Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ФІКСАЦІЯ АЗОТУ ВІЛЬНО ІСНУЮЧИМИ БАКТЕРІЯМИ

ФІКСАЦІЯ АЗОТУ СИМБІОТИЧНИМИ (БУЛЬБОЧКОВИМИ) БАКТЕРІЯМИ

ФІКСАЦІЯ МОЛЕКУЛЯРНОГО АЗОТУ

 

Тільки прокаріоти здатні до фіксації молекулярного азо­ту. Фіксація азоту може здійснюватися як вільно існуючими бактеріями, так і бактеріями, які перебувають у симбіозі з вищи­ми рослинами (бульбочковими бактеріями). Вільно існуючі азотфіксатори вносять 1-3 кг азоту на 1 га ґрунту на рік. У резуль­таті зв'язування азоту бульбочковими бактеріями 1 га ґрунту збагачується 100-300 кг азоту на рік.

Бактерії, які спричиняють утворення бульбочок у бобових рослин (бульбочкові бактерії) належать до роду Rhizobium (Sinorhizobium). За специфічністю щодо рослини-хазяїна розрізняють кілька видів бульбочкових бактерій: RhLzobium leguminosarum, Rhizobium meliloti, Rhizobium trifolii, Rhizobium lupini та ін. Зараження рослини відбувається тільки через молоді кореневі волоски . Бактерії укорінюються на самому кінчику волоска і ростуть у формі інфекційної нитки до його основи. Потім такі нитки, одягнуті в целюлозну оболонку, проникають крізь тонкі стінки молодих клітин епідермісу в кору кореня і роз­ростаються, утворюючи бульбочки. Бактерії в бульбочках досить швидко розмножуються і утворюють клітини неправильної фор­ми — бактероїди. Молекулярний азот здатні фіксувати тільки бульбочки, які містять пігмент леггемоглобін. Це пігмент, схо­жий на гемоглобін; він має високу спорідненість з киснем. Мож­на вважати, що леггемоглобін полегшує дифузію кисню через клітину рослини до бактероїда.

В основі специфічності симбіозу Rhizobium з рослинами лежить взаємодія лектинів бобових рослин і полісахаридів ризобій. При такому симбіозі рослина забезпечує бактерії поживними речо­винами (цукрами) і створює для них оптимальні умови.

У деяких небобових рослин також є кореневі бульбочки, здатні фіксувати азот. У цьому разі фіксація азоту основана на симбіозі з прокаріотами — актиноміцетами роду Franckia. Слід зазначити, що і ціанобактерії також можуть бути партнерами, що фіксують азот, у симбіозі з вищими рослинами.

Здатність до фіксації азоту виявлена у багатьох бактерій (аноксигенних фототрофних, ціанобактерій, факультативних анаеробів, хемолітоавтотрофів, метилотрофів, сульфатредукторів, метаногенів).

Особливо активно фіксують азот види роду Azotobacter (близько 20 мг азоту на 1 г використаного цукру). Розрізняють кілька видів Azotobacter, поширених у різних місцях існування (табл. 6.4).

Табл. 6.4 Представники групи Azotobacter та їх поширення

Бактерії роду Azotobacter є грамнегативними, клітини від­носно великі, строгі аероби, в певних умовах рухливі (рух за допо­могою джгутиків), здатні окиснювати різні органічні сполуки. Утворення слизу та наявність темних пігментів надають коло­ніям характерного вигляду. За браку поживних речовин утво­рюють форми спокою — цисти.

Фіксація азоту вільно існуючими ціанобактеріями має вели­ке значення на рисових полях. Вони зв'язують до 30-50 кг азо­ту на 1 га на рік. Взагалі здатність до фіксації азоту виявлена у 40 видів ціанобактерій.


Читайте також:

  1. FX /незадовільно/ 35-59 балів
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  4. Адвокат як представник по потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача.
  5. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  6. Азотування
  7. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  8. Акції вільного чи обмеженого обігу
  9. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  10. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  11. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  12. Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.




Переглядів: 4273

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОКИСНЕННЯ ВІДНОВЛЕНИХ СПОЛУК СІРКИ | ХАРАКТЕРИСТИКА ПУРПУРОВИХ І ЗЕЛЕНИХ БАКТЕРІЙ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.