Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція 10. Вищі рослини. Відділ Мохоподібні. План.

1. Загальна характеристика вищих рослин.

2. Біологічна характеристика і сучасна класифікація мохоподібних.

3. Характеристика основних класів, підкласів і родів.

4. Походження Мохоподібних і основні шляхи їх еволюції.

Усі рослини земної кулі поділяють на дві великі групи:вищі і нижчі. Такий поділ рослин не таксономічний, а умов-ний, проте він зручний і ним широко користуються. Вперше його запропонував англійський ботанік Роберт Броун у 1827 році. До нижчих рослин відносять віруси, бактерії, водорості, гриби, лишайники. До вищих : мохи, риніофіти, псилоти, плауни, хвощі, папороті, голонасінні та покритонасінні.

В якості головного критерію цього ділення використовують морфологічну ознаку - наявність або відсутність дифе-ренціації вегетативного тіла рослини на багатоклітинні органи, які виконують різні функції (корінь, стебло, листя).

Для вищих рослин характерні такі спільні риси: наявність більш-менш розвинених вегетативних органів, спеціальної системи провідних, механічних, асимілюючих та ін. тканин, правильне чергування поколінь, відсутність додаткових піг-ментів у клітинах, багатоклітинні статеві органи (антеридії та архегонії в процесі еволюції від мохоподібних до квіткових поступово спрощувались).

Вищі рослини іноді називають судинними, але до цієї групи не входять мохи. Судинними називають плауни, хвощі, папороті, голонасінні та покритонасінні.

Мохи, риніофіти, псилоти, плауни, хвощі та папороті також називають споровими, а голонасінні та покритонасінні - насіневими рослинами.

Вищі рослини також поділяють на архегоніати і квіткові рослини. Характерною рисою віх архегоніат є наявність у них багатоклітинного жіночого статевого органа - архегонія. До них входять всі вищі рослини, крім покритонасінних.

До вищих рослин відносять слідуючи відділи: Мохоподібні (Bryophyta), Риніофіти (Rhyniophyta), Псилотоподібні (Psilotophyta), Зостерофілофіти (Zosterophyllophyta), Плауноподібні (Lycopodiophyta), Хвощеподібні (Equisetophyta), Папоротеподібні (Polypodiophyta), Голонасінні (Рinophyta) і Покритонасінні (Квіткові)( Magnoliophyta).

Еволюція вищих рослин (крім вторинно водяних форм) відбувалась шляхом пристосування їх до умов наземного іс-нування, тобто до поступового звільнення процесу статевого розмноження від зв’язку з водяним середовищем.

Характерна риса вищих рослин - наявність правильної зміни поколінь у циклі їхнього розвитку. Рослина тут пред-ставлена двома фазами розвитку, які закономірно змінюють одна одну - гаметофітом і спорофітом. Гаметофіт - статеве по-коління, на якому утворюються статеві органи - антеридії і архегонії. Спорофіт - безстатеве покоління, на якому форму-ються спорангії, де із спорогенної тканини археспорія утворюються спори шляхом мейозу. Спорофіт диплоїдний, гамето-фіт - гаплоїдний.

Еволюція життєвого циклу вищих рослин відбувалась у двох протилежних напрямках.

У Мохоподібних вона була напрвлена в напрямку зростання самостійності гаметофіта і його поступового морфоло-гічного розчленування, втрати самостійності спорофіта і його морфологічного спрощення. У всіх інших вищих рослин са-мостійною фазою життєвого циклу став спорофіт, а гаметофіт у них протягом еволюції поступово зменшувався і спрощу-вався і саме ця група рослин найкраще завоювала сущу, спорофіт у назених умовах виявився значно більш життєздатним.

Ці групи рослин утворили дві великі еволюційні гілки - гаплоїдну і диплоїдну.

Вищі рослини - найбільш високоорганізована і чисельна група рослинного світу. Їх нараховують близько 300000 ви-дів, з яких в Україні зустрічається близько 5000 видів.

Відділ Мохоподібні(Bryophyta)

Це невеличкі наземні, рідше водяні рослини, досить простої (для вищих) будови, з чітко виявленою зміною поколінь, або ядерних фаз і домінуванням у циклі розвитку гаплоїдного або статевого покоління (гаметофіта) над диплоїдним, або нестатевим (спорофітом).


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  3. PR-відділ організації: переваги і недоліки
  4. Ведення потерпілого у відділенні невідкладної допомоги.
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вид заняття: лекція
  7. Вид заняття: лекція
  8. Вид заняття: лекція
  9. Вид заняття: лекція
  10. Виконавча дирекція страхового фонду є виконавчим орга­ном правління фонду. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення, страхові каси.
  11. Вирощування живцевих саджанців в відділенні зеленого живцювання
  12. Відділ Chlorophyta нараховує понад 20 000 видів еукаріотичних мікро- і макроскопічних водоростей.




Переглядів: 3181

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 9. Лишайники. План. | Клас Молодильникові - Isoetopsida

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.048 сек.