Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Паразитофауна свійських тварин

 

Походження паразитофауни свійських тварин в цілому, становлення сучасного складу паразитів певного їх виду тварин мають багато спільного з процесами, які відбуваються у паразитофауні видів-вселенців, що потрапляють у нове місцеперебування, в умови, відмінні від умов їх існування у межах вихідного природного ареалу.

Одомашнювання, доместикація диких тварин – тривалий історичний процес, що розпочався близько 10 тис. років тому в різних районах планети. Серед свійських тварин першими були собака та кінь, всього ж на цей час розводять кілька десятків видів свійських тварин, багато видів декоративних тварин (хребетних і безхребетних) розводять або тримають у квартирах, особливо останнім часом. Поширеними видами свійських тварин є, разом з конем та собакою, осел, вівця і коза, велика рогата худоба, буйволи, верблюди і лама, свійський кіт, кріль, кури, індики і цесарки, гуска, крижень і мус­кусна качка, голуб. Диких предків деяких з цих видів у природі вже немає.

Вихідною основою формування паразитофауни певного виду свійських тварин була паразитофауна диких предків, характерна для регіону, в якому проходило одомашнювання. В процесі доместикації відбувалися суттєві зміни складу і структури паразитофауни, які визначались комплексом різноспрямованих супутніх процесів, а саме такими.

1.Зміни умов життя приручених тварин, сприятливі для одних видів паразитів і несприятливі для інших.

2.Зміни імунного статусу домашніх тварин, ослаблення імунної системи внаслідок штучного добору, спрямованого винятково на корисні для людини ознаки та збільшення продуктивності; послаблення за такої селекції природної стійкості до неспецифічних збудників інвазій.

3.Щільний контакт між різними видами свійських тварин, особливо в умовах первісних примітивних господарств, що сприяв обміну паразитами або однобічному запозиченню окремих видів паразитів від „сусідів”.

4.Розповсюдження людиною багатьох видів свійських тварин до невластивих для них регіонів, у нові кліматичні зони чи навіть по всій земній кулі і, як наслідок, поява можливості обміну паразитами з дикими, переважно спорідненими видами тварин, з подальшим поширення деяких з цих „придбаних” видів паразитів до інших регіонів.

Це також є причиною особливостей регіональної паразитофауни одного і того ж виду свійських тварин у різних регіонах, оскільки не всі види паразитів певного хазяїна знаходять умови, придатні для здійснення життєвого циклу, чи необхідних проміжних хазяїв у конкретному регіоні.

В цілому, чим менший відрізок часу минув з початку одомашнювання і чим меншими були генотипічні та фенотипічні зміни внаслідок штучного добору, а також чим більші відмінності у способі життя свійської тварини у порівнянні з диким предком, тим більше спільного з останнім залишається у складі та структурі її паразитофауни.

Це явище наочно демонструє паразитофауна свійських качок і гусей. Процес одомашнювання крижня і сірої гуски проходив у Європі лише 2,5-3 тисячі років тому. Традиційні методи вирощування цих птахів і досі майже не відрізняються від способу життя їх диких родичів, свійські і дикі качки зазвичай нагулюють на одних і тих самих водоймах. Відповідно, у цей час відбувається широкий обмін паразитами між свійськими качками з одного та крижнями й іншими дикими качками з іншого боку. Подібна ситуація і з паразитами свійських свиней. Вирощування цих тварин у примітивних дрібних господарствах передбачає випасання. На Поліссі свиней виганяли на лісові галявини і в цій зоні часто реєструвались такі тяжкі інвазії як макракантаринхоз та метастронгілідоз (проміжні хазяї збудників – ґрунтові безхребетні). У часи домінування колгоспного тваринництва свиней вирощували у присадибних господарствах і не випасали і ці хвороби зникли, лише час від часу їх реєстрували у диких кабанів. Однак у скрутні часи розвалу сільського господарства в Україні макракантаринхоз та метастронгілідоз у багатьох регіонах знову стали звичайними хворобами домашніх свиней. Більше того, у багатьох місцях у домашніх свиней реєструється личинковий гельмінтоз – спірометроз (спарганоз), остаточним хазяїном збудника якого є вовк і, можливо, лисиця та єнотовидний собака. Зовсім інша ситуація зі свійськими кіньми та великою рогатою худобою, дикі предки яких були винищені людиною. Гельмінтофауна диких коней Пржевальського, а тим більше зебр відрізняється наявністю специфічних видів, яких у свійських коней ніколи не знаходили, навіть у Монголії чи Південній Африці.

