Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Тема 4. Заняття 5. Ходова частина.

1. Призначення та будова ходової частини.

2. Призначення та будова коліс та механізму підйому коліс.

1. Призначення та будова ходової частини.

Ходова частина з підресорюванням торсіонного типу монтується в патрубках верхнього станка. Вона складається з: осі ходу, 2-х кривошипів, 2-х важелів, 2-х торсіонних валиків, коліс.

Вісь ходу являє собою трубу, в середній потовщеній частині маються шліци для закріплення голівок торсіонних валиків. З правої сторони вісь ходу має зубчатий вінець, у зачеплення з який входить у похідному чи в бойовому положенні муфта механізму підйому коліс. Поруч із зубчатим вінцем приварені 2 кронштейни (правий і лівий) для кріплення рукоятки механізму підйому коліс. Для твердості ці кронштейни з'єднані зв'язком. На обох кінцях осі ходу є шийки під латунні втулки і виступи для кріплення кривошипів.

Кривошипи зварної конструкції. Кожний з них складається з корпуса, стакана і пустотілого пальця. До кривошипів приварені трубки, за які піднімаються колеса при переводі гаубиці з похідного положення в бойове і назад.

 

Рис. 84. Ходова частина

1,2 - правий і лівий кривошипи; 3 - верхній буфер;

4 - накладка; 5 - нижній буфер; 6 - вісь ходу; 7 - втулка;

8 - торсіонний валик; 9 - втулка.

В стаканах є шліци для кріплення голівок торсіонних валиків. До торця стаканів пригвинчені кришки, що утримують від осьового переміщення торсіонні валики. Поруч із кривошипами на шліцах осі ходу встановлені 2 важелі, що представляють собою сталеві виливки з привареними накладками. До важелів кріпиться верхній і нижній гумові буфери. Щоб уникнути задирів на шийках осі ходу під час переводу системи з похідного положення в бойове і назад у патрубки верхнього станка вставлені латунні втулки (2 шт.), що змазуються масльонками.

Підресорювання гаубиці здійснюється через торсіонні валики ходової частини. При наїзді колеса на перешкоду вони закручуються і зм'якшують удар. Для запобігання їх від поломки при сильних поштовхах кут закручування їх обмежується двома важелями, установленими на шліцах осі ходу. Два гумових буфери зм'якшують удар кривошипів по важелях.

У бойовому положенні, коли колеса підняті, торсіонні валики розвантажені від ваги гаубиці й у роботі не приймають участь.

Колеса для гаубиці використані від вантажних автомобілів ЗІЛ-130 із пневматичною шиною з тиском у ній 4,3±0,2 кгс/см2.

2. Призначення та будова коліс та механізму підйому коліс.

 

 

Рис. 85. Колесо

1 – конічний роликопідшипник; 2 – шпилька; 3 – гайка; 4 – праве колесо; 5 – ліве колесо; 6 – ліва шпилька; 7 – ліва гайка; 8 – шайба; 9 – гайка; 10 – шплінт; 11 – кришка; 12 – гайка; 13 – колесо 2Л58; 14 – конічний роликопідшипник; 15 – ущільнююче кільце; 16 – гайка сальника: 17 – ступиця; 18 – сталевй дріт; 19 – болт; 20 – прокладка; 21 – стопорна шайба; 22 – болт

Відмінність правого колеса від лівого полягає в наступному: ступиця правого колеса з'єднується з диском за допомогою шпильок і гайок, що мають праву різьбу, а ліве колесо – за допомогою шпильок і гайок мають ліву різьбу. Колеса одного типу без ступиць взаємозамінні. Шина з гусматиком складається з покришки і губчастої маси, що заповнює порожнину покришки. Пневматична шина складається з покришки, камери з вентилем і ободового кільця. Тиск повітря в пневматичній шині 4,3 ±0,2 кгс/см2. Крім того, колеса відрізняються кріпленням шин на ободі. Всередині ступиці встановлені конічні роликопідшипники.

Механізм підйому коліс служить для підйому коліс у бойове положення і для повернення їх у похідне положення, використовуючи енергію врівноважувального механізму, і складається з: опорного важеля, тяги, муфти, рукоятки.

