Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Самострахування ризиків

Самострахування - метод управління ризиком, який передбачає створення підприємством власних резервів для компенсації збитків при непередбачених ситуаціях. Внутрішній резервний фонд носить назву фонду ризику.

Самострахування стає необхідним у наступних випадках:

  • Очевидна економічна вигода від його використання у порівнянні з іншими методами управління ризиком. Така ситуація може реалізовуватися тоді, коли в результаті аналізу страхового ринку з’ясовується, що розмір премії, яку необхідно сплатити за страхування ризиків, є занадто великим.
  • Неможливо забезпечити потрібне зниження або покриття ризиків підприємства у рамках інших методів управління ризиком. Ця ситуація може виникнути, якщо ризики підприємства є дуже крупними і покрити їх повністю у рамках окремої страхової компанії не є можливим. Треба зауважити, що більшість страхових покриттів є неповними, і фінансова компенсація рідко відповідає збиткам, що відбулися.

 

Підприємство може сформувати свій власний фонд ризику двома способами: внутрішнім і зовнішнім.

Створення внутрішнього фонду може відбуватися на короткостроковій або довгостроковій основі. У першому випадку періодом звичайно є фінансовий рік, і фонд формується з коштів, передбачених у бюджеті підприємства на експлуатаційні витрати. Такий спосіб підходить для нейтралізації невеликих і порівняно частих збитків. У другому випадку фонд формується як особлива витратна стаття у річному бюджеті підприємства і накопичується протягом кількох років.

Зовнішній фонд – це механізм обходу податкових проблем, які існують для внутрішнього фонду. Фонд ризику формується як особливий рахунок страхової компанії, яка накопичує грошові кошти. Внески на такий рахунок треба робити періодично у вигляді страхових премій. Розміщення внесків у страхових компаніях зручно тим, що вони працюють в умовах пільгового податкового режиму, і накопичування фонду відбувається швидше. Підприємства також мають деякі пільги за порядком оподаткування при сплаті страхових внесків. Відмінність такого способу формування фонду від звичайного страхування полягає у тому, що страхувальник буде сплачувати збитки підприємства за його вимогами і тільки у обсязі накопичених в страховій компанії коштів.

Основними формами самострахування є:

  • Формування резервного (страхового) фонду підприємства. Він створюється увідповідності з вимогами законодавства і статуту підприємства. На його формування спрямовується не менше 5% суми прибутку щорічно.
  • Формування цільових резервних фондів. Прикладом таких фондів є: фонд страхування цінового ризику (на період тимчасового погіршення кон’юнктурного ринку); фонд уцінки товарів на підприємствах торгівлі, фонд погашення безнадійної дебіторської заборгованості за кредитними операціями підприємства і т.д.;
  • Формування резервних сум фінансових ресурсів у системі бюджетів для різних центрів відповідальності. Такі резерви передбачаються звичайно у всіх видах капітальних бюджетів і у ряді гнучких поточних бюджетів;
  • Формування системи страхових запасів матеріальних і фінансових ресурсів за окремими елементами обігових активів підприємства. Такі страхові запаси створюються за грошовими активами, сировиною, матеріалам, готовою продукцією.
  • Нерозподілений прибуток, отриманий у звітному періоді. До його розподілу у інвестиційному процесі він може розглядатися як резерв фінансових ресурсів, спрямованих при необхідності на ліквідацію негативних наслідків фінансових ризиків.

 

Використовуючи цей механізм нейтралізації ризиків, необхідно враховувати, що страхові резерви у всіх їх формах хоча і дозволяють швидко відшкодувати понесені підприємством фінансові втрати, однак «заморожують» використання досить чутливої суми фінансових ресурсів. У результаті знижується ефективність використання власного капіталу підприємства, посилюється його залежність від зовнішніх джерел фінансування.

Важливішою умовою для ефективного використання самострахування як методу нейтралізації ризиків є адекватне визначення розміру фонду ризику – він повинен відповідати можливостям і потребам підприємства. Малий розмір фонду ризику призведе до того, що його буде недостатньо для компенсації збитків, а занадто великий розмір фонду знижує ефективність використання власного капіталу. Оптимальним розміром фонду ризику вважається величина, яка дорівнює максимально можливому розміру збитку для ризиків, що є у підприємства.

До переваг самострахування відносяться:

  • економія на страхових преміях;
  • отримання додаткового доходу за рахунок інвестування збережених коштів;
  • досягається гнучкість управління ризиком і зберігається контроль над грошовими коштами.

Економія грошових коштів за рахунок відмови від сплати страхових премій досить чутлива особливо при страхуванні невеликих, але частих збитків. Страхування у цьому випадку перетворюється в обмін грішми між сторонами, причому страхувач фінансує витрати на ведення справи і прибуток страхувальника.

До недоліків самострахування відносяться:

  • додаткові організаційні витрати;
  • можливість недооцінки рівня ризику;
  • вплив інфляції на фонд ризику.

При створенні фонду самострахування підприємство несе додаткові витрати на ведення справ з обліку ризиків, збору і аналізу даних за збитками і т.д. Однак ці додаткові витрати повинні бути менше страхових премій.

При плануванні фонду самострахування завжди є загроза, що його розмір буде недостатнім для компенсації збитків. Це може відбутися з причини недооцінки існуючого ризику, а також через поступовий характер накопичування фонду самострахування, тобто максимальні збитки можуть наступити до того, як фонд досягне запланованих розмірів.


Читайте також:

  1. Алгоритм розрахунку ризиків за загрозою відмова в обслуговуванні
  2. Аналіз внутрішніх ризиків
  3. Аналіз зовнішніх ризиків
  4. Аналіз проектних ризиків.
  5. Аналіз та оцінка інвестування в умовах ризику. Якісні та кількісні методи оцінювання проектних ризиків.
  6. Аналіз та оцінка ризиків
  7. Види банківських ризиків та їх характеристика
  8. Види ризиків у внутрішньому аудиті та особливості управління ними.
  9. Види функціональних ризиків банку
  10. Визначення меж зон допустимого, критичного та катастрофічного ризиків
  11. Визначення ризиків та їх класифікація
  12. Виявлення, оцінка та зменшення ризиків небезпечних подій. Облік і аналіз показників охорони праці




Переглядів: 2290

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трансферт ризиків | Страхування ризиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.