Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Історія становлення нафтогазового комплексу України за часів незалежності

 

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" – найбільша сучасна нафтовидобувна компанія України, що видобуває 68 % нафти й газового конденсату (2,27 млн т) та 11 % газу (2,17 млрд м3) загального обсягу видобування в країні (2011 р.). ПАТ "Укрнафта" створено 31.03.1994 р. корпоратизацією підприємства "Виробниче об’єднання "Укрнафта" на виконання Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.1993 р. № 210/93, наказу Мінекономіки від 22.11.93 р. № 90 й Наказу Держкомнафтогазу № 57 від 23.02.94 р. Перше свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів Мінфін України видав ПАТ "Укрнафта" 25.05.94 р. за № 201/0/94 р. П’ятдесят відсотків плюс одна акція "Укрнафти" належать НАК "Нафтогаз України", по 12-13 % акцій належить кіпрським офшорним компаніям Бордо Менеджмент Лiмiтед, Брiджмонт Венчерз Лiмiтед та Лiттоп Ентерпрайзес Лiмiтед (дані на кінець 2012 р.).

Навесні 1998 р. створено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України", як вертикально-інтегровану нафтогазову компанію, що здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробляння родовищ, розвідувального та експлуатаційного буріння, видобування, транспортування та зберігання нафти й газу, постачання природного та скрапленого газу споживачам. Її дочірні компанії: "Газ України", "Укргазвидобування" й "Укртрансгаз", Понад 90 % нафти й газу в Україні видобувають підприємства Компанії. 100 % статутного капіталу "Нафтогазу України", розмір якого дорівнює 49,84 млрд грн. (станом на 2012 р.), належить Кабінету Міністрів України.

До складу Компанії входять три основних видобувних підприємства – ДК "Укргазвидобування", ПАТ "Укрнафта" та ДАТ "Чорноморнафтогаз", кожне з яких має розгалужену виробничу структуру, що забезпечує розвідку та видобування газу, нафти й газового конденсату.

Переробна база Компанії складається з шести газопереробних заводів, що входять до складу ДК "Укргазвидобування" та ПАТ "Укрнафта", виробляючи на них скраплений газ, моторні палива й інші типи нафтопродуктів. Шебелинська переробня "Укргазвидобування" потужністю 720 тис. тонн на рік є найсучаснішим підприємством переробної галузі України. Мастила та оливи виробляє найбільше в СНД спеціалізоване підприємство – ПАТ "Азмол".

Транспортний напрямок Компанії уособлюють оператори газової та нафтової трубопровідних мереж України – ДК "Укртрансгаз" та ПАТ "Укртранснафта". ДАТ "Укрспецтрансгаз" є оператором з перевезення скраплених газів у межах України.

Газ на внутрішньому ринку України продає дочірня компанія "Газ України". Виробничо-збутове підприємство "Нафтогаз" у вересні 2002 року визначено оператором зі створення фірмової мережі автозаправних станцій НАК "Нафтогаз України". ДП "Укрнафтогазкомплект" централізовано постачає матеріально-технічні ресурси на потреби підприємств НАК "Нафтогаз України".

Крім суто торгівлі, Компанія виконує важливу суспільну роль, забезпечуючи бюджетні установи та комунально-побутових споживачів природним газом за цінами, що їх визначає держава.

Україна належить до країн з дефіцитом власних природних вуглеводневих ресурсів, задовольняючи потребу в газі коштом власного видобування на 20-25 %, у нафті – на 10-12 %.

1991 р. споживання природного газу становило 118,1 млрд м3 і країна посідала 3 місце в світі щодо рівня споживання газу, поступаючись тільки США й Росії. За останні роки використання природного газу в Україні зменшилося більш, ніж у два рази, і в 2012 р. склало 48,76 млрд м3.

Споживання нафти й нафтопродуктів в Україні за останні роки стабілізувалося на рівні 12-14 млн тонн на рік.

В 2002 р. в Україні видобули загалом 18,8 млрд м3 природного газу, в 2012 р.– 19,3 млрд м3. За останні роки тільки підприємства НАК "Нафтогаз України" знайшли 9 газових родовищ в межах Дніпровсько-Донецької западини та 5 у Західному регіоні. Особливо важить відкриття на українському шельфі Чорного та Азовського морів 4 родовищ природного газу, що свідчить про великі перспективи видобування шельфової зони.

В Україні діють шість нафтопереробних заводів, які разом можуть переробляти 51 мільйон тонн сирої нафти на рік. Обсяг перероблення нафти в Україні за останні роки різко зменшився. Якщо в 2004 р. він склав 21,2 млн т, то в 2012 році – вже 4,3 млн т.

1994 р. відповідно до указів президентів України й Республіки Татарстан було створено Транснаціональну фінансово-промислову нафтову компанію "Укртатнафта". Україна передала до статутного фонду компанії цілісний майновий комплекс – АТ "Кременчугнафтооргсинтез", що є правонаступник Кременчуцького НПЗ. Державі через НАК "Нафтогаз України" належить 43,054 % акцій компанії, 28 % акцій володіє Міністерство майна й земельних ресурсів Татарстану, 8,6 % – ВАТ "Татнафта", 9,96 % акцій належать "SeaGroup International Plc" і 8,336 % – "AmRuz Trading".

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

 

1 В якому році та в якому місті виникла нафтогазова промисловість України?

2 Яким чином відбувався розвиток нафтогазової промисловості України за часів окупації?

3 В якому році вперше в світі стали постачати на вивіз природний газ?

4 Який максимальний обсяг нафти та газу було видобуто в Україні протягом одного року?

5 В якому році і з якою метою створено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України"?

 

 



Читайте також:

  1. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  2. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  3. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  4. А/. Верховна Рада України.
  5. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  6. Аграрні закони України
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  10. Адміністрація Президента України
  11. Адреси бібліотек України
  12. Акти Верховної Ради України




Переглядів: 634

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Управління НГК у післявоєнний період | Суть процесу управління на нафтогазопромисловому підприємстві

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.