Призначення та основи конструкції ковшових елеваторів.
Призначення та основи конструкції вібраційних конвеєрів.
Вібраційний конвеєр (рис.75,г) має жолоб (трубу) 11, установлений на пружинах (ресорах) 12. За допомогою електромагнітних чи ексцентрікових вібраторів 13 жолобу повідомляються спрямовані коливання у вертикальній площині під кутом 15-20° до горизонту. Частини матеріалу, переміщаючись по жолобу мікрострибками, рухаються, як тіло, кинуте під кутом до горизонту.
Переваги вібраційних конвеєрів - велика продуктивність (до 140 м3/г), незначні втрати на тертя, малий знос частин, можливість переміщення матеріалів як горизонтально, так і під кутом до 15°.
Ковшовий елеватор (рис.76) складається з ковшів 7, закріплених на стрічці 2 (чи ланцюгах), що приводиться ведучим барабаном 5, з'єднаним з електродвигуном циліндричним редуктором. Натяжний барабан 4 переміщається гвинтом. Уся конструкція закрита кожухом 5. Сипучі чи дрібнокускові матеріали подаються в завантажувальний башмак 5, звідки зачерпуються ковшами 1 з циліндричним днищем. Вони виконуються глибокими для матеріалів, що не злежуються, (гравій, сухий пісок) і дрібними 6 для матеріалів що злежуються і слипаються (вологий пісок, цемент) крупнокускові чи абразивні матеріали завантажуються безпосередньо в острокромочні ковші 7. Швидкість ковшів у швидкохідних елеваторах 1,25-2 м/с, розвантаження здійснюється відцентровою силою, у тихохідних при швидкості 0,4-1м/с розвантаження відбувається під дією ваги матеріалу. Місткість ковшів 0,65-35 л.
Рис. 76 – Ковшовий елеватор
Елеватори служать для вертикального чи похилого (під кутом 50° і більше) транспортування матеріалів на висоту до 50 м. в основному на підприємствах будіндустрії. Вони входять також до складу навантажувачів і інших машин. Продуктивність елеваторів складає від 5 до 360 м 3/г.