

Угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню.

Зміст біржової угоди (за винятком назви товару, кількості, ціни, місця і стро­ку виконання) не підлягає розголошенню. Цю інформацію може бути надано тільки на письмову вимогу судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ, господарському суду та аудиторським організаціям у випадках, передбаче­них законодавством України. Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.

Біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

Процедура біржового торгу, яка склалася на товарних і фондових біржах Укра­їни, здійснюється за принципом аукціону.

Аукціон - продаж товарів, майна з публічного торгу покупцеві, котрий запро­понував найвищу ціну. Аукціони бувають трьох типів: англійський, голландсь­кий; темний.

• В англійському аукціоні ставки піднімаються, а торги тривають доти, доки лот не буде продано покупцеві, який запропонував найвищу ціну.

Голландський аукціон розпочинають з найвищої ціни, яку поступово знижу­ють, доки не знайдеться покупець, готовий придбати лот.

Темний аукціон характерний тим, що всі покупці заявляють свої ставки вод­ночас, а лот продається тому, хто запропонував найвищу ціну.

За будь-якого виду аукціону власником товару стає той, хто запропонував най­вищу ціну.

Відповідно до заявок маклер оголошує на аукціоні назву біржових товарів, їх базис поставки, обсяг партії, ціну та інші показники. Якщо брокер зацікавився товаром, оголошеним маклером, він повідомляє про це останньому вголос або підняттям руки. У разі досягнення згоди брокер-продавець і брокер-покупець підписують заявку на товар, який є об'єктом угоди. З цього моменту угоду вважа­ють укладеною. Підписана двома сторонами заявка надходить до маклера, який реєструє її підписом та фіксує час і дату реєстрації. Після цього реєстратор вво­дить інформацію угоди до банку даних.

Член біржі, статутом якої не передбачено посередницьку діяльність, має пра­во займатися виключно брокерською діяльністю з реальним товаром.

Оплата клієнтами послуг членів біржі за виконання замовлень з купівлі-продажу сільськогосподарської продукції на біржі проводиться як комісійна винаго­рода, розмір якої може регулюватися Правилами біржової торгівлі. Інші послуги, які надають посередники, оплачуються за згодою обох сторін відповідно до зако­нодавства України.

Член біржі зобов'язаний не пізніше одного дня після виконання (невиконан­ня у встановлені строки) замовлення повідомити про це свого клієнта погодже­ними засобами зв'язку, якщо інше не передбачене договором з клієнтом.

Обслуговування кожного клієнта членом біржі проводиться згідно з укладе­ним між ними договором, в якому визначаються права, обов'язки та відпові­дальність сторін.

Зазначений договір обов'язково включає положення щодо права, зобов'язання та відповідальності сторін, митного оформлення продукції в разі, якщо цю про­дукцію буде куплено особою - нерезидентом України. За умови наявності цих по­ложень право на декларування може набувати біржовий посередник (член біржі).

Учасниками біржової торгівлі можуть бути тільки члени біржі. Членство на біржі регламентується установчими документами, Правилами біржової торгівлі та іншими документами затвердженими біржовим комітетом.

Учасники біржових торгів:

Брокери - фізичні особи, зареєстровані на біржі відповідно до її Статуту, обов'язки яких полягають у виконанні доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій шляхом підшукування контрактів і по­дання здійснюваних ними операцій для реєстрацій на біржі.

Кількість брокерів кожної біржі визначається біржовим комітетом (радою біржі).

Брокери мають право пересвідчитися в наявності та якості запропонованого товару, а також у платоспроможності покупця, пропонувати альтернативні умо­ви контрактів та здійснювати будь-які інші дії, що не суперечать інтересам клієнтів.

Брокерам забороняється розголошувати комерційні таємниці шодо здійсню­ваних за їх участю біржових операцій клієнтів, одночасно обслуговувати двох або більше клієнтів, інтереси яких суперечать один одному.

Біржові маклери - працівники біржі, які ведуть торги, фіксують усну згоду брокерів на укладання угоди на певних умовах і мають право призупиняти торги не більш ніж на десять хвилин.

Особи, які забезпечують проведення біржових торгів, за своїми функціональ­ними обов'язками працівники біржі.

Порядок допуску до торгового залу біржі відвідувачів та представників засобів масової інформації визначається біржею.

Відвідувачам заборонено безпосередньо чи опосередковано втручатися в хід біржових торгів. Маклер має право при необхідності прийняти рішення про випровадження відвідувачів із залу під час торгів.

