Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття та види зайнятості

Зайнятістьнаселення являє собою діяльність частини населення з метою створення суспільного продукту (національного доходу).

Соціальна сутність зайнятості відображає потребу людини в самовираженні, а також у задоволенні матеріальних і духовних потреб через дохід, який особа отримує за свою працю.

Демографічна сутність зайнятості відображає взаємозалеж­ність зайнятості з віково-статевими характеристиками населення, його структурою тощо.

Згідно із Законом України “Про зайнятість населення”, до за­йнятого населення належать громадяни нашої країни, які прожи­вають на її території на законних підставах, а саме:

- працюючі за наймом на умовах повного або неповного ро­бочого дня (тижня) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних орга­нізаціях в Україні та за кордоном;

- громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, вклю­чаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяль­ністю, творчою діяльністю; члени кооперативів, фермери та члени їхніх сімей, які беруть участь у виробництві;

- вибрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в ор­ганах державної влади, управління чи в суспільних об'єднаннях;

- громадяни, які служать у Збройних силах, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, органах національної безпеки та внутрішніх справ;

- особи, які проходять професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; які на­вчаються у денних загальноосвітніх школах, середніх спеціаль­них та вищих навчальних закладах;

- зайняті вихованням дітей, доглядом за хворими, інвалідами
та громадянами похилого віку;

- працюючі громадяни інших держав, які тимчасово перебу­вають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпечен­ням діяльності посольств і місій.

Незайняте населення - це працездатні громадяни у працезда­тному віці, які не мають постійної або тимчасової роботи, не шу­кають роботи, незареєстровані в державній службі зайнятості і мають дохід за межами трудової діяльності.

Тимчасово незайняте населення - це працездатні громадяни у працездатному віці, що не мають підходящої роботи, зареєст­ровані у державній службі зайнятості як ті, що шукають роботу.

Кількісну оцінку ефективної зайнятості можна характеризува­ти через систему показників:

1. Рівень зайнятості населення професійною працею. Коефіцієнт зайнятості населення професійною працею визна­чається діленням зайнятих професійною працею на загальну чи­сельність населення.

2. Рівень зайнятості факторів. Коефіцієнт працездатного населення в суспільному господарстві пов'язаний із динамікою працездат­ного населення залежно від змін демографічних і соціально економічних факторів. Він розраховується аналогічно до першого показника, тобто як відношення чисельності населення, зайня­того професійною працею, до чисельності всього працездатного населення (трудові ресурси).

3. Рівень розподілу трудових ресурсів суспільства по сферах суспільно

корисної діяльності. Коефіцієнти зайнятості навчанням, у домашньому господарстві та в інших видах суспільно-корисної діяль­ності визначаються аналогічно попереднім з метою установлення не­обхідних пропорцій у розподілі трудових ресурсів.

4. Рівень раціональної структури розподілу працівників по га­лузях і секторах економіки. Цей показник характеризує раціона­льну зайнятість і має самостійне значення. Раціональна зайня­тість являє собою пропорції розподілу трудового потенціалу за видами занять, галузями, секторами економіки.

Розрізняють первинну й вторинну зайнятість.

Первинна зайнятість характеризує зайнятість за основним міс­цем роботи. Якщо, крім основної роботи чи навчання, ще є додатко­ва зайнятість, вона називається вторинною зайнятістю.

Види зайнятості характеризують розподіл активної частини тру­дових ресурсів за сферами використання праці, професіями, спеці­альностями тощо. Під час їх визначення враховують: характер діяльності; соціальну належність; галузеву належність; територіальну належність; рівень урбанізації; професійно-кваліфікаційний рівень; статеву належність; віковий рівень; вид власності тощо.

Зайнятість за характером діяльності - це: робота в організаціях різних форм власності і господарювання; робота за кордоном і на спільних підприємствах; служба в армії; навчання в денних навчальних закладах; ведення домашнього господарства; індивідуальна трудова діяльність; виховання дітей у сім'ї; догляд за хворими, інвалідами та людьми похилого віку; інші види діяльності, встановлені законодавством.

Зайнятість за соціальною належністю: робітники, професіонали, фахівці, технічні службовці, керівники, фермери, підприємці.

Зайнятість за галузевою належністю: у сфері матеріального виробництва; у невиробничій сфері; в окремих великих галузях (промисловість, сільське госпо­дарство, будівництво, на транспорті й у зв'язку тощо).

Зайнятість за територіальною належністю: в окремих регіонах,

в економічних районах.

Зайнятість за рівнем урбанізації: у міській місцевості, у сільській місцевості.

Зайнятість за формами власності: державна, приватна, колективна, змішана.

Зайнятість за особистим використанням робочого часу: повна, неповна, явна неповна, прихована неповна, часткова.

Повна зайнятість - це діяльність протягом повного робочо­го дня (тижня, сезону, року), яка забезпечує дохід у нормальних для даного регіону розмірах.

Неповна зайнятість характеризує зайнятість конкретної осо­би або протягом неповного робочого часу або з неповною опла­тою чи недостатньою ефективністю. Неповна зайнятість може бути явною або прихованою.

Прихована неповна зайнятість відбиває порушення рівноваги між робочою силою та іншими виробничими факторами. Вона пов'язана, зокрема, зі зменшенням обсягів виробництва, реконст­рукцією підприємства і виявляється в низьких доходах населен­ня, неповному використанні професійної компетенції або в низь­кій продуктивності праці.

Часткова зайнятість - це добровільна неповна зайнятість. Окрім цих видів зайнятості, існують ще так звані нетрадицій­ні, до яких належать: сезонна, поденна та тимчасова зайнятість.

Зайнятість неповний робочий час - це робота в неповну ро­бочу зміну у зв'язку з неможливістю забезпечити працівника ро­ботою на повну норму робочого часу або за бажанням працівника відповідно до його соціальних потреб, а також у зв'язку з модер­нізацією або реконструкцією виробництва.

Тимчасова зайнятість - це робота за тимчасовими контрак­тами. До категорії тимчасових належать працівники, які найма­ються за контрактами на певний строк.

Сезонна зайнятість - це зайнятість, яка пов'язана зі специфі­кою виробництва. Робота надається на певний період на умовах по­вного робочого часу і оформлюється відповідним контрактом.

Нерегламентована зайнятість – це діяльність населення працездатного віку, яка виключена зі сфери соціально-трудових норм та відносин і не враховується державною статис­тикою.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Активна політика зайнятості
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  11. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 1019

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура, типи і сегменти ринків праці | Безробіття і його види

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.