Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підходи до нормування запасів

Управління запасами полягає в рішенні двох основних задач [9,10]:

• визначення розміру необхідного запасу, тобто норми запасу;

• створення системи контролю за фактичним розміром запасу і своєчасним його поповненням відповідно до встановленої норми.

Нормою запасу називається розрахункова мінімальна кількість, предметів праці, що повинна знаходитися у виробничих або торго­вельних підприємств для забезпечення безперебійного постачання виробництва продукції або реалізації товарів.

При визначенні норм товарних запасів використовують три гру­пи методів: евристичні, методи техніко-економічних розрахунків і економіко-математичні методи.

Евристичні методиприпускають використання досвіду фахівців, що вивчають звітність за попередній період, аналізують ринок і приймають рішення про мінімально необхідні запаси, зас­новані значною мірою на суб'єктивному розумінні тенденцій роз­витку попиту. Як фахівець може виступати працівник підприєм­ства, який постійно вирішує задачу нормування запасів. Викорис­товуваний у цьому випадку метод розв'язання задачі (з групи ев­ристичних) називається дослідно-статистичним.

У тому числі, якщо поставлена задача у сфері управління запа­сами досить складна, може використовуватися досвід не одного, а кількох фахівців. Аналізуючи потім по спеціальному алгоритму їх суб'єктивні оцінки ситуації і пропоновані рішення, можна одер­жати досить гарне рішення, яке мало чим відрізняється від опти­мального. Цей метод також відноситься до групи евристичних і на­зивається метод експертних оцінок.

Сутність методу техніко-економічних розрахунків полягає в розподілі сукупного запасу (залежно від цільового призначення) на окремі групи, наприклад, номенклатурні позиції (або асортиментні позиції — у торгівлі). Далі для виділених груп окремо розра­ховуються страхові, поточні і сезонний запаси, кожний з яких, у свою чергу, може бути розділений на деякі елементи, наприклад, страховий запас на випадок підвищення попиту або порушення термінів завезення матеріалів (товарів) від постачальників. Метод техніко-економічних розрахунків дозволяє досить точно визначати необхідний розмір запасів, однак трудомісткість його велика.

Економіко-математичні методи в нормуванні запасів при­пускають, що попит на товари або продукцію найчастіше являє со­бою випадковий процес, який може бути описаний методами мате­матичної статистики. Одним з найбільш простих економіко-математичних методів визначення розміру запасу є метод екстраполяції, що дозволяє перенести темпи, що склалися в утворенні запасів у минулому, на майбутнє [9].

Наприклад, маючи інформацію про розмір запасів за минулі чотири періоди, на основі методу екстраполяції можна визначити розмір запасів на майбутній період за формулою:

Y5 = 0,5(2 Y4 + Y3-Y1),

де Y5 - нормативний рівень запасу на майбутній, п'ятий період;

Y1, Y3, Y4 - рівні запасу (у сумі, днях або відсотках до обороту) відповідно за перший, третій і четвертий періоди.

Прогноз рівня запасів для шостого періоду (Y6) можна зробити, використовуючи формулу

Y6 = 0,5(2 Y5 + Y4 - Y2).

Міжнародна практика управління запасами свідчить, що темп збільшення запасів повинен трохи відставати від темпу підвищен­ня попиту. Математично це виглядає в такий спосіб:

де Т3 - темп збільшення товарних запасів;

Т0 - темп підвищення попиту.

Таке співвідношення між запасами і попитом забезпечує мож­ливість прискорення оборотності оборотних коштів.

Поряд з нормуванням керування запасами передбачає органі­зацію контролю за їх фактичним станом.

Контроль за станом запасів - це вивчення і регулювання рівня запасів продукції виробничо-технічного призначення і товарів на­родного споживання з метою виявлення відхилень від норм запасів і вживання оперативних заходів до ліквідації відхилень.

Необхідність контролю за станом запасів зумовлена підвищен­ням витрат у випадку виходу, фактичного розміру запасу за рамки, передбачені нормами запасу. Контроль за станом запасу може про­водитись на основі даних обліку запасів, переписів матеріальних ресурсів, інвентаризацій або в міру необхідності.

На практиці застосовують різні методи контролю. Найчастіше використовують два з них.

Перший метод реалізує систему контролю за станом запасів з фіксованою періодичністю замовлення. Контроль стану запасів за цією системою здійснюється через рівні проміжки часу за допомо­гою проведення інвентаризації залишків. За результатами пере­вірки складається замовлення на постачання нової партії товару.

Наприклад, кожного понеділка менеджер фірми переглядає за­лишки товарів і дозамовляє їх до заздалегідь визначеної макси­мальної норми.

Система контролю за станом запасів із фіксованою періодичні­стю замовлення застосовується у випадках, коли:

• умови постачання дозволяють одержувати замовлення різни­ми за величиною партіями;

• витрати по розміщенню замовлення і доставці порівняно не­великі,

• втрати від можливого дефіциту порівняно невеликі.

На практиці за даною системою можна замовляти один з бага­тьох товарів, закуповуваних у того самого постачальника, товари, на які рівень попиту відносно постійний, малоцінні товари і т. д.

Другий методреалізує систему контролю за станом запасів із фіксованим розміром замовлення. Сутність його полягає в тому, що як тільки запас якого-небудь товару досягне заздалегідь визначе­ного мінімального значення, цей товар замовляється. При цьому розмір партії, що замовляється, весь час однаковий. Інтервали часу, через які виробляється розміщення замовлення, у цьому випадку можуть бути різними.

Нормованими величинами в цій системі є величина замовлен­ня, розмір запасу в момент розміщення замовлення (так звана точка замовлення) і величина страхового запасу. Замовлення на постачання розміщується при зменшенні наявного запасу до точки за­мовлення.

 

 

На практиці система контролю за станом запасу з фіксованою кількістю замовлення застосовується переважно у випадках, коли існують:

• великі втрати в результаті відсутності запасу;

• високі витрати по збереженню запасів;

• висока вартість товару, що замовляється;

• високий ступінь невизначеності попиту;

• знижки ціни залежно від кількості, що замовляється.

Система з фіксованим розміром замовлення припускає безпе­рервний облік залишків для визначення точки замовлення. При на­явності широкої номенклатури матеріалів (або асортименту - для торговельного підприємства) необхідною умовою застосування си­стеми є використання технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів.


Читайте також:

  1. АЛЬТЕРНАТИВНІ ПІДХОДИ ДО ВИДІЛЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ
  2. Аналіз запасів
  3. Аналіз стану й оцінка рівня нормування праці
  4. Аудит матеріально-виробничих запасів
  5. Аудит матеріально-виробничих запасів
  6. Будівельна продукція. Кадри, нормування і продуктивність праці
  7. Види запасів
  8. Види запасів
  9. Види матеріальних запасів
  10. Види матеріальних запасів
  11. Визнання та класифікація запасів.
  12. Визнання, класифікація та первісна оцінка запасів




Переглядів: 757

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фактори, що впливають на розробку логістичної системи КІС | Визначення оптимального розміру партії, що замовляється

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.