ПОТРЕБИ В АТФ ДЛЯ УТВОРЕННЯ БАКТЕРІАЛЬНИХ КЛІТИН З ГЛЮКОЗИ
БІОСИНТЕТИЧНІ ПРОЦЕСИ У МІКРООРГАНІЗМІВ
Інгібітори дихального ланцюга
Розглянемо інгібітори дихального ланцюга, в якому кисень є термінальним акцептором електронів. Амітал, ротенон пригнічують активність НАДН-дегідрогенази. Антиміцин А блокує перенесення електронів між цитохромами bта с. Ціанід та окис вуглецю (CO) інгібують тільки цитохромоксидазу, але не цитохром с. Специфічна дія цих отруйних речовин разом із змінами характерних спектрів поглинання компонентів дихального ланцюга стали індикаторами, за допомогою яких було вивчено та досліджено цей ланцюг
.
У процесі росту мікроорганізмів на глюкозі в аеробних умовах близько 50 % глюкози окиснюється до СО2 для одержання енергії. Решта 50 % глюкози перетворюється на клітинний матеріал. Саме на ці перетворення і витрачається більша частина АТФ, утвореного під час окиснення субстрату.
Розглянемо біосинтез низькомолекулярних сполук (мономерів) — амінокислот, нуклеотидів, вуглеводів і жирних кислот, які є будівельними блоками для синтезу полімерів (білків, полісахаридів, нуклеїнових кислот, ліпідів), а також основні реакції, що відбуваються з витратами АТФ.
Понад 95 % клітинного матеріалу мікроорганізмів складається з макромолекул. На частку білків припадає приблизно 52 %, нуклеїнових кислот — 19 % маси сухої речовини. Близько 3 % становлять низькомолекулярні органічні сполуки та солі.
З наведених нижче даних про витрати енергії на утворення бактеріальних клітин з глюкози (потреба в АТФ для синтезумакромолекул, з яких складається клітина) видно, що основна кількість АТФ, одержаного б дихальному ланцюгу, витрачається на полімеризацію амінокислот. Значна кількість енергії потрібна для утворення нуклеозидмонофосфатів, а також на забезпечення транспортних процесів.