Рис. 86. Механізм підйому коліс

1 – рукоятка в зборі; 2 – ребра; 3 – упор; 4 – стопор;

5 – муфта; 6 – тяга; 7 – опорний важіль; 8 – вісь;

9 – обмежник; 10 – пружина.

В гніздо опорного важеля впресована латунна сфера. Знизу цього важеля є упор обмежуючий його поворот під дією врівноважувального механізму, у випадку зрізу осі. Цей важіль цапфами вставляється в кронштейн верхнього станка і кріпиться двома кришками.

Вісь ходу і опорний важіль з'єднані між собою тягою. Один кінець цієї тяги з'єднаний з важелем віссю, що закріплена у вушках цього важеля. А інший кінець тяги закріплений на осі, привареної до лівого кронштейна осі ходу.

Муфта призначена для з'єднання осі ходу з верхнім станком у похідному положенні гаубиці і для закріплення осі ходу з піднятими колесами в бойовому положенні гаубиці. Вона внутрішніми зубцями знаходиться постійно в зачіпленні з зубчатою напівмуфтою верхнього станка. У робочому положенні вона входить також у зачіплення з зубчатим вінцем осі ходу і закріплюється стопором. На зовнішній поверхні муфти є кільцевий паз, у який входять повідці, приварені до вилки рукоятки.

Рукоятка складається з вилки, стрижня, трубки і ручки. Стрижень і трубка з'єднані між собою шарнірною віссю, в робочому положенні ручки перекриває шарнір і робить рукоятку нерухомою. Поворот осі ходу при підйомі коліс обмежується упором. Цей упор приварений до пальця верхнього станка, при опусканні рукоятка упирається ребром у цей же палець. Врівноважувальний механізм врівноважує вагу коліс, діє на вісь ходу через 2 важелі і тягу. Для подолання сил тертя потрібно повертати вісь ходу за рукоятку підйому коліс, піднімаючи одночасно колеса за ручки кривошипів. Після підйому коліс муфту ввести в зачеплення з зубчатим вінцем осі ходу і застопорити її стопором, після цього остаточно розвести станини й опустити гаубицю на ґрунт.

При опусканні коліс з бойового положення в похідне необхідно підняти гаубицю домкратом, звести рухомі станини до нерухомої на кут, що дозволяє колесам опуститися на ґрунт, не зачіпаючи станин, потім виключити стопор і зрушити муфту з зубчатого вінця осі ходу. Вага коліс буде знову урівноважена тиском повітря в механізмі. Для опускання коліс потрібно повертати вісь ходу за рукоятку механізму підйому колес і давити одночасно на ручки кривошипів. Після того як рукоятка ребром упирається в палець верхнього станка, муфту ввести в зачеплення з зубчатим вінцем осі ходу і застопорити її стопором, після цього опустити гаубицю на колеса й остаточно звести станини.

 

Лекція 20

Тема 4. Заняття 6. Прицільні пристрої.

1. Призначення та будова оптичного прицілу ОП4М-45.

2. Призначення та будова механічного прицілу Д-726-45.

3. Призначення та будова панорами ПГ-1М.

4.Призначення та будова панорами гарматного коліматоруК-1

5. Призначення та будова приладу освітлення «Промінь» Д-726

 

Перш ніж приступити до вивчення будови прицільних пристроїв, розглянемо кути (рис.87), які встановлюють на них.

Прицільні пристрої служать для наведення гармати на ціль при стрільбі прямою наводкою і із закритої вогневої позиції (ЗВП). Вони складаються з механічного прицілу Д726-45 1 і оптичного прицілу ОП4М-45 3 (мал. 88). Всі приціли розташовані з лівого боку люльки на кронштейні. Для освітлення прицілів, панорами 2 і коліматора в умовах поганої видимості і в нічний час використовується комплект "ПРОМІНЬ" Д-726.

Рис. 87.Кути, що встановлюються на прицільних пристроях:

О – точка вильоту снаряда (дульний зріз каналу ствола);

ОС – лінія горизонту гармати;

ОЦ – лінія цілі (сполучає точку вильоту снаряда з основою цілі);

Ец – кут місця цілі (кут між горизонтом і основою цілі);

α – кут прицілювання (кут між лінією цілі і лінією пострілу);

ϕ – кут піднесення ствола

Рис. 87.Розміщення прицільних пристроїв на гаубиці

 

1. Призначення та будова оптичного прицілу ОП4М-45.