В паразитофауні кожного виду свійських тварин можна виокремити первинних, автохтонних для цього хазяїна, паразитів. Ці види паразитів зазвичай присутні в паразитофауні дикого предка цієї свійської тварини або ж близькоспоріднених видів тварин. Для коней такими є цестоди-анаплоцефали, нематоди-габронеми, багато видів нематод з родин Strongilidae та Cyathostomidae, шлункові оводи, певні види вошей. Великій рогатій худобі притаманні такі паразити, як цестоди-моніезії, нематоди-трихостронгіліди, підшкірні оводи, власні види вошей. Для свиней характерні спільні з дикими кабанами нематоди-глобацефали, гіостронгіли, метастронгіли, акантоцефали-макракантотринхи. Паразитофауну собак характеризують цестоди–теніїї та ехінокок, нематоди токсокари, спіроцерки та дірофілярії, з ектопаразитів – волосоїди, всі вони спільні з вовком і, почасти, з лисицею. Специфічними паразитами курей є цестоди, давенії, раєтини, скрябінії, нематоди аскаридії, оксиспірури, кліщі, кнемідокоптеси, яких знаходили і у диких банківських курей у Південно-Східній Азії.

В процесі доместикації тварини відбувається збіднення паразитофауни, властивої дикому предковому виду. Натомість має місце поповнення паразитофауни шляхом запозичення паразитів інших тварин. Найчастіше паразити переходять з інших свійських тварин внаслідок їх спільного утримання і такий обмін відбувається між близькими, спорідненими видами. Наприклад кіт і собака обмінялись нематодами Toxocara canis i Toxascaris leonina, спільною є і цестода Dipylidium caninum. Є спільні паразити у курей та індиків. Паразити філогенетично далеких тварин зустрічаються у невластивих хазяїв переважно як факультативні (метастронгіли свиней – у інших копитних, кінські оводи гастрофіли – у свиней, дікроцели, гонгілонеми жуйних – у коней тощо). Поповнення паразитофауни відбувалось і внаслідок завезення певних свійських тварин у невластиві їм регіони. Так, велика рогата худоба в Північній Америці запозичила від місцевих оленів трематоду Fascioloides magna (пізніше завезену до Європи), а в Південній Америці – трематоду Balanorchis anaphorus та цестоду Thysanosoma actinoides. Свійські кури, потрапивши до Північної Америки, перейняли в індиків цестоду Metroliastes lucida, яка нині зустрічається у цих птахів у теплих країнах Старого Світу.

Важливим наслідком одомашнення тварин також є формування нових систем циркуляції паразитів в агроценозах та синантропних осередках зоонозних хвороб людини. Серед останніх можна згадати теніоз та теніаринхоз людини, збудниками якого є бичачий і свинячий ціп’яки, ехінококоз, трихінельоз, токсоплазмоз. За участю різних свійських, а часом і синантропних, тварин циркулюють ценурози та теніози собак, гідатигероз котів, саркоспоридіози. Невід’ємними елементами агроценозів та урбанізованих територій є синантропні тварини (щурі, миші, голуби, деякі інші птахи та ссавці), які також зробили свій внесок у паразитофауну свійських тварин, а також і людини.


Читайте також:

 1. Антропогенез – процес виділення людини з тваринного святу, олюднення мавпи під впливом суспільної практики.
 2. Антропогенез – процес виділення людини з тваринного святу, олюднення мавпи під впливом суспільної практики.
 3. Види голодування у тварин
 4. ВИДИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОСЛУГ ТВАРИННИЦТВА
 5. Визначення економічного збитку від забруднення лісу, рослинності і тваринного світу.
 6. Визначення типів нервової системи тварин і людини.
 7. Виробництва м’яса і м’ясної продуктивності тварин
 8. Виробничі небезпеки, аварійність і травматизму тваринництві
 9. Водний обмін у наземних тварин. Пристосування до життя в аридних умовах
 10. Вплив людської діяльності на збереження рослинного і тваринного світу
 11. Вплив опромінення на регенерацію у тварин
 12. Вплив рослин та тваринних організмів на процеси переносу
Переглядів: 662

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості паразитофауни видів–вселенців та реліктових видів тварин | Паразити як компоненти біоценозів, циркуляція паразитів в екосистемах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.