Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік та оцінка основних фондів підприємства

Сутність основних засобів та основних фондів підприємства

Виготовлення будь-якої продукції здійснюється в процесі взаємодії робочої сили та певних засобів виробництва, що складаються із засобів та предметів праці. Засоби праці являють собою виробничі ресурси, за допомо­гою яких відбувається обробка або переробка, виготовлення предметів праці. Певний, відповідно сформований комплекс засобів праці, що підприємство застосовує для виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг), становить його основні засоби.

Основні засоби - це матеріальні ресурси, які підприємство утримує з метою використання в процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних та соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використан­ня (експлуатації) яких становить більше одного року.

До основних засобів підприємства належать: земельні ді­лянки, капітальні витрати на поліпшення земель, будинки, спо­руди, передавальні пристрої, машини та обладнання, транспорт­ні засоби, інструмент, прилади, інвентар, робочі та продуктив­ні тварини, багаторічні насадження, інші основні засоби.

Сукупність основних засобів підприємства, що мають об­межений термін корисного використання, становить його ос­новні фонди. До складу основних фондів підприємства не на­лежать земельні ділянки, оскільки строк корисного викорис­тання їх не обмежений.

Основні фонди підприємства являють собою сукупність засобів праці, що мають вартість, беруть участь у виробничому процесі тривалий час, не змінюють при цьому натуральної фор­ми та властивостей і переносять свою вартість на вартість ви­готовленої продукції частинами, в міру їх спрацювання. Так, до основних фондів підприємства належать будівлі, машини, обладнання, транспортні засоби тощо. Під час виготовлення продукції вони беруть участь у багатьох виробничих циклах, не змінюючи своєї натуральної форми та властивостей. Від­шкодування їх вартості відбувається протягом певного періоду часу і здійснюється поступово, шляхом перенесення вартості спрацьованої частки основних фондів на вартість продукції підприємства.

Для характеристики наявності, стану та руху основних фон­дів на підприємстві здійснюють їх облік як у натуральних, так і вартісних вимірниках.

Облік основних фондів у натуральних показниках (розмір площі, кількість одиниць обладнання, потужність обладнання тощо) необхідний для визначення кількості та складу основних фондів, їхнього вікового складу, обчислення виробничої по­тужності, вдосконалення складу основних фондів тощо.

За допомогою вартісної оцінки основних фондів визнача­ють розміри амортизації, здійснюють калькулювання собівар­тості продукції підприємства.

Залежно від стану основних фондів та часу визначення їх­ньої вартісної оцінки розрізняють вартість: початкову, відновну, залишкову, справедливу, переоцінену, ліквідаційну, вартість, що амортизується, середньорічну.

Початкова вартість основних фондів (Вn) підприємства формується з фактичних витрат на їх придбання, спорудження або виготовлення, включаючи витрати на доставку, монтаж та запуск у дію, виплати комісійних посередникам тощо:

Вn = Впр+ Вд + Вм + Вз.д + Він, (2.1)

або

Вn= Всп+ Вобл + Вз + Він, (2.2)

де Впр - витрати на придбання об'єкта основних фондів, грн.;

Вд - витрати на доставку об'єкта основних фондів, грн.;

Вм - витрати на монтаж об'єкта основних фондів, грн.;

Вз.д - витрати на запуск у дію об'єкта основних фондів, грн.;

Всп - витрати на спорудження об'єкта, грн.;

Вобл - витрати на обладнання, що встановлюється на споруд­женому об'єкті, грн.;

Він - інші супутні витрати, пов'язані з придбанням або спо­рудженням об'єкта основних фондів, грн.

У разі здійснення витрат на самостійне виготовлення основних засобів платником податку для власних виробничих потреб вартість об’єкта основних засобів, яка амортизується, збільшується на суму всіх виробничих витрат, здійснених платником податку, що пов’язані з їх виготовленням та введенням в експлуатацію, а також витрат на виготовлення таких основних засобів, без урахування сплаченого податку на додану вартість, у разі, коли платник податку зареєстрований платником податку на додану вартість незалежно від джерел фінансування.

До інших супутніх витрат, пов'язаних з придбанням або спорудженням об'єкта основних фондів, відносять: реєстра­ційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здій­снюються у зв'язку з придбанням або отриманням прав на об'єкт основних фондів; суми ввізного мита; суми непрямих податків (наприклад, суми акцизних зборів), сплачених у зв'язку з придбанням (створенням) основних фондів (якщо во­ни не відшкодовуються підприємству); витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів тощо.

Початкова вартість визначається у цінах, що діють на мо­мент придбання або спорудження об'єкта основних фондів. За цією вартістю об'єкт основних фондів зараховується на баланс підприємства. Початкову вартість ще іноді називають повною вартістю об'єкта.

Через тривалий термін виробничого функціонування об'єктів основних фондів та об'єктивне (внаслідок впливу на­уково-технічного прогресу) зростання суспільної продуктив­ності праці вартість виробництва основних фондів, створених у різні періоди часу, може знижуватись (за умов нормальних економічних відносин та низьких темпів інфляції). Для усу­нення впливу цінового фактора основні фонди оцінюють за відновною вартістю, тобто вартістю їхнього виробництва у нинішніх умовах. На практиці відновна вартість визначається шляхом переоцінки діючих основних фондів з урахуванням їх зносу [85].

