Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про суміжні права.

Суміжні права базуються на використанні чужих ав­торських прав. Часто необхідно, щоб між автором і публікою був посередник. Ним є виконавець (наприклад, автор вміє створювати чудові пісні, але має кепський го­лос, щоб самому їх співати). Окрім виконавців, посеред­никами між авторами і громадськістю вважаються вироб­ники фонограм та організації радіотелемовлення.

Суб'єкти суміжних прав мусять користуватися своїми правами так, щоб не порушувати права авторів творів, які використовуються ними. Виробники фонограм і ор­ганізації мовлення не повинні порушувати права авторів і виконавців, а організації мовлення мають під час своєї діяльності не порушувати права виробників фонограм, авторів і виконавців.

Закон України передбачає лише цивільно-правові способи захисту авторського права й суміжних прав.

Стаття 176 «Порушення авторського права й суміж­них прав» Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року сформульована так:

1. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури, мистецтва, комп'ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм і програм мовлення, їх неза­конне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, а також інше використання чужих творів, комп'ютерних програм і баз даних, об'єктів суміжних прав без дозволу осіб, які мають авторське право або суміжні права, якщо події за­вдали матеріальної шкоди у великому розмірі, —караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподат­кованих мінімумів доходів громадян або виправними ро­ботами на строк до двох років, з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, або даних, виконань, фонограм, програм мов­лення та обладнання і матеріалів, призначених для їх ви­готовлення і відтворення.

2. Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або завда­ли матеріальної шкоди в особливо великому розмірі, — караються штрафом від двохсот до восьмисот неопо­даткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, або даних, виконань, фонограм, програм мовлення та облад­нання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення.

3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища щодо підлеглої особи, — караються штрафом від п'ятисот до тисячі неоподат­кованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Матеріальна шкода вважається завданою у великому розмірі, якщо вартість примірників незаконно відтворе­них чи розповсюджених творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних, виконань фонограм і програм мовлення аудіо- та відеокасет, дискет та інших носіїв інформації або сума доходу, отриманого в результаті незаконного опублікування, виконання, по­казу чи публічного оприлюднення творів, комп'ютер­них програм, баз даних, виконань фонограм, програм мовлення, продажу аудита відеокасет, дискет, інших носіїв інформації у сто і більше разів перевищує неопо­даткований мінімум доходів громадян, а завданою в особливо великому розмірі, — якщо їх вартість або су­ма доходу в тисячу й більше разів перевищує неоподат­кований мінімум доходів громадян.

Слід у даній лекції згадати і про три статті з Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Стаття 1646 «Публічний показ без прокатного по­свідчення кіно- і відеофільмів» тягне за собою накладен­ня штрафу від двадцяти до сорока п'яти неоподатковува­них мінімумів доходів громадян з конфіскацією кіно- і відеофільмів, які демонструються без прокатного посвід­чення, а також грошей, отриманих від їх демонстрування.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після за­стосування заходів адміністративного стягнення, — тяг­нуть за собою накладення штрафу від сорока п'яти до дев'яноста неоподатковуваних мінімумів доходів грома­дян з конфіскацією кіно- і відеофільмів, а також грошей, отриманих від їх демонстрування.

Стаття 1647 «Порушення умов публічного демонст­рування кіно- і відеофільмів».

«Публічний показ кіно- і відеофільмів з порушенням умов публічного демонстрування, передбачених прокат­ним посвідченням, — тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією кіно- і віде­офільмів, а також грошей, отриманих від їх демонстру­вання.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після за­стосування заходів адміністративного стягнення, — тяг­нуть за собою накладення штрафу від тридцяти п'яти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією кіно - і відеофільмів, а також грошей, от­риманих від їх демонстрування».

Стаття 1648 «Тиражування кіно - і відеофільмів без прокатного посвідчення».

«Тиражування без прокатного посвідчення з метою продажу, прокату публічного показу або розповсюдження кіно - і відеофільмів, — тягне за собою накладення штра­фу від шістдесяти до дев'яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією фільмо - і відеокопій, засобів їх виготовлення, а також грошей, от­риманих від їх реалізації.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, — тягнуть за собою накладення штрафу від дев'яноста до ста тридцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів до­ходів громадян з конфіскацією фільмо - і відеокопій, за­собів їх виготовлення, а також грошей, отриманих від реалізації».

Можливо, у зазначених вище статтях вбачається пере­дусім намагання держави забезпечити належні правила гри в підприємницькій діяльності, а не турбота про неухильне дотримання авторських і суміжних з ними прав. Дехто стверджуватиме, що малося на увазі і те, і інше.

Найважливішим джерелом законодавства, що регулює питання правової охорони об'єктів авторського права і суміж­них прав, є міжнародні договори та угоди. Ст. 5 Закону України «Про авторське право і суміжні права» закріплює принципову норму про те, що якщо чинним міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановле­но інші правила, ніж ті, що містяться в законодавстві України, то за­стосовуються правила міжнародного договору. Таке вирішення пи­тання, що міститься в усіх законодавчих актах, які регулюють пра­вовідносини, пов'язані з правовою охороною інтелектуальної влас­ності, має велике практичне значення. Воно означає, що норми міжнародних договорів України мають перевагу перед внутрішнім українським законодавством, у зв'язку з чим їх роль у врегулюванні правовідносин у сфері інтелектуальної власності надзвичайно висо­ка.

До числа міжнародних договорів України, що стосуються об'єктів авторського права і суміжних прав, відносяться як ті з них, що були укладені ще колишнім Радянським Союзом, так і ті, що вже підписані Україною як незалежною державою. Як відомо, СРСР із 1968 р. був членом ВОІВ, з 1973 р. брав участь у Всесвітній (Же­невській) конвенції про авторське право 1952 р. Україна на сього­дні є членом:

- Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів (діє в Україні з 25 жовтня 1995 р.);

- Всесвітньої конвенції про авторське право (діє в Україні з 27 травня 1973 р.);

- Конвенції про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їхніх фонограм (діє в Укра­їні з 18 лютого 2000 р.);

- Міжнародної конвенції про охорону інтересів виконав­ців, виробників фонограм і організацій мовлення (діє в Україні з 12 червня 2002 р.);

- Договору ВОІВ про авторське право (діє в Україні з 6 березня 2002 р.);

- Договору ВОІВ про виконання і фонограми (діє в Україні з 20 травня 2002 р.).

 

Контрольні питання до лекції № 3

1. Що таке авторське право?

2 Які особливості захисту авторського права?

3. Що таке суміжні права?

4. В яких міжнародних договорах приймає участь Україна стосовно охорони авторського права і суміжних прав?

 

ЛЕКЦІЯ № 4. ПРОМИСЛОВА ВЛАСНІСТЬ В УКРАЇНІ

План.

4.1. Поняття промислової власності.

4.2. Охорона винаходів, корисних моделей, промислових зразків, сортів рослин і топографій інтегральних мікросхем?

4.3. Охорона знаків для товарів і послуг, зазначень про походження товарів та інших об’єктів охорони промислової власності.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  10. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання




Переглядів: 592

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правова охорона інтелектуальної власності. | Поняття промислової власності.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.