Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Політичні партії.

1. Народно - Демократична партія Таджикистану (нова назва було прийнято на 3 з'їзді в червні 1997 року, до цього називалася Народною партією Таджикистану), утворена 10 грудня 1994 року. На 1 січня 2008 року мала більше 85 000 членів. НДПТ має найбільшу партійну групу в парламенті країни. Реальна "партія влади", лідером якої є Президент країни. У заявах, виступах лідерів партії підкреслюється, що вони виступають за демократичну, світську таджицьке держава. За короткий період існування партія змогла взяти участь і перемогти в усіх важливих політичних кампаніях 1999 - 2000 рр.. Першу політичну перемогу НДПТ здобула на президентських виборах, її лідер Емомалі РАХМОН був обраний Президентом РТ. Другий великий політичний успіх НДПТ - це їх перемога на виборах в Маджлісі Олі, 65% кандидатів за партійними списками стали депутатами парламенту і більше 70% по одномандатних округах.. За партійними списками НДПТ депутатами стали не тільки функціонери, але безпартійні і колишні члени Об*днаної Таджицької Опозиції, що свідчить про широку підтримки населенням країни цієї структури.

2. Друга за значущістю політична партія, яка впливає на розвиток політичного процесу в країні - Комуністична партія Таджикистану (КПТ). КПТ одна з найстаріших політичних структур країни, була утворена 25 листопада 1929. . За деякими даними партія налічує близько 70000 членів. Лідером КПТ є Шоді ШАБДОЛОВ, депутат Маджлісі Олі.. Політична позиція Комуністичної партії Таджикистану добре знайома населенню. Партія має велику мережу первинних організацій на місцях.

3. Партія ісламського відродження Таджикистану (ПІВТ), утворилася в жовтні 1990 р., була зареєстрована 4 грудня 1991 року. У тому ж році ПІВТ, єдина в Центрально азіатському регіоні з організацій, що представляють політичний іслам, брала участь у президентській кампанії, але їх прихильник зазнав невдачі. ПІВТ була одним з ініціаторів незаконних мітингів з березня по травень 1992 року в м. Душанбе. Результатом цих мітингів стало утворення уряду національної єдності, до складу якого увійшли прихильники ПІВТ.

Діяльність ПІВТ офіційно легалізована в серпні 1999 року. ПІВТ брала участь у парламентських виборах. Вона запропонувала своїх кандидатів у депутати Маджлісі Олі, і за партійними списками, і по одномандатних округах. За партійними списками ПІВТ змогла набрати більше 7% голосів виборців, що дало їй право провести два своїх кандидатів у Маджлісі Олі. По одномандатних округах виборці країни не дали можливість стати депутатом жодному висуванцю від ПІВТ. Лідер – Мухіддін КАБІРІ.

4. Демократична партія Таджикистану
Демократична партія Таджикистану, одна з перших політичних партій Таджикистану, була утворена 10 серпня 1990 і зареєстрована 21 червня 1991 року, за часів існування СРСР. Лідером партії – Масуд САБІРОВ. Після здобуття незалежності Таджикистаном партія продовжувала перебувати в опозиції до влади. Поряд з Партія Ісламського Відродження Т була організатором весняних мітингів 1992 року в Душанбе. 21 червня 1993 рішенням Верховного Суду ДПТ була оголошена поза законом. В еміграції стався розкол серед керівництва ДПТ. Існувало кілька ДПТ на різних політичних платформах (Алма-Атинська платформа ДПТ, лідер М. Іскандаров - перебувала у складі ОТО до листопада 1999 року, Тегеранська платформа ДПТ лідер А. Афзал, була самостійною політичною структурою).

До сьогоднішнього дня йдуть суперечки серед представників різних платформ ДПТ про те, яка з них повинна залишитися під цією назвою. За законом "Про політичні партії" відповідно статті 9, в політичному просторі країни не можуть одночасно діяти дві партії з однією назвою. Міністерство юстиції вибрала правонаступницею ДПТ-Алма-Атинська платформу і дозволив їй брати участь під цією назвою в парламентських виборах.