До біржових торгів допускається сільськогосподарська продукція певного пе­реліку, який затверджується біржею, стандартної якості, що є реальним товаром, а також стандартні контракти на цю продукцію, допущені біржею до торгів у вста­новленому порядку.

За рішенням біржового комітету до торгів може бути допущена також про­дукція, що забезпечує виробництво сільськогосподарської продукції, кількість якої не повинна перевищувати 40 відсотків від загального обсягу товару.

Стандарти щодо мінімальної кількості сільськогосподарської продукції, що виставляється на торги, затверджуються біржовим комітетом.

Ціни на біржі формуються вільно, їх рівень визначається на кожен вид сільськогосподарської продукції співвідношенням попиту та пропозиції на пев­ний момент біржових торгів.

На біржі використовуються такі поняття цін: ціни продавця (пропозиції), ціни покупця (попиту), ціни біржових угод, котирувальні ціни.

Ціною продавця на біржовий товар визнається ціна, що вказана учасником біржових торгів у заявці на продаж, а також названа ним під час торгів з метою стимулювання продажу.

Під ціною покупця розуміють ціни, що вказані покупцем у заявках на купів­лю, а також ті, які називаються ним безпосередньо під час торгів при обговоренні пропозиції продавця.

Ціною біржової угоди є остання з тих, які названі покупцем (продавцем) цін під час біржових торгів на конкретну позицію товару, що зафіксована біржовим маклером.

Котирувальна ціна - це ціна, визначена котирувальною комісією біржі шляхом аналізу цін біржових угод, цін продавців, цін покупців на підставі єдиних кри­теріїв та спеціальних методів.

Розрізняють котирування офіційне та позаофіційне (довідкове).

Котирування офіційне проводиться щодо цін біржових угод на визначені біржею І руни сільськогосподарської продукції стандартної якості з єдиним бази­сом поставки після кожного біржового торгу. Процес визначення офіційної ко­тирувальної ціни передбачає об'єктивне оцінювання коливань цін протягом біржового дня.

Котирування позаофіційне (довідкове) проводиться на підставі аналізу всіх цін (попиту, пропозиції, угод) з урахуванням оцінювання котирувальною комі­сією кон'юнктури попиту та пропозиції за трьома напрямками:

• за цінами продавців (котирувальна ціна пропозиції);

• за цінами покупців (котирувальна ціна попиту);

• за найбільш типовою на біржі в конкретний період часу ціною на конкрет­ний вид (групу) товару (котирувальна ціна біржі).

Довідкове котирування може проводитися на підставі підсумків кількох біржо­вих торгів. Дані котирування не можуть бути оскаржені членом біржі та змінені за рішенням біржового комітету. Дані офіційного котирування сповіщаються на біржі наступного понеділка після проведення торгів.

Рішенням котирувальної комісії біржа має право встановлювати граничні рівні коливання цін на товари, що офіційно котируються на біржі, відхилення від яких дає підставу для припинення торгу з конкретного виду товару.

Рівень цін для закупівлі сільськогосподарської продукції та продовольства на державні потреби має визначатися з урахуванням середньозважених цін за резуль­татами попередніх торгів.

Місцем проведення торгів є торговий зал біржі. Біржа визначає місце в торго­вому залі для торгів окремими групами сільськогосподарської продукції. Зміна кількості та розміщення нових місць визначається не пізніше, ніж за десять днів до початку торгів. Інформація про це оприлюднюється в триденний строк.

Дні та час початку біржових торгів визначаються біржею. Зміна розпорядку повідомляється учасникам біржею.

Заявки на купівлю чи продаж реальної сільськогосподарської продукції пода­ються брокерами на біржу до початку торгів. Форму заявки, час та спосіб подачі визначає біржа. Одночасно із заявкою брокер зобов'язаний подати документи.

На продаж: довідку сертифікованого складу про наявність заявленої кількості сільськогосподарської продукції; сертифікат якості незалежної інстанції з конт­ролю якості сільськогосподарської продукції.

На купівлю — документ про оплату біржі гарантійного внеску.

Біржа має право вимагати від покупця документи, шо підтверджують наявність на його рахунку в банку необхідних коштів чи гарантію оплати від банку.

У заявці обов'язково вказується строк її дії. Продовження строку дії чи зняття заявки, а також зміна інформації брокером проводиться письмово в строки, вста­новлені біржею. На основі заявок формується бюлетень продажу та купівлі на кон­кретний біржовий торг, позиції якого є підставою для оголошення інформації мак­лером, що веде торги.

Бюлетень формується за групами сільськогосподарської продукції, назвою та за принципом зниження цін.

