Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Знос та форми відтворення основних фондів підприємства

Внаслідок тривалого функціонування основні фонди під­приємства зношуються. Для отримання об'єктивної оцінки ста­ну основних фондів треба враховувати їх фізичний та мораль­ний знос.

Фізичний знос характеризується поступовою втратою ос­новними фондами своєї споживчої вартості (погіршення первіс­них техніко-економічних та соціальних характеристик), яка від­бувається як у процесі експлуатації, так і під час їх бездіяль­ності. На розміри фізичного зносу основних фондів у процесі їх використання можуть впливати такі фактори [39, 49]:

- ступінь завантаження основних виробничих фондів у виробничому процесі, що залежить від тривалості та кількості змін роботи за добу, балансу робочого часу впродовж року, інтенсивності праці;

- особливості технологічного процесу і ступінь захисту основних фондів від впливу зовнішніх чинників: температури, вологості, атмосферних опадів тощо;

- якість технічного догляду та ремонтного обслуговуван­ня основних фондів;

- рівень кваліфікації працівників, їх ставлення до основ­них фондів тощо.

Ступінь фізичного зносу основних фондів визначають за допомогою коефіцієнта фізичного зносу, що може бути обчис­лений такими методами [39, 84]:

1. На підставі термінів служби основних фондів. Цей ме­тод розрахунку коефіцієнта фізичного зносу передбачає порів­няння фактичного строку служби об'єкта основних фондів та очікуваного терміну його корисного використання:

(2.11)

де Кфзн - коефіцієнт фізичного зносу об'єкта основних фондів;

Тф, Ткв - фактичний строк служби та очікуваний термін ко­рисного використання об'єкта основних фондів відповідно, років.

Термін корисного використання об'єкта основних фондів підприємство встановлює самостійно, виходячи з режиму ро­боти підприємства протягом року, інтенсивності завантаження основних фондів у виробничому процесі, технічного стану об'єкта та інших факторів. Це пояснюється тим, наприклад, що одне й те саме устаткування на різних підприємствах ма­тиме різний термін корисного використання в силу таких при­чин, як різна кількість змін роботи, неоднаковий ступінь його завантаження у виробничому процесі, якість технічного обслу­говування тощо. Термін корисної експлуатації об'єктів основ­них фондів береться підприємством до уваги при визначенні своєї амортизаційної політики.

2. На підставі співвідношення величини зносу основних фон­дів у вартісному виразі та їх початкової (або переоціненої) вартості. Величину зносу основних фондів у вартісному виразі визна­чають як суму амортизаційних відрахувань, накопичену за фак­тичний строк його експлуатації. Коефіцієнт фізичного зносу в цьому разі обчислюють за формулою:

(2.12)

де Сзн - сума зносу об'єкта основних фондів, грн.;

Як уже зазначалось, основні фонди зазнають не лише фізич­ного зносу, а й морального. Моральний знос являє собою передчасне (до закінчення строку фізичної служби) знецінення основних фондів, зумов­лене або здешевленням відтворення основних фондів (мораль­ний знос першого роду), або використанням продуктивніших засобів праці (моральний знос другого роду) [85].

Основними факторами, що зумовлюють моральний знос, є зростання продуктивності праці та темпи науково-технічного прогресу. Поява досконаліших зразків обладнання та інших видів основних фондів, упровадження принципово нової тех­нології, за допомогою яких забезпечується вища продуктив­ність праці, призводить до морального зносу діючих основних фондів.

Для визначення ступеня морального зносу першого роду застосовується коефіцієнт морального зносу першого роду (Кмз1), який обчислюється за формулою:

(2.13)

де Вп та Вв – початкова та відновна вартості фондів на певну дату відповідно, грн.

Моральний знос другого роду визначається на основі порівняння продуктивності обладнання, витрат на експлуатаційне обслуговування обладнання або інших пріоритетних техніко-експлуатаційних показників.

Коефіцієнт морального зносу другого роду (Кмз2) обчислюється за формулою:

(2.14)

де q0, q1 – продуктивність застосовуваного і нового об’єкта основних фондів відповідно або витрати на їх експлуатаційне обслуговування.

 



Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  5. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  6. Автоматизовані форми та системи обліку.
  7. Автопідприємства вантажних автомобілів
  8. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  9. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  10. Акредитив та його форми
  11. Активами торговельного підприємства
  12. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот




Переглядів: 1209

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік та оцінка основних фондів підприємства | Стаття 145. Класифікація груп основних засобів та інших необоротних активів. Методи нарахування амортизації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.