Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Західна модель рабовласництва

Східна модель рабовласництва

Ранньому економічному розвитку в цих регіонах сприяли теплий клімат, наявність родючих земель, можливість щорічного зрошення грунту. У розвитку структури економіки східної моделі рабовласництва можна виділити наступніхарактерні риси.

1. Організаційно-економічний рівень структури економіки визначався функціонуванням двухсекторной моделі економіки, що включає державне (храмове) і общинно-приватне господарства.

2. Галузевий рівень структури східної моделі представлений великою різноманітністю видів господарської діяльності. Хоча основним сектором економіки був аграрний (іригаційне землеробство, садівництво, скотарство), важливе значення мали ремесла: гончарство, будівництво, стеклоделие, металургія, ювелірна справа, суднобудування, текстильне справу, переробка очерету та інші. Разом з тим давньосхідна економіка характеризується деформованою структурою, що пов'язано з роздутим державним сектором, що диктували виробництво не для ринку, а за замовленням, а в деяких країнах (особливо Ассирія) ще й надмірної мілітаризацією. У результаті внутрішня торгівля носить переважно нерозвинений, обмежений характер (за винятком Китаю та Індії).

3. Територіальний рівень структури економіки східної моделі рабовласництва виражений сильніше на міждержавному рівні, що визначалося природно-кліматичними і політичними (наприклад, в Ассирії - формування колоніальної системи) факторами і було пов'язане з необхідністю забезпечення природними ресурсами для потреб виробництва.

4. Відтворювальний рівень структури економіки. Для давньосхідних держав була характерна багатоукладна економіка - співіснування елементів товарного господарства з елементами натурального, первісної економіки - з рабовласництвом. Основним виробником і тяглових населенням були вільні общинники, особисто вільні і мають певнувласність, але за своїм становищем у державній системі мало відрізняються від рабів.

5. Зовнішньоекономічний рівень структури економіки визначався включенням давньосхідних держав у систему світогосподарських зв'язків. Особливу роль у розвитку середземноморської торгівлі в II-I тис. до н.е. зіграла Фінікія.

Своєрідність її економічного розвитку багато в чому визначалося особливостями природно-кліматичного характеру: багатством природних копалин; вигідним географічним положенням, а тому раннім залученням до сфери торгових зв'язків; cоседством зі стародавніми цивілізаціями Переднього Сходу.

На організаційно-економічному рівні економічної культури важливе значення мала концентрація населення в містах, що призвело до його домінування в економічному житті. Це створило умови для формування особливого типуземлеробської громади - міський (у формі грецького поліса або римського муніципія).

Ремесло було зосереджено в містах. Серед його видів особливе поширення мають металургія, кераміка, виготовлення ювелірних прикрас, будівництво, скульптура і т.д. Особливістю розвитку ремісничого виробництва в західній моделі рабовласництва був його яскраво виражений колоніальний характер. Ще з VIII ст. до н.е. з часу Великої колонізації в центрі колоніальної системи - метрополії створюється продукція для задоволення культурних потреб. Тут діють великі майстерні, егастеріі, з використанням величезного числа рабів. У колоніях проводиться життєво необхідна продукція, в дрібних майстерень переважно з використанням праці вільних ремісників і мінімуму рабів. Важливу роль відігравала торгівля, хоча її значення посилилося лише до IV ст. до н.е. Розвиток торгівлі супроводжується вдосконаленням грошової системи. У VI ст. до н.е. в Греції існувало два основних монетних стандарту: егейський (1талант - 37 кг срібла) і Евбейській (1 талант - 26 кг срібла), на основі яких 136 грецьких полісів випускали власну монету. Тому на ринку для обмінних операцій стали виникати особливі контори меняльщіков - трапезіти (трапези -людина за столом, звідси трапеза) - прообрази банків. Трапезіти не тільки обмінювали монети, а й займалися кредитуванням. У 594 р. до н.е. афінський правитель Солон провів реформу грошової системи, за якою вводилася єдина Евбейській система. Реформи, пов'язані зі стабілізацією і уніфікацією грошового обігу, неодноразово проводилися і в Стародавньому Римі. Основними номіналами в Римі були бронзовий і мідний ас, римський фунт, срібний сестрецій, срібний і золотий динарій, а згодом і золотий солід.

Особливістю територіальної структури економіки був її полікультурний характер. У сільськогосподарському виробництві це проявилося в особливій територіальної спеціалізації - "середземноморської тріаді", орієнтованої на одночасне вирощування в різних регіонах Греції трьох культур: злакових, головним чином ячменю, винограду й оливи.Сільськогосподарська спеціалізація була присутня і на римських територіях. Так, в найбільш розвинених областях (Етрурія, капання, Апулія) вирощували пшеницю, ячмінь, просо, боби; в менш розвинених і гористих районах - полбу, боби, ріпу і ячмінь. Ремесло в Стародавньому Римі також розвивалося за рахунок узаконеної експлуатації провінцій. При цьому виділялися певні ремісничі центри.

 


Читайте також:

  1. G2G-модель електронного уряду
  2. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  3. Абстрактна модель
  4. Абстрактна модель
  5. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  6. Американська модель соціальної відповідальності
  7. Англійський економіст У. Бріджез пропонує модель організаційних змін за такими напрямками.
  8. Англо-американська модель
  9. Англо-американська модель
  10. Багатомірна лінійна модель регресії.
  11. Багатосегментна модель
  12. Багатоцільова багатокритеріальна модель обґрунтування рішень в полі кількох інформаційних ситуацій




Переглядів: 671

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Семінар 3 | Этапы развития Киевской Руси 1 страница

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.052 сек.