Приціл ОП4М-45 є основним прицілом при стрільби прямою наводкою по рухомих цілям. Приціл ОП4М-45 застосовується для різних типів артилерійських гармат, при цьому дистанційні шкали прицілу повинні відповідати балістиці гармат, на які він встановлюється.

Основні тактико-технічні дані ОП4М-45

Збільшення 5,5*

Поле зору 11°

Діаметр вихідного зрачка 5,5 мм

Віддалення вихідного зрачка від останньої лінзи окуляра 24,5 мм

Допустима величина вивірки прицілу ± 0 – 10

Межі шкали бокових поправок ± 0 – 22

Межі шкали коректур по дальності від 0 до 0 – 70

Межі шкали швидкості 0 – 40 км/год

Маса прицілу 5 кг

Маса прицілу з укладочним ящиком 11 кг

Залежно від дистанційних шкал, що є в прицілі, тобто від відповідності тій або іншій гарматі, на прицілі нанесено маркування, в якому вказані: шифр прицілу, умовне цифрове позначення, що характеризує балістику, найменування або шифр гармати і номер прицілу.

Приціл, призначений для 122 мм гаубиці Д-30, має маркіровку "ОП4М-45, КД-20 № ...", яка нанесена на спеціальну пластинку, прикріплену до корпусу прицілу.

Оптичний приціл ОП4М-45 (рис. 88) зконструйований наступним чином. З правого боку прицілу знаходиться механізм вивірки прицілу по напряму аналогічний механізму вивірки прицілу по висоті.

Оптична схема прицілувключає об'єктив, конденсор, обертаючу систему лінз, плоско-паралельну пластинку і шести-лінзовий окуляр. Перед об'єктивом встановлено захисне скло і світлофільтр. Конденсор встановлюється в фокальній площині об'єктиву і служить для звуження пучка проміння з метою зменшення габаритів подальших за ним оптичних деталей, а отже, і всього прицілу. На плоско-паралельній пластинці (сітці) (рис.89) нанесені дистанційні шкали 1, шкала коректур по дальності 2, шкала бокової складової швидкості 7, шкала бічних поправок 6, прицільний знак 5, далекомірна шкала 3 і косинці для визначення дальності прямого пострілу по цілям заввишки 1,5 і 2,7 м 4. Дистанційні шкали, розташовані у верхній частини плоско-паралельної скляної пластинки, нанесені у відповідності з балістикою гаубиці і позначені буквами снарядів до даної гармати. Розподіли шкал позначені цифрами, відповідним дальностям у гектометрах (сотнях метрів). Дальність до цілі командир гармати визначає, користуючись карткою проти-танкового вогню гармати і за допомогою бінокля по формулі тисячної.

Рис. 88. Оптичний приціл прямої наводки ОП4М-45:

1 – труба; 2 – гвинт кріплення налобника; 3 – механізм вивірки прицілу по висоті; 4 – маховичок механізму випередження; 5 – налобник; 6 – гумовий наочник;

7 – маховичок механізму кутів прицілювання

 

 

Рис. 89. Сітка оптичного прицілу ОП4М-45

Справа розташована шкала для бронебійного снаряда, позначена буквами БК. На шкалі нанесені розподіли від 0 до 20.

Цінарозподілу шкалиБК:

від 0 до 5 (500 м) – 500 м;

від 5 (500) до 20 (2000 м) – 100 м.

Ціна розподілу шкали ОФ/повн.:

Від 0 до 6 (600 м) – 600 м

Від 6 (600) до 40 (4000 м) – 100м

Лівіше розташована шкала для кумулятивного снаряда БП1, позначена буквами БП. На шкалі нанесені поділення від 0 до 20.

Цінарозподілу шкалиБП:

Від 0 до 4 (400 м) – 400 м

Від 4 (400) до 20 (2000 м) – 100м

Зліва від дистанційних шкал розташована шкала коректур по дальності від 0 до 0-70 з ціною розподілу 0-01. У середній частині сітки, зліва, розташована далекомірна шкала, що служить для вимірювання дальності до цілі заввишки 2,7 м за кутовими розмірами висоти цілі. Межі шкали від 12 до 28 гектометрів. Штрихи шкали нанесені через два гектометри, оцифровка через чотири гектометри.

