Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи дослідження екології.

Екологія у своїх дослідженнях використовує широкий арсенал методів — як традиційних, так і нових. Методичну основу сучасної екології складають: системний підхід; натурні спостереження; експеримент; моделювання; статистичний метод; балансовий метод; порівняльний метод; картографічний метод;аерокосмічні методи дослідження. Різноманітність дослідницьких та прикладних екологічних завдань спричиняє застосування в екології значної кількості методів, котрі можна об’єднати в декілька груп.

І. Загальнонаукові методи.

Системний підхід лежить в основі більшості екологічних досліджень, тому що будь-який об’єкт екології уявляє собою систему або частину системи. Цей метод дозволяє розкрити цілісність екосистем різного ієрархічного рівня, прослідкувати і передбачити зміни у властивостях основних компонентів екосистем під впливом антропогенної діяльності, а також вирішити проблеми збереження самої людини як виду.

ІІ. Власне екологічні методи.

1) Методи реєстрації і оцінки стану середовища є невід’ємною частиною будь-якого екологічного дослідження. До них належать: метеорологічні спостереження; вимірювання температури, прозорості, солоності і хімічного складу води; визначення фізичних, механічних, фізико-хімічних властивостей грунтів; вимірювання освітленості, радіаційного фону; визначення хімічного і бактеріального забруднення середовища тощо.

До цієї ж групи методів слід віднести моніторинг– періодичне або постійне спостереження за станом екологічних об’єктів і за якістю середовища.

2) Методи кількісного обліку організмів та методи оцінки біомаси і продуктивності рослин і тварин лежать в основі вивчення природних угруповань. Для цього використовуються підрахунки особин на контрольних ділянках, в об’ємах води або ґрунту, вилов тварин, спостереження за пересуваннями тварин і т.д. Все це необхідно для оволодіння управлінням екосистемами, для попередження загибелі видів і зниження біопродуктивності екосистем.

3) Дослідження впливу факторів середовища на життєдіяльність організмів складають найбільш різноманітну групу методів екології. До їх числа входять досить складні і тривалі спостереження в природі. Але частіше використовуються експериментальні підходи, коли в умовах лабораторії вивчається вплив того чи іншого фактору на організм. Таким чином встановлюються оптимальні або граничні умови існування організмів, норми їх реакції на фактори середовища.

4) Методи вивчення взаємостосунків між організмами у багатовидових угрупованнях.Тут також важливі натурні спостереження та лабораторні дослідження харчових стосунків; досліди з переносом «міток», наприклад радіоактивних ізотопів, за допомогою котрих можна визначити, скільки органічної речовини і енергії переходить від однієї ланки трофічного ланцюга до іншої: від рослин до травоїдних тварин, від травоїдних тварин до хижаків.

5) Методи математичного моделювання набувають останнім часом все більшого значення в екології. Вони використовуються для управління і прогнозування процесів, явищ тощо.

6) Методи прикладної екології швидко розвиваються. Її засобами є: створення геоінформаційних систем (ГІС –технологій) і банків екологічної інформації, які відносяться до різних регіонів, територій, ландшафтів, агросистем, міст; комплексний еколого-економічний аналіз стану територій для діагностики і оздоровлення екологічного стану; методи інженерно-екологічних пошукувань, необхідних для оптимального розміщення, проектування, будівництва і реконструкції цивільних і господарських об’єктів; методи контролю екологічної регламентації господарської діяльності; паспортизація господарських об’єктів, підприємств, територій; екологічна експертиза.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Актуальність дослідження




Переглядів: 8751

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Комплекс екологічних наук сьогодні. | ІІІ. Методи інших наук.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.