Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Історія вивчення

Фізико-географічне положення і розміри

Тихий океан розміщений між Північною і Південною Америкою на сході, Євразією і Австралією на заході, Антарктидою на півдні. Межа з Північним Льодовитим океаном на півночі проходить по лінії мис Дежньова – мис Принца Уельського через Берингову протоку. Межа з Індійським океаном на заході проходить від острова Малакка до північної околиці острова Суматра, далі вздовж західного узбережжя островів Суматра, Ява і Тімор до острова Нова Гвінея, потім через Торресову протоку до м. Йорк материка Австралія, вздовж східного узбережжя Австралії і через Бассову протоку до острова Тасманія і далі по меридіану до Антарктиди. Межа з Атлантичним океаном на сході проходить від мису Горн на материку Південна Америка через протоку Дрейка до Антарктичного півострова Антарктиди. Тихий океан розділяє і в той же час з’єднує п’ять материків.

Екватор поділяє Тихий океан приблизно на дві рівні частини, тому на північ і на південь від нього природа океану подібна. Тихий океан розташований в усіх географічних поясах, крім арктичного, але більша частина припадає на екваторіальний, субекваторіальні і тропічні пояси обох півкуль, тому він найтепліший серед всіх океанів.

Тихий океан – найбільший з океанів нашої планети. Його площа дорівнює 178,7 млн. км2, що складає ½ від площі Світового океану і 1/3 від площі поверхні Землі. Ширина океану в екваторіальних широтах становить 17 тис. км. Його середня глибина складає 3976 м, а найбільша – 11022 м в Маріанській западині, і це найбільша глибина Світового океану.

“Тихим” океан назвав португалець Фернан Магеллан під час першої навколосвітньої експедиції. Але ця назва не відповідає характерові океану, якому властиві часті шторми і навіть урагани. Просто погода під час плавання сприяла Ф.Магеллану, і він перетнув океан, жодного разу не потрапивши в шторм.

Історія вивчення океану європейцями починається з навколосвітньої подорожі Ф.Магеллана в 1519-1522 роках. Передісторією цього відкриття було відкриття, яке зробив іспанський конкістадор Васко Нуньєс де Бальбоа. В 1513 році він перетнув Панамський перешийок і з вершини гори побачив неозорі простори води, назвавши їх “Південним морем”. До цього європейці були впевнені, що існує лише один океан – Атлантичний.

Після Магеллана іспанці, португальці, голландці, англійці організували низку експедицій для пошуків невідомих земель і освоєння шляху через Тихий океан до берегів південної Азії. Було відкрито багато островів, нанесено на карту тисячі кілометрів берегів Австралії та Північної Америки, виявлено Великий Бар’єрний риф біля східних берегів Австралії.

Поряд з територіальними відкриттями, мореплавці записували в корабельних журналах відомості про вітри, течії, припливи та відпливи та інші важливі для навігації відомості. Цікаво, що Магеллан намагався виміряти глибину Тихого океану, але, витравивши 762 м конопляного линя, дна не досягнув. Розрізнено та безсистемно збиралися відомості про рослинність і тваринний світ островів, узбереж і прибережних вод. Перший науковий матеріал про фауну і флору північної частини Тихого океану зібрали російські експедиції В.І.Беринга і О.І.Чирикова на кораблях “Св. Петр” і “Св. Павел” в 1733-1741 роках.

Першими океанографічними спостереженнями вважають виміри температури води не тільки на поверхні, а й на глибинах до 400 м, які були зроблені під час навколишньої експедиції І.Ф.Крузерштерна та Ю.Ф.Лисянського на суднах “Надежда” та “Нева” в 1803-1806 роках. В 1824-1829 роках російський фізик Є.Ленц під час плавання на судні “Предприятие” вимірював не тільки температуру, а й солоність, густину води та вміст у ній кисню. Проте першою власно океанологічною експедицією, присвяченою саме вивченню океану, було плавання на кораблі “Челленджер” в 1873-1876 роках, під час якого було зібрано різноманітну інформацію про фізичні, хімічні, біологічні та геологічні особливості Тихого океану. Тоді вперше була складена карта глибин Тихого океану і вперше були виявлені глибоководні океанічні улоговини. Подальший розвиток досліджень океану йшов шляхом ведення широкомасштабних систематичних досліджень на спеціальних наукових суднах: “Витязь” (1886-1889 рр., Росія), “Альбатрос” (1888-1905 рр., США) тощо.


Читайте також:

  1. Cтатистичне вивчення причин розлучень.
  2. II. Мета вивчення курсу.
  3. IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
  4. IV. Вивчення нового матеріалу.
  5. IV. Вивчення нового матеріалу.
  6. IІІ. Вивченняння нового навчального матеріалу.
  7. V. Вивчення нового матеріалу.
  8. Аксіологічний підхід до вивчення педагогічних явищ.
  9. Біблійні теми та історія раннього християнства у драмах Лесі Українки
  10. Вивчення
  11. Вивчення антонімів
  12. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами




Переглядів: 531

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Основні риси геологічної будови і рельєфу дна

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.