Для визначення дальності до цілі за допомогою далекомірної шкали необхідно, діючи поворотним і підйомним механізмами гаубиці і спостеріггаючи в окуляр прицілу, розташувати далекомірну шкалу так, щоб нижня точка цілі лежала на горизонтальній прямій лінії далекомірної шкали, а верхня точка – на пунктирній похилій лінії далекомірної шкали; визначити, з яким розподілом, розташованих під оризонтальною прямою лінією далекомірної шкали, поєднається вертикальна лінія, уявно проведена через верхню точку цілі, лежачу на пунктирній похилій лінії далекомірної шкали; цифра у суміще-ного розподілу позначає відстань до цілі в гектометрах (якщо розподіли не суміщені – відліки необхідно брати приблизно).

Нижче за далекомірну шкалу, в центрі, розташовані прицільний знак і чотири маленьких косинців, попарно обернуті вершинами один до одного з цифрами 2,7 і 1,5. Прицільний знак служить для прицілювання. Маленькі косинці – для визначення дальності прямого пострілу по цілях заввишки 2,7 і 1,5 м (як правило, це висота танка і гармати відповідно) при стрільбі бронебійними снарядами. Розрив між вершиною центрального косинця і вертикальною лінією рівний 0-02. Дальність прямого пострілу по цілях заввишки 1,5 і 2,7 м визначається по спеціальних косинцях наступним способом: діючи поворотним і підйомним механізмами гаубиці і спостерігаючи в окуляр прицілу, накласти косинці з відповідною оцифровкою розмірів спостережуваної цілі (танк або гармата) на ціль. Якщо ціль по висоті виявляється рівною або більше відстані між вершинами косинців (по вертикалі), то вона знаходиться на дальності прямого пострілу гармати. Якщо ж ціль по висоті менше відстані між вершинами косинців (укладається з просвітом), то дальність до неї перевищує дальність прямого пострілу гармати. У середній частині сітки, справа, розташована шкала бічної складової швидкості цілі, межі шкали від 0 до 40 км/ч з ціною розподілу 5 км/ч. Бічна складова швидкості – швидкість переміщення цілі у бічному напрямі – визначається окомірно. Під шкалою бічної складової швидкості цілі розташована шкала бічних поправок. Межі шкал бічних поправок ±0-22, ціна розподілу 0-01.

Механізм прицілюванняскладається з каретки з плоско-паралельною скляною пластинкою (сіткою), гвинта, двох пружин, маховичка з гайкою. Кути прицілювання встановлю-ються пересуванням каретки з сіткою вгору або вниз щодо горизонтальної нитки прицілювання.

Механізм випередженняскладається з полозків, пружин, гвинта, маховичка з гайкою. Кути випередження встановлюються пересуванням полозків з сіткою вправо або вліво щодо вертикальної нитки перехрестя.

Окулярна частинаскладається з кришки, гумового наочника і окуляра. Механізм вивіряння по висоті розміщений у верхній частині корпусу, а механізм вивіряння по напряму – з правого боку корпусу.

Приціл ОП4М-45 у військах розбирати ЗАБОРОНЕНО. У бойовій обстановці і при повсякденній експлуатації приціл із гармати не знімається, а зачохлюється брезентовим чохлом. В передбаченні швидкісних і важких форсованих маршів, а також при тривалому зберіганні оптичний приціл повинен бути знятий із гармати і покладений в укладальний ящик.

2. Призначення та будова механічного прицілу Д-726-45.

Механічний приціл Д726-45 (Д – марка Петровського заводу-виробника; 72 – максимальний кут піднесення прицілу; 6 – кількість шкал на барабані; 45 – модифікація прицілу (рис. 90)) призначений для наведення гаубиці в ціль при стрільбі із закритих позицій.

