Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відділ Синьозелені водорості – Cyanophyta. План.

Лекція 4. Принципи систематики, будови і розмноження водоростей.

1. Принципи систематики водоростей.

2. Головні риси будови водоростей.

3. Відділ Синьозелені водорості - Cyanophyta

Короткий зміст

Водорості - сланеві безсудинні спорові рослини - є типовими представниками нижчих рослин. Вони здатні до окси-генного фотосинтезу, хоча серед них є безкольорові і навіть безпластидні організми які живляться гетеротрофно. Водорості передусім живуть у водяному середовищі, але багато з них пристосувалось до життя у позаводяних місцерозташуваннях.

Саме поняття водорості (Algae) є не систематичним, а біологічним. До водоростей відноситься ряд відділів рослин-ного світу. Вони виникли в різні часи, і ймовірно від різних предків, і в подальшому розвивались самостійно, але в резуль-таті конвергентної еволюції в подібних місцерозташуваннях набули багато спільних рис. Ця гетерогенність групи Algae знайшла відображення в сучасних системах органічного світу, в яких водорості розділені на велику кількість відділів і кла-сів, які входять до різних надцарств Procarуota і Eucarуota.

Наука, яка вивчає водорості, називають альголологією.

В наш час загальне різноманіття тільки описаних видів водоростей в світовій флорі складає 30-40 тисяч, а ймовірна їх кількість, з урахуванням малодосліджених територій, в 4-8 разів (Andersen, 1992; John, 1994), а не виключено, в 250 ра-зів більше (Hammond, 1992). За даними останнього вченого, в природі може існувати до 10 млн. видів водоростей. Науці, ймовірно, відомо лише 15% загальної кількості водоростей, які існують в природі.

Альгофлора України є однією з найбільш багатих альгофлор серед європейських країн і нараховує в наш час 3708 видів, а з урахуванням морських форм - 4161 вид. Розподіл водоростей на території України нерівномірне: в лісостеповій зоні - 2292 види; лісовій - 2007, степовій - 1844, Карпати - 1157, Крим - 987 видів.

Вегетативне тіло водоростей представлено сланню, або таломом. Серед них є одноклітинні, багатоклітинні, неклі-тинні (сифональні) і сифонокладлальні індивіди, які існують окремо, і є які утворюють різноманітні з’єднання (колоніальні індивіди і колонії індивідів).

Відділ Cyanophyta нараховує близько 2000 видів. Сучасна система синьозелених водоростей включає три класи.

Розповсюджені синьозелені водорості в різних прісних і солоних водоймах і можуть бути як планктонними, так і бентосними. Багато з них живе у безводяному середовищі: на грунті, на каменях, на корі дерев та ін.

Індивіди синьозелених водоростей одноклітинні або багатоклітинні, можуть утворювати різноманітні з’єднання -колонії. Забарвлені синьозелені водорості звичайно в специфічний синьозелений колір, але їх забарвлення може значно варіювати в залежності від комбінації пігментів. Серед Cyanophyta зустрічається кокоїдна, нитчаста і іноді різнонитчаста форма будови тіла.

Обов’язковою складовою частиною ниток гомогонієвих водоростей є трихоми. Вони мають нитчасту форму, скла-даються з одного, рідше двох (багатьох) рядів взаємозв’язаних клітин і становлять фізіологічну єдність. Часто трихоми оточені слизистими піхвами. Трихоми разом із піхвами утворюють нитку.

Клітини синьозелених водоростей прокаріотичні, мають багатошарову клітинну оболонку (клітинну стінку) з внут-рішнім муреїновим шаром, крім муреїну в складі клітинних оболонок синьозелених водоростей знайдені пектин, вуглево-ди, амінокислоти, ліпополісахариди та ін.

Поверх клітинної оболонки багато синьозелених водоростей мають слизову піхву.

