Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Паразитофауна свійських тварин

 

Походження паразитофауни свійських тварин в цілому, становлення сучасного складу паразитів певного їх виду тварин мають багато спільного з процесами, які відбуваються у паразитофауні видів-вселенців, що потрапляють у нове місцеперебування, в умови, відмінні від умов їх існування у межах вихідного природного ареалу.

Одомашнювання, доместикація диких тварин – тривалий історичний процес, що розпочався близько 10 тис. років тому в різних районах планети. Серед свійських тварин першими були собака та кінь, всього ж на цей час розводять кілька десятків видів свійських тварин, багато видів декоративних тварин (хребетних і безхребетних) розводять або тримають у квартирах, особливо останнім часом. Поширеними видами свійських тварин є, разом з конем та собакою, осел, вівця і коза, велика рогата худоба, буйволи, верблюди і лама, свійський кіт, кріль, кури, індики і цесарки, гуска, крижень і мус­кусна качка, голуб. Диких предків деяких з цих видів у природі вже немає.

Вихідною основою формування паразитофауни певного виду свійських тварин була паразитофауна диких предків, характерна для регіону, в якому проходило одомашнювання. В процесі доместикації відбувалися суттєві зміни складу і структури паразитофауни, які визначались комплексом різноспрямованих супутніх процесів, а саме такими.

1.Зміни умов життя приручених тварин, сприятливі для одних видів паразитів і несприятливі для інших.

2.Зміни імунного статусу домашніх тварин, ослаблення імунної системи внаслідок штучного добору, спрямованого винятково на корисні для людини ознаки та збільшення продуктивності; послаблення за такої селекції природної стійкості до неспецифічних збудників інвазій.

3.Щільний контакт між різними видами свійських тварин, особливо в умовах первісних примітивних господарств, що сприяв обміну паразитами або однобічному запозиченню окремих видів паразитів від „сусідів”.

4.Розповсюдження людиною багатьох видів свійських тварин до невластивих для них регіонів, у нові кліматичні зони чи навіть по всій земній кулі і, як наслідок, поява можливості обміну паразитами з дикими, переважно спорідненими видами тварин, з подальшим поширення деяких з цих „придбаних” видів паразитів до інших регіонів.

Це також є причиною особливостей регіональної паразитофауни одного і того ж виду свійських тварин у різних регіонах, оскільки не всі види паразитів певного хазяїна знаходять умови, придатні для здійснення життєвого циклу, чи необхідних проміжних хазяїв у конкретному регіоні.

В цілому, чим менший відрізок часу минув з початку одомашнювання і чим меншими були генотипічні та фенотипічні зміни внаслідок штучного добору, а також чим більші відмінності у способі життя свійської тварини у порівнянні з диким предком, тим більше спільного з останнім залишається у складі та структурі її паразитофауни.

Це явище наочно демонструє паразитофауна свійських качок і гусей. Процес одомашнювання крижня і сірої гуски проходив у Європі лише 2,5-3 тисячі років тому. Традиційні методи вирощування цих птахів і досі майже не відрізняються від способу життя їх диких родичів, свійські і дикі качки зазвичай нагулюють на одних і тих самих водоймах. Відповідно, у цей час відбувається широкий обмін паразитами між свійськими качками з одного та крижнями й іншими дикими качками з іншого боку. Подібна ситуація і з паразитами свійських свиней. Вирощування цих тварин у примітивних дрібних господарствах передбачає випасання. На Поліссі свиней виганяли на лісові галявини і в цій зоні часто реєструвались такі тяжкі інвазії як макракантаринхоз та метастронгілідоз (проміжні хазяї збудників – ґрунтові безхребетні). У часи домінування колгоспного тваринництва свиней вирощували у присадибних господарствах і не випасали і ці хвороби зникли, лише час від часу їх реєстрували у диких кабанів. Однак у скрутні часи розвалу сільського господарства в Україні макракантаринхоз та метастронгілідоз у багатьох регіонах знову стали звичайними хворобами домашніх свиней. Більше того, у багатьох місцях у домашніх свиней реєструється личинковий гельмінтоз – спірометроз (спарганоз), остаточним хазяїном збудника якого є вовк і, можливо, лисиця та єнотовидний собака. Зовсім інша ситуація зі свійськими кіньми та великою рогатою худобою, дикі предки яких були винищені людиною. Гельмінтофауна диких коней Пржевальського, а тим більше зебр відрізняється наявністю специфічних видів, яких у свійських коней ніколи не знаходили, навіть у Монголії чи Південній Африці.