Рис. 90. Механічний приціл Д726-45:

1 – покажчик дистанційного барабана; 2 – дистанційний барабан; 3 – шкала грубого відліку кутів прицілювання;

4 – покажчик шкали грубого відліку кутів прицілювання;

5 – подовжній рівень; 6 – корзинка для панорами; 7 – руко-ятка клямки; 8 – поперечний рівень; 9 – покажчик шкали точного відліку кутів прицілювання; 10 – маховик

Він може застосовуватися при стрільбі прямою наводкою за відсутності оптичного прицілу ОП4М-45. Як візирний і кутомірний пристрій в прицілі використовується штатна гарматна панорама ПГ-1М. По своїй схемі приціл Д726-45 залежний від гармати і із залежною лінією прицілювання. Для підтримки прицілу в справному стані в його комплект входять запасні частини і приладдя, що є складовою частиною гарматного комплекту ЗІП.

Механічний приціл Д726-45 складається з механізму кутів прицілювання, механізму кутів місця цілі, механізму поперечного коливання і корзинки панорами.

Механізм кутів прицілюванняпризначений для установки кутів прицілювання. Для установки кутів прицілювання необхідно обертати маховик, заздалегідь вимкнувши конус натисненням рукоятки маховика в осьовому напрямі. Невиключення конуса може привести до розхитування рукоятки маховика механізму кутів прицілювання. Відлік встановлюваного кута прицілювання в розподілах прицілу виконується по одній з шкал дистанційного барабана проти риски покажчика, а відлік тисячних – за шкалами кільця і шкали проти рисок покажчиків.

Основні тактико-технічні дані Д726-45

Межі установки кутів:

прицілювання від 0 – 00 до 12 – 00

міста цілі від + 4 – 00 до – 2 – 00

Межі поперечного коливання ± 6°

Ціна розподілу шкал:

грубого відліку кутів прицілювання ( до 12 – 00) 1 – 00

точного відліку кутів прицілювання 0 – 00,5

грубого відліку кутів місця цілі 1 – 00

точного відліку кутів місця цілі 0 - 01

Маса прицілу (без вилки) 11,5 кг

Механізм кутів місця ціліпризначений для установки на прицілі кутів місця цілі. Нульовому положенню за шкалою грубого відліку кутів місця цілі відповідає установка 30-00. У вушках розміщена оправа подовжнього рівня, в якій встановлена на гіпсі скляна ампула. Ампула наповнена незамерзаючою рідиною (спиртом або етилом), і в ній є невелика бульбашка повітря. На склі ампули нанесені установчі риски; при горизонтальному положенні ампули рівня бульбашка повітря знаходиться між середніми рисками.

Дія механізму кутів місця цілі. Установка кутів місця цілі виконується шляхом обертання маховичка. Встановлюваний кут місця цілі відлічується за шкалою грубого відліку проти риски покажчика і за шкалою точного відліку проти риски покажчика.

Механізм поперечного коливанняпризначений для установки прицілу у вертикальне положення. Він є механізмом гвинтового типу і складається з розрізного (настановного) гвинта з рукояткою, матки, валу з вушком, пружини і поперечного рівня.

Дія механізму поперечного коливання.При обертанні рукоятки з розрізним гвинтом матка нагвинчуватиметься на гвинт або згвинчуватиметься з нього, тобто матка переміща-тиметься по гвинту поступально, збільшуючи або зменшуючи змінну сторону трикутника. При цьому приціл коливатиметься на цапфах у втулках щодо нерухомої вилки. Корзинка панорами кріпиться на основі двома конічними штифтами. На корзинці панорами є опорний конус для установки панорами, вікно для виходу окуляра, нажимний гвинт і клямка, утримуюча панораму від випадання. При постановці панорами в корзинку, рукоятку клямки потрібно повернути до упору по ходу часової стрілки, встановити панораму на конус і відпустити клямку.

 


Читайте також:

 1. II частина.
 2. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
 3. III. Практична частина.
 4. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
 5. VІ. План та організаційна структура заняття
 6. Вид заняття: лекція
 7. Вид заняття: лекція
 8. Вид заняття: лекція
 9. Вид заняття: лекція
 10. Вид заняття: лекція
 11. Вступне заняття
 12. Гігієнічна оцінка заняття з фізичної культури
Переглядів: 787

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Електрообладнання гармати. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.