5. Соціалістична партія Таджикистану (СПТ), сьогодні політичний потенціал партії не високий, вона маловідома. Після вбивства свого лідера партії, авторитетного політика таджицького С. Кенджаева (початок 1999р.) Партія втратила багатьох своїх прихильників. СПТ утворилася в червні 1996. Виконавчий директор – Абдухалім ГАФФАРОВ
6. Соціал-демократична партія Таджикистану
Була утворена в березні 1998 року (тоді вона називалася партією справедливості та розвитку) Лідер партії Рахматулло ЗОЙЇРОВ. Молода партія тільки набуває своє політичне обличчя серед населення.
У політичному просторі республіці крім політичних партій існують і політичні рухи, об'єднання: Конгрес народної єдності Таджикистану (КНЕТ), "Рух національної єдності та відродження Таджикистану" (ДНЕВТ), Національний рух Таджикистану "Чунбіш", Об'єднання "Лалі Бадахшон" та

Існують політичні партії утворені за межами республіки, але так чи інакше впливають на внутрішній політичний процес в країні. У квітні 1999 року за кордоном було створено політичне об'єднання "Єдиний Таджикистан". До неї увійшли наступні політичні партії, русі і блоки:
1. Народно-республіканська партія (Я. Салімов),
2. Партія народної єдності (А. Абдуллоджанов, партія створена в країні, але його діяльність заборонена),
3. Партія Вільний Таджикистан (Я. Курбанов),
4. Рух за загальний мир в Таджикистані (М. Худойбердиев),
5. Блок національного відродження Таджикистану (А. Абдуллоджанов).
Блоки та партії створені за кордоном в основному після невдалого політичного заколоту в листопаді 1998 року. Лідери цих структур у свій час були впливовими фігурами в країні, деякі з них можливо ще впливають на внутрішньополітичні процеси в країні.

Висновок:

Одним з найбільш важливих моментів в Таджикистані є перехід від однопартійної системи до багатопартійності в умовах нерозвиненого громадянського суспільства, відсутності традицій демократії в одній частині країни і наявності древніх форм "гірської" демократії в другій, проблема полягає також і в ще не до кінця сформованою політичній еліті, яка по більшій частині складається з колишніх і теперішніх членів КП. Однією із найвпливовіших партії є саме правляча Народно - Демократична партія Таджикистану.

Висновок до лекції:

Таджикистан був однією з найбідніших радянських республік, 40 відсотків бюджету якої складали субсидії з Москви. Республіка мала найнижчий в СРСР показник ВВП на душу населення і найвищий приріст населенія. Тому розпад Радянського Союзу став особливо важким випробуванням для республіки, ні спроби вирішити нові економічні проблеми, виникли з набуттям незалежності, ні державне будівництво не увінчалися особливим успіхом.

Або Таджикистан встає на шлях до демократизації та економічної реформи, або ризикує потерпіти економічний і політичний крах. Власні освічені інтереси міжнародного спільноти вимагають надання необхідного сприяння у вирішенні цієї величезної завдання, від якої багато в чому залежить стабільність Центральної Азії.


Читайте також:

  1. III. Українські ліберальні партії.
  2. Визначте соціально-економічні та політичні фактори утворення Київської Русі.
  3. Воєнно-політичні аспекти.
  4. Воєнно-політичні події 1649 – 1653 рр. Утворення Української гетьманської держави.
  5. Геополітичні зміни у світі після першої світової війни. Паризька мирна конференція. Версальська система мирних договорів
  6. Геополітичні концепції Збігнева Бжезінського.
  7. Голодомор в Україні (1932-1933), його соціально-політичні наслідки
  8. Громадські рухи й організації. Політичні партії і влада
  9. Громадсько-політичні молодіжні організації
  10. Держава у політичній системі суспільства. Механізм держави.
  11. Етнополітичні процеси в країнах Західної Європи (інтеграційні та сепаратистські тенденції).
  12. За Акт проголосувало абсолютна більшість депутатів Верховної Ради. УРСР перестала існувати. На геополітичній карті світу заявилася нова самостійна держава – Україна.




Переглядів: 559

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Судовий устрій. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.