Цитоплазма оточена цитоплазматичною мембраною -плазмалемою. Найчастіше у периферійній частині цитоплазми знаходяться пластинчасті мембранні структури - тилакоїди, з якими пов’язані фотосинтезуючі пігменти (хлорофіл а, каро-тиноїди, алофікоціанін, фікаціан, фікоеритрин). У центральній частині звичайно розташована ДНК у вигляді гранул чи фібріл. Крім цього, у клітинах синьозелених водоростей є рибосоми, запасні включення (білкової природи ціанофіцинові і волютинові гранули, гранули глікогену (полісахарид), ліпідні включення). У багатьох синьозелених водоростей в клітинах є газові вакуолі.

У гормогонієвих синьозелених водоростей крім звичайних вегетативних клітин є особливі: гетероцисти і акінети (спочиваючі спори).Гетероцисти – характерні для нитчастих синьозелених водоростей своєрідні клітини, які утворюють-ся із вегетативних клітин у різних частинах тріхому і відрізняються добре вираженою двошаровою оболонкою і вмістом завжди позбавленим асиміляційних пігментів, газових вакуолей і зерен запасних речовин

Акінети – особливі нерухливі клітини у деяких нитчастих водоростей які здатні округлюватись, потовщувати свої оболонки, накопичувати велику кількість запасних поживних речовин і пігментів, що дозволяє їм переживати несприятливі умови у стані спокою, а також мають збільшену в 20-30 разів кількість ДНК.

Виділяють два типи трихомів у гормогонієвих синьозелених:

Гомоцитний трихом– нитки водоростей без помітно вираженої морфологічної, функціональної і локальної дифе-ренціації клітин.

Гетероцитний трихом– нитки водоростей з помітно вираженою морфологічною, функціональною і локальною ди-ференціацією клітин.

Розмноження синьозелених водоростей вегетативне: одноклітинні - поділом клітин, нитчасті - фрагментацією, части-нами трихому - гормогоніями, акінетами, колоніальні - поділом колоній. У деяких нитчастих утворюються ендоспори. Ста-теве розмноження і джгутикові стадії відсутні.

Cиньозелені, як давні організми, мають велике значення для збагачення первинної атмосфери киснем, а також нако-пичення органічної речовини. Здатність синьозелених водоростей до засвоєння вільного азоту атмосфери сприяє збагачен-ню на нього грунту. Особливо висока активність азотфіксації у гетероцитих форм синьозелених водоростей.

Грунтові синьозелені водорості приймають участь у грунтоутворюючих процесах .

У водоймах надмірна вегетація синьозелених водоростей викликає “цвітіння” води, що є негативним явищем.

Серед синьозелених водоростей є токсичні види, які викликають загибель водоплавної птиці, свійських тварин, алер-гічні реакції і інтоксикації у людей. Серед синьозелених водоростей є види, які живуть у симбіозі з іншими організмами (наприклад, з грибами утворюють лишайники).

З іншими групами нижчих рослин синьозелені пов’язані слідуючим чином:

* Будова клітини, муреїнова клітинна оболонка зближує з бактеріями;

* Наявність хлорофілу а зближує з еукаріотичними водоростями, в першу чергу з червоними, які мають подібні пігменти і не мають джгутикових стадій. Однак синьозелені більш давня група ніж червоні, вони знайомі з докембрійсько-го часу.


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  3. PR-відділ організації: переваги і недоліки
  4. Ведення потерпілого у відділенні невідкладної допомоги.
  5. Виконавча дирекція страхового фонду є виконавчим орга­ном правління фонду. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення, страхові каси.
  6. Вирощування живцевих саджанців в відділенні зеленого живцювання
  7. Відділ Chlorophyta нараховує понад 20 000 видів еукаріотичних мікро- і макроскопічних водоростей.
  8. Відділ Mendosicutes
  9. Відділ Tenericutes
  10. Відділ Аскомікотові
  11. Відділ аудиту при головному управлінні.
  12. Відділ Бактерії




Переглядів: 1891

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 3. Відділ Базидіомікотові гриби. План. | Лекція 5. Відділ Phaeophyta – бурі водорості. План.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.