Реквізитами бюлетеня може бути назва, якісна характеристика, кількість, ціна, місцезнаходження сільськогосподарської продукції або місце поставки, умови оплати.

Бюлетень за форвардними пропозиціями формується аналогічно до бюлете­ня за спотовим продажем та додатково розподіляється за строком виконання.

Ціни на продукцію приймаються за базисом поставки. Бюлетень формується з урахуванням базису поставки.

Біржа зобов'язана за добу до торгів підтвердити отримання заявки від броке­ра. У разі відхилення від інформації його заявки, брокер повинен негайно спові­стити про це біржу.

Бюлетень заявок на продаж надається брокерам біржею за дві години до по­чатку торгів. Торги проводяться в національній валюті.

Реєстрація учасників торгів та допуск до торгового залу регламентується біржею. Торги реальною сільськогосподарською продукцією з негайною постав­кою проводяться за регламентом.

Біржовий маклер, що веде торги, оголошує початок біржового торгу, після чого послідовно називає номер позиції згідно з бюлетенем продажу певного біржо­вого дня.

Брокер-продавець піднімає реєстраційний номер, що підтверджує його присутність у залі. За відсутності продавця позиція, яку він заявив, знімається з торгів.

Взаємозалежність цін існує не лише стосовно виду товару в різні періоди часу, а також і між різними, якимось чином пов'язаними між собою товарами. Наприк­лад, коли один біржовий товар виробляється з іншого або з використанням іншо­го (соєва олія і соєвий шрот - з сої-бобів, зерно використовується як головний вид сировини для виробництва свинини і т. Ін. І Тут зміни цін на сировину обо­в'язково позначаються на цінах на готову продукцію, і навпаки.

Отже, існує стійка закономірність зв'язку між цінами на сировину і готовий продукт. Спредер може її виявити і використати на торгах, купуючи сировину і продаючи готову продукцію, і навпаки.

Менш очевидними, проте зрозумілими, є випадки взаємопов'язаної зміни цін на два або більше продуктів під впливом однієї і тієї ж причини. Наприклад, сильна засуха одночасно змінить урожайність усіх зернових культур, але не однаковою мірою. Знаючи закономірності змін урожайності зернових культур в посушливі роки, спредер зможе використовувати їх, купуючи одні види продукції і продаючи інші. Взаємозалежність цін на товари може проявлятися і у випадку, коли вони є конкурентоздатними на споживчому ринку. Наприклад, підвищення цін на сви­нину призведе до зростання цін на яловичину.

Тому, виявивши кількісні співвідношення між цінами на ці два види товарів, спредер постійно стежить за його збереженням, і коли він бачить це, то купує кон­тракт на один із них, продає на другий і виграє, коли різниця досягає нормально­го рівня. Подібні операції називають арбітражними угодами.

Розрізняють арбітражні операції у часі і просторі. Перші укладаються на од­ному ринку і спрямовані на сприятливі зміни ціни в майбутніх періодах; другі ук­ладаються одночасно на різних ринках і спрямовані на прибуток від реалізації рівня цін на один і той же товар на цих ринках.

Наведені вище приклади відносно прості, зрозумілі і доступні кожному. Про­те рух ринкових цін - явище досить складне, і для його аналізу окремі торговці, особливо великі фірми, використовують досить складні методи.

Тих, хто використовує методи графічного аналізу, зазвичай називають чарти­стами. Завдання класичного графічного аналізу цін — виявити за допомогою графі­ка, або чарта, зміни цін, визначити моменти змін тенденцій.


Читайте також:

  1. Арбітражне застереження, рекомендоване Морською арбітражною комісією при ТПП України
  2. Арбітражний збір та витрати сторін у Морській арбітражній комісії при ТПП України
  3. Визнання та виконання міжнародного комерційного арбітражного рішення
  4. До таких операцій можна віднести валютні свопи, арбітражні операції та ін.
  5. Експортне фінансування — залучення, забезпечення і використання фінансових засобів з метою здійснення експортної угоди.
  6. Завершення арбітражного розгляду
  7. Законодавче оформлення державно-арбітражного розгляду господарських спорів в Україні при радянській владі.
  8. Інновації в товарній політиці
  9. Лекція 2. Джерела міжнародного комерційного арбітражу
  10. Лекція 4. Застосування забезпечувальних заходів у міжнародному комерційному арбітражі
  11. Лекція 5.1 Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України
  12. Міжнародний комерційний арбітраж.




Переглядів: 1293

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття та види біржових угод | Угоди банків з цінними паперами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.