Відновна вартість діючих основних фондів (Д) обчислю­ється за формулою [39]:

(2.3)

де Вп - початкова вартість основних фондів, грн.;

- річний приріст продуктивності праці в країні, %;

t - кількість років, що пройшли від року створення діючого об'єкта основних фондів.

Відновна вартість основних фондів з урахуванням їх зносу (Ввзн) визначається так:

Ввзнв-(АВ*t) (2.4)

де АВ - щорічна сума амортизаційних відрахувань, грн.

Під час експлуатації об'єкт основних фондів зношується, в результаті чого зменшується його споживча вартість. Оцінити її в кожний конкретний момент можна шляхом визначення за­лишкової вартості такого об'єкта основних фондів.

Залишкова вартість об'єкта основних фондів визнача­ється як різниця між його початковою вартістю та сумою зно­су, накопиченою за весь термін експлуатації об'єкта. Обчис­люється залишкова вартість об'єкта основних фондів (В3) за формулою

В3 = Впзн (2.5)

де Сзн - сума накопиченого зносу об'єкта основних фондів, грн.

Залишкова вартість ще називається балансовою вартістю основних фондів.

На практиці часто фактичний рівень фізичного спрацюван­ня та морального зносу об'єкта не збігається з показниками зносу згідно з економічними розрахунками, і його залишкова ціна не відображає його справжньої споживчої вартості. Тому виникає потреба у достовірній оцінці об'єкта з урахуванням його фактичних споживчих властивостей, тобто у визначенні його справедливої вартості.

Справедлива вартість об'єкта основних фондів - це рин­кова вартість об'єкта, визначена шляхом експертної оцінки, яку зазвичай здійснюють професійні оцінювачі. Вона визнача­ється як сума грошових коштів, за якою об'єкт основних засо­бів може бути обміняний або отриманий в операції між неза­лежними, поінформованими та зацікавленими сторонами.

Для коригування величини залишкової вартості об'єкта ос­новних фондів (дооцінки або уцінки) з метою приведення її до рівня справедливої вартості застосовується індекс переоцінки (Iп), який обчислюється за формулою:

(2.6)

де Вс - справедлива вартість, визначена шляхом експертної оцінки, грн.;

В3 - залишкова вартість об'єкта, грн.

Переоцінена початкова вартість об'єкта основних фондів (Впп) визначається за формулою:

(2.7)

Переоцінену суму зносу об'єкта основних фондів (Спзн) об­числюють за формулою:

(2.8)

де Сзн - сума зносу об'єкта основних фондів, грн.

Здійснювати дооцінку (уцінку) залишкової вартості об'єкта основних фондів підприємствам дозволяється тільки у тому разі, коли на дату складання балансу залишкова вартість об'єкта більш як на 10% відрізняється від його справедливої вартості.

Вартість основних фондів після переоцінки називається їх переоціненоювартістю. Переоцінка вартості основних фондів здійснюється також в умовах високих темпів інфляції під час проведення індексації.

Під час ліквідації об'єкта основних фондів після закінчення терміну його експлуатації зазвичай залишаються певні матері­альні цінності: агрегати, запасні частини, метал, гума тощо. Сума коштів або вартість інших цінностей, яку підприємство очікує отримати при ліквідації об'єкта основних фондів після закінчення терміну його використання (експлуатації), за вира­хуванням витрат, пов'язаних з його ліквідацією, називається ліквідаційноювартістю об'єкта основних фондів.

Для забезпечення нормального відтворення основних фон­дів підприємству достатньо відшкодувати у вигляді амортиза­ційних відрахувань лише різницю між початковою (або пере­оціненою) та ліквідаційною вартістю об'єкта. Ця різниця стано­вить вартість об'єкта основних фондів, що амортизується.

Протягом року введення та вибуття основних фондів з ба­лансу підприємства відбувається нерівномірно. Це означає, що у різні моменти вартість основних фондів підприємства неод­накова. З метою спрощення обліку, економічних розрахунків та аналізу наявності, стану і руху основних фондів обчислю­ють їх середньорічну вартість () за формулою:

(2.9)

або

(2.10)

де - вартість основних фондів на початок року, грн.;

- вартість основних фондів на кінець року, грн.;

Внад- вартість основних фондів, що надійшли на баланс підприємства протягом року, грн.;

Ввиб - вартість основних фондів, що вибули протягом року з балансу підприємства, грн.;

mпр - кількість повних місяців протягом року, коли основні фонди, що надійшли на підприємство, перебували на його балансі;

mнпр - кількість повних місяців протягом року, коли основні фонди, що вибули з підприємства, не перебували на його балансі.

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. IX. Відомості про військовий облік
  5. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  6. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  7. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  8. Автоматизовані форми та системи обліку.
  9. Автопідприємства вантажних автомобілів
  10. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  11. Активами торговельного підприємства
  12. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот




Переглядів: 2836

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Етапи розробки системи поточного бюджетування | Знос та форми відтворення основних фондів підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.