Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття трудових правовідносин.

Зміст основних принципів трудового права.

Принцип свободи праціпроявляється в добровільному , свідомому обранні конкретних форм застосування праці, можливість обирати собі місце і види роботи з урахуванням власних інтересів, знань, намірів.

Принцип рівноправності в галузі праці означає, що кожному члену суспільства надаються рівні з іншими членами юридичні можливості. (Надання жінкам однакової з чоловіками можливості брати участь в економічному і соціальному житті.)

Принцип договірного характеру праці визначає, що трудові відносини виникають за взаємною угодою сторін шляхом укладення трудового договору.

Принцип визначеності трудової функції означає, що трудова функція працівника встановлюється при укладенні трудового договору і має відповідати професійним знанням працівника.

Принцип стабільності трудових відносин забезпечується тим, що власник або уповноважений ним орган може змінити умови договору лише за наявності згоди працівника.

Принцип матеріальної зацікавленості в результатах праці . Працівник зацікавлений в одержанні такої кількості матеріальних благ, які б повністю задовольняли його потреби . Сукупність інтересів, спрямованих на підвищення продуктивності праці, становить матеріальну зацікавленість працівника у результатах своєї роботи.

Принцип безпеки праці означає, що власник або уповноважений ним орган повинен створювати безпечні умови праці, проводити розслідування нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань і аварій.

Принцип участі трудових колективів і профспілок у вирішенні питань встановлення умов праці і здійснення контролю за додержанням законодавства про працю. Умови праці на підприємствах встановлюються за допомогою різних правових форм : колективним договором, інструкціями по охороні праці, положеннями про преміювання, Правилами ВТР, угодами.

Трудовий колектив і профспілки приймають участь у вирішенні питань встановлення умов праці шляхом укладення колективного договору, здійснення контролю за додержанням чинного законодавства.

Принцип свободи об’єднання для здійснення і захисту свої прав і свобод. Такі об’єднання можуть бути по професії – профспілки, кооперативи, культурні та інші організації. Профспілки мають широкий круг прав і діють на підставі статутів. Їх функції – захисна, виховна, виробничо –економічна та інші.

Принцип матеріального забезпечення у разі настаннянепрацездатності, настання старості, хвороби, у зв’язку з материнством. В Україні діє система соціального страхування, яка спрямована на підтримку гідного для людини життя. За рахунок коштів соціального страхування забезпечується виплата допомоги у разі хвороби, по вагітності і пологах жінкам ті інші.

Виникнення трудових правовідносин пов’язується з поєднанням робочої сили із засобами виробництва і використання цих засобів для створення матеріальних чи духовних благ та надання послуг. Таке поєднання робочої сили із засобами виробництва визначає характер праці і спосіб залучення працівника до праці.

В науці трудового права визначення поняття трудових відносин провадиться виходячи із легального визначення трудового договору, що дається в ст.21 КЗпП України. Трудові відносини виникають із угоди між працівником і власником підприємства або уповноваженим ним органом, а також фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням правилам внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, КД і угодою сторін.

Трудові правовідносини можливі тоді, коли існують фактичні трудові відносини. Основним для правильного розуміння трудових правовідносин є те, що коли відсутня норма права , відсутні і правовідносини. Норма права при іі наявності виступає як модель правових відносин, але сама вона не породжує правовідносини. Для виникнення правовідносин необхідна подія, що передбачається нормою і має характер юридичного факту, з наявністю якого законодавець пов’язує виникнення відносин.

Трудові правовідносини виникають з моменту укладення трудового договору і фактичного виконання роботи. Припиняються вони тільки за волевиявленням сторін.

Як відносини між конкретними суб’єктами, трудові правовідносини відображають особисту, суб’єктивну волю їх учасників, що знаходять закріплення в трудовому договорі, який укладається між сторонами.

Таким чином, трудові правовідносини - цедвосторонні відносини працівника з власником або створюваним ним підприємством по виконанню за винагороду роботи за обумовленою спеціальністю, кваліфікацією або посадою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, що виступають формою закріплення суб’єктивних трудових прав і обов’язків.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. Аналіз трудових ресурсів на підприємстві.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. Аудит використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці
  11. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  12. Базове поняття земле оціночної діяльності.




Переглядів: 957

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття основних принципів трудового права. | Умови та підстави виникнення трудових правовідносин.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.