Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Слухання музики.

Вступне слово вчителя.

УРОК 13.

Висновок.

Вч. Сьогодні ми познайомилися з вами з сучасною музикою російської естради.

ТЕМА :Витоки української естрадної пісні .

 

Мета уроку :

Навчальні :інтерпретація образного змісту музичних творів ;

- засвоєння закріплення понять аранжування.

Виховні:Виховувати інтерес та любов до музики.

Розвиваючі:Розвиток вокально – хорових навичок.

Наочні посібники:Г, М. Макаренко «Музичне мистецт-

во» 8 клас, портрет А. Солов’яненка , Н. Матвієнко , Тріо «Мареничів»

Музичний матеріал :Укр. нар. пісня «Там де Ятрань круто в’ється» у вик. А. Солов”яненка , «Веснянка» у вик. Н. Матвієнко, «Ой у гаю при Дунаю» у вик. Тріо «Мареничів»

Т. Н. З :магнітофон.

 

ХІД УРОКУ :

 

І. Організація учнів до уроку .

Музичне вітання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Українська пісня… Як багато вона важить в історичному, громадянському, інтимно-побутовому житті україня протягом віків! У ній – його минуле та сучасне, його погляди, його світобачення й психологія. У ній найновіше відкривається душа українського народу.

 

IV. Актуалізація опорних знань.

-Які жанри української пісні ви знаєте?

-Яке місце посідають народні пісні у творчості

українських композиторів?

 

V.Вивчення нового матеріалу.

Українська пісня в сі часи була різножанровою, про що свідчать літописи. Так, у «Повісті минулих літ» неодноразово згадується про народні обрядові ігри, пісні й танці. У давнину наші пращури під час різних свят виконували родинні, обрядові, жниварські пісні, веснянки, колядки та щедрівки. У XVI-XVII ст. (час розквіту українського героїчного епосу) звучать історичні пісні, у яких оспівано героїзм козацтва, його сміливі походи, лицарську честь, життя і побут. Минають віки, змінюються покоління, а народна пісня залишається.

Народна пісня стала невід’ємною часткою життя кожної людини. Пісенна творчість українського народу, що складалася і збагачувалася протягом століть, є справжнім золотим фондом української музичної культури. Народна пісня – «це народна історія, жива, яскрава, сповнена барв, істини, історія, яка розкриває все життя народу», - писав М.В.Гогооль. Жанровий діапазон української пісні є дуже широким. Значне місце посідають ліричні пісні: крім особистої лірики тут можна знайти прекрасні зразки ліричних пісень соціального змісту і пісні, у яких виражається любов до рідного краю, до його чудової природи.

 

Серед найкращих ліричних пісень нашого народу – «Там, де Ятрань круто в’ється », що полюбилася слухачам у виконанні Анатолія Солов’яненка.

 

Слухання української народної пісні «Там, де Ятрань круто в’ється» у виконанні А.Солов’яненка

 

Цей виконавець відомий не лише на Батьківщині. «Українським соловейком» називали Анатолія Борисрвича Солов’яненказа межами Батьківщині. У репертуарі видатного тенора – відомі оперні партії, з якими він виступав на сценах театрів усього світу. Але саме у виконанні народних пісень співак розкривається особливо яскраво й глибоко, адже в цих піснях – його справжнє коріння. Задушевність, щирість почуття, емоційна схвильованість притаманні виконавській манері Анатолія Солов’яненка. У тому, як він пропускає крізь себе ці почуття і як уміє передати їх зміст слухачеві, напевно, прихований один із головніших секретів його успіху.

Відома оперна співачка Марія Максакова писала: «Слухаючи Солов’яненка я була вражена свободою й широтою звучання його чудового, чаруйочого за тембром голосу, який у верхньому регістрі практично не знає меж».

