Для того, щоб в реальній коливній системі забезпечити незгасаючі коливання, необхідно постійно до неї підводити енергію ззовні. І тому розглянемо коливання матеріальної точки, на яку, крім квазіпружної сили і сили опору , діє додаткова періодична змушувальна сила
,
де w –частота цієї сили.
Тоді за другим законом Ньютона маємо
. (5.37)
Перепишемо рівняння (5.37) у вигляді
або
, (5.38)
де .
Розв’язок рівняння (5.38) будемо шукати як суму розв’язку однорідного рівняння (5.29) і часткового розв’язку неоднорідного рівняння: . Для віддалених моментів часу . І тому
. (5.39)
Отже, вимушені коливання здійснюються з частотою ω. Для знаходження амплітуди А і початкової фази α продиференціюємо двічі (5.39):
(5.40)
Підставляючи (5.39) і (5.40) у (5.38), отримаємо:
а розкриваючи тригонометричні функції від складного аргументу:
(5.41)
Щоб рівняння (5.41) перетворилося в тотожність, потрібно, щоб суми коефіцієнтів при в обох частинах рівності були рівні і суми коефіцієнтів при в обох частинах були також рівні. Це означає, що
, (5.42)
. (5.43)
Із рівняння (5.43) отримаємо вираз для початкової фази вимушених коливань:
. (5.44)
Підносячи до квадрату рівняння (5.42) і (5.43) та складаючи отримані вирази, одержимо:
Звідси амплітуда вимушених коливань
. (5.45)
Проаналізуємо аналітично і графічно (рис. 5.7) залежність цієї величини від частоти w при різних значеннях коефіцієнту згасання β. Зокрема:
1) при
2) при
3) при ;
Досягнення максимального значення амплітуди вимушених коливань, коли частота ω наближається до власної частоти ω0, називається резонансом.
Для знаходження резонансної частоти при знайдемо мінімум підкореневого виразу рівняння (5.45). Для цього прирівняємо до нуля похідну від цього виразу по w:
.
Оскільки , то знаменник (5.45) досягає мінімуму при
.
Отже, резонансна частота
.
Резонансна (максимальна) амплітуда досягає значення
.
Зрозуміло, що резонанс тим гостріший, чим менший коефіцієнт згасання. На практиці слід враховувати явище резонансу, оскільки в техніці він в одних випадках відіграє позитивну роль, а в інших – негативну.