В паразитофауні кожного виду свійських тварин можна виокремити первинних, автохтонних для цього хазяїна, паразитів. Ці види паразитів зазвичай присутні в паразитофауні дикого предка цієї свійської тварини або ж близькоспоріднених видів тварин. Для коней такими є цестоди-анаплоцефали, нематоди-габронеми, багато видів нематод з родин Strongilidae та Cyathostomidae, шлункові оводи, певні види вошей. Великій рогатій худобі притаманні такі паразити, як цестоди-моніезії, нематоди-трихостронгіліди, підшкірні оводи, власні види вошей. Для свиней характерні спільні з дикими кабанами нематоди-глобацефали, гіостронгіли, метастронгіли, акантоцефали-макракантотринхи. Паразитофауну собак характеризують цестоди–теніїї та ехінокок, нематоди токсокари, спіроцерки та дірофілярії, з ектопаразитів – волосоїди, всі вони спільні з вовком і, почасти, з лисицею. Специфічними паразитами курей є цестоди, давенії, раєтини, скрябінії, нематоди аскаридії, оксиспірури, кліщі, кнемідокоптеси, яких знаходили і у диких банківських курей у Південно-Східній Азії.

В процесі доместикації тварини відбувається збіднення паразитофауни, властивої дикому предковому виду. Натомість має місце поповнення паразитофауни шляхом запозичення паразитів інших тварин. Найчастіше паразити переходять з інших свійських тварин внаслідок їх спільного утримання і такий обмін відбувається між близькими, спорідненими видами. Наприклад кіт і собака обмінялись нематодами Toxocara canis i Toxascaris leonina, спільною є і цестода Dipylidium caninum. Є спільні паразити у курей та індиків. Паразити філогенетично далеких тварин зустрічаються у невластивих хазяїв переважно як факультативні (метастронгіли свиней – у інших копитних, кінські оводи гастрофіли – у свиней, дікроцели, гонгілонеми жуйних – у коней тощо). Поповнення паразитофауни відбувалось і внаслідок завезення певних свійських тварин у невластиві їм регіони. Так, велика рогата худоба в Північній Америці запозичила від місцевих оленів трематоду Fascioloides magna (пізніше завезену до Європи), а в Південній Америці – трематоду Balanorchis anaphorus та цестоду Thysanosoma actinoides. Свійські кури, потрапивши до Північної Америки, перейняли в індиків цестоду Metroliastes lucida, яка нині зустрічається у цих птахів у теплих країнах Старого Світу.

Важливим наслідком одомашнення тварин також є формування нових систем циркуляції паразитів в агроценозах та синантропних осередках зоонозних хвороб людини. Серед останніх можна згадати теніоз та теніаринхоз людини, збудниками якого є бичачий і свинячий ціп’яки, ехінококоз, трихінельоз, токсоплазмоз. За участю різних свійських, а часом і синантропних, тварин циркулюють ценурози та теніози собак, гідатигероз котів, саркоспоридіози. Невід’ємними елементами агроценозів та урбанізованих територій є синантропні тварини (щурі, миші, голуби, деякі інші птахи та ссавці), які також зробили свій внесок у паразитофауну свійських тварин, а також і людини.


Читайте також:

  1. Антропогенез – процес виділення людини з тваринного святу, олюднення мавпи під впливом суспільної практики.
  2. Антропогенез – процес виділення людини з тваринного святу, олюднення мавпи під впливом суспільної практики.
  3. Види голодування у тварин
  4. ВИДИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОСЛУГ ТВАРИННИЦТВА
  5. Визначення економічного збитку від забруднення лісу, рослинності і тваринного світу.
  6. Визначення типів нервової системи тварин і людини.
  7. Виробництва м’яса і м’ясної продуктивності тварин
  8. Виробничі небезпеки, аварійність і травматизму тваринництві
  9. Водний обмін у наземних тварин. Пристосування до життя в аридних умовах
  10. Вплив людської діяльності на збереження рослинного і тваринного світу
  11. Вплив опромінення на регенерацію у тварин
  12. Вплив рослин та тваринних організмів на процеси переносу




Переглядів: 733

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Особливості паразитофауни видів–вселенців та реліктових видів тварин | Паразити як компоненти біоценозів, циркуляція паразитів в екосистемах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.