Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функції територіальних громад

 

Функції територіальних громад — це основні напрями та види муніципальної діяльності цих спільнот щодо реалізації права гро­мадян на участь в місцевому самоврядуванні, які виражають волю й інтереси місцевих жителів та забезпечують здійснення ними взаємо­відносин з державою, її органами, органами місцевого самоврядуван­ня в межах Конституції і законів України.

Функції територіальних громад можна диференціювати за такими критеріями:

— за об'єктами, тобто цілями і завданнями муніципальної демократії; предметами відання, тобто певними галузями місцевого життя, що породжують питання місцевого значення. Такими сферами є політична, економічна, соціально-культурна, сфера захисту навколишнього природного середовища. Відповідно до цих галузей місцевого життя слід розрізняти об'єктні функції територіальних громад — політичні, економічні, соціальні, культурні та екологічні;

— відповідно до статусу адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких функціонують територіальні громади (функції територіальних громад села і селища; функції територіальних громад міст (районного підпорядкування) і територіальних громад районів у містах (де вони утворюються); функції територіальних громад міст обласного підпорядкування, міст Києва і Севастополя);

— за засобами і методами діяльності територіальних громад.

Політичні, економічні, соціальні, культурні та екологічні функції, які складають комплекс об'єктних функцій територіальних громад, мають визначальне значення для системи функцій самого місцевого самоврядування.

Серед цих функцій виділяються політичні, які виявляються в забезпеченні реалізації громадянами конституційного права брати участь в управлінні державними та громадськими справами. Вони полягають у формуванні (обранні) громадянами органів місцевого самоврядування.

Економічні функції територіальних громад спрямовані на утво­рення локального сектора економіки. Вони полягають у розгляді і вирішенні економічних питань місцевого значення, у тому числі ді­яльності щодо утворення, реорганізації та ліквідації комунальних підприємств, а також здійсненні контролю за їх діяльністю, у вико­нанні програм економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць тощо.

Про наявність у територіальних громад соціальних і культур­них функцій свідчить, зокрема, систематичне вирішення ними різ­номанітних соціально-культурних питань місцевого значення, ре­алізація програм соціального і культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Функція територіальних громад щодо захисту навколишнього середовища {екологічна функція) полягає у створенні місцевих про­грам та участі в підготовці загальнодержавних і регіональних про­грам охорони довкілля.

Політична, економічна, соціальна, культурна, екологічна функції територіальних громад певною мірою аналогічні внутрішнім функці­ям держави, мають об'єктивний характер, зумовлені цілями і завдан­нями муніципальної демократії та спрямовані на вирішення питань місцевого значення. Вони мають переважно внутрішній характер, їх реалізація, відповідає інтересам певної територіальної громади.

До функцій територіальної громади доцільно віднести і ряд інших напрямків діяльності в яких проявляються сутність та значення територіальної громади серед суб’єктів місцевого самоврядування.

Контрольна функція виявляється, наприклад, у здійсненні загального контролю за діяльністю представницьких органів місцевого самоврядування, сформованих самою територіальною громадою (ч. 1 ст. 141 Консти­туції України).

Матеріально-технічна функція територіальних громад полягає в управлінні об'єктами комунальної власності, піклуванні про під­тримку систем, що забезпечують життєдіяльність населених пунктів (водопостачання, пожежна безпека, каналізація, транспортне сполу­чення).

Велике значення має функція соціального контролю та захисту інтересів і прав місцевого самоврядування. Вона полягає в реалізації різних інтересів, захисті гарантованих Конституцією і законодав­ством України прав жителів — членів територіальних громад та вжи­ванні заходів щодо зміцнення громадського порядку.

Також серед функцій територіальних громад виділяється і ряд зовнішніх функцій які здійснюються поза адміністративно-територіальними межами існування окремої територіальної громади, вирішенням певних питань та реалізацією місцевих інтересів, які мають значення для декількох територіальних громад.

Зовнішньополітична функція територіальних громад вияв­лення у формуванні асоційованого рівня самоврядування — районних і обласних рад, що представляють спільні інтереси територіальних громад, формуванні органів державної влади, в участі у всеукраїн­ських референдумах тощо.

Зовнішньоекономічна функція територіальних громад виявля­ється в укладенні в установленому законодавством порядку догово­рів з іноземними партнерами на придбання та реалізацію продукції, виконання робіт і надання послуг, в організації спільних підпри­ємств, утворенні вільних економічних зон.

Зовнішні соціально-культурні функції територіальних громад мають свій вияв в організації та проведенні різноманітних фести­валів, конференцій, семінарів за участю представників різних тери­торій, відкритті спільних центрів і установ, що спеціалізуються на вирішенні культурних питань.

Виділення зовнішньо-екологічної функції серед зовнішніх функ­цій територіальних громад зумовлено тим, що екологічні проблеми сучасності вже вийшли за межі конкретної територіальної одиниці, маючи не тільки регіональний і державний, а й транснаціональний характер (наприклад, катастрофа на ЧАЕС).

Таким чином, територіальні громади, реалізуючи право на місце­ве самоврядування, здійснюють широке коло функцій технологічно­го характеру, що сприятиме більш ефективному вирішенню питань місцевого значення, які постають перед жителями певних територій.

 


Читайте також:

  1. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  2. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Адміністративно-правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
  5. Адміністративно-правовий статус об'єднань громадян
  6. Активні форми участі територіальної громади у вирішенні питань ММС
  7. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  8. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  9. Аналіз виробничого травматизму у адміністративно-територіальних одиницях України за 2006-2009 роки
  10. Аналіз динаміки і структури валового нагромадження.
  11. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  12. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА




Переглядів: 4227

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття, ознаки та види територіальних громад | Форми діяльності територіальних громад

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.