 

Усім, хто любить та цінує справжнє мистецтво, відоме ім’я неперевершеної виконавиці українських народних пісень, народної артистки України Ніни Матвієнко. Талант Ніни Матвієнко розкрився і в театральній, і в кінематографічній галузях. Вона брала участь у телевиставах, художніх фільмах, радіовиставах. Вона також озвучила декілька науково-популярних, хронікально-документальних кінофільмів, теле- та радіопрограм. 1988 року було знято перший відео кліп за її участю – «Русалчин тиждень».

У її репертуарі є безліч народних пісень, серед яких обрядові, ліричні, грайливо-гумористичні, пісні-балади та українські пісні культурно-історичної доби XVII-XVIII ст.

Співачка наділена універсальним за тембром та виразністю ніжним чарівним голосом, що проникає у найпотаємніші куточки людської душі.

 

Слухання української народної пісні «Веснянка» у виконанні Ніни Матвієнко.

У літопису української пісенної культури почесне місце посідає творчість Тріо Мареничів. У середині 70-х років ХХ ст. на пісенному Олмпі української естради засяяла нова зірка – сімейне тріо Мареничів, музиканти якого працювали у стилі фолк. У репертуарі тріо (подружжя Валерій та Антоніна Мареничі, а також Світлана Сухорукова, сестра Антоніни) звучали народні українські пісні в сучасних аранжуваннях учасників тріо, а також їх авторські пісні.

Багато пісень, такі, як «Несе Галя воду», «Чом ти не прийшов», «Ой під вишнею», «Ой у гаю при Дунаю», та інші у виконанні музикантів стали народними шлягерами.

Слухання українських народних пісень «Ой у гаю при Дунаю» і «Чом ти не прийшов» у виконанні тріо Мареничів.

Творчість тріо мареничів розкрила нові грані української ліричної естрадної пісні, що сприяло подальшому її розвитку.

 

Провідним жанром у творчості Володимира Івасюка також стала лірична пісня. Незабутні пісні Івасюка – вершина розвитку естрадного жанру в Україні.

З його ім’ям пов’язана ціла епоха в пісенній історії української музики. На запитання «Що тебе привабило в народній пісні?» Володимир Івасюк відповідав: «Усе: і текст, і мелодія. Кожна пісня – це мелодія, перлина. І я не розумію, як можна вважати себе музикантом і не знати українського фольклору. Я мрію стати композитором, і тому визбирую все прекрасне, створене народом. Без народного грунту я ніхто».

Він створив приблизно 100 пісень («Червона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас» та ін..)найкращі з яких написані його вірші.

«Володимир Івасюк був одержимий піснею. Він був переконаний, що наш світ створений для того, щоб у ньому лунала музика добра, миру, злагоди між людьми», - ці слова належать одній із найкращих виконавиць пісень композитора, Софії Ротару, видатній співачці, лауреату багатьох конкурсів, народній артистці України, Молдовії, виконавиці більше ніж 400 пісень, багато з яких стали класикою української естради.

 

Слухання пісень «Два перстені» та «Пісня буде поміж нас» В.Івасюка у виконанні Софії Ротару.


Читайте також:

 1. ВИДИ ТА ТЕХНІКИ СЛУХАННЯ І ЙОГО РОЛЬ У МІЖОСОБИСТІСНОМУ СПІЛКУВАННІ
 2. Організація навчання дидактичного слухання (аудіювання) і розуміння мовлення
 3. Парламентські слухання з питань молодіжної політики
 4. Розвиток архітектури, живопису, художніх ремесел, музики.
 5. Слухання Бенджамін Бріттен, «Путівник по оркестру для молоді».
 6. Слухання Василь Барвінський, квартет для двох скрипок, альта і віолончелі.
 7. Слухання Вольфганг Амадей Моцарт, опера «Чарівна флейта», арія Цариці Ночі, дует Папагено і Папагени.
 8. Слухання музики
 9. Слухання музики.
 10. Слухання музики.
 11. Слухання музичного твору
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вступне слово вчителя. | Вступне слово вчителя.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.