Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи оцінки еколого-економічних збитків

Економічна оцінка природних ресурсів

Лекція 5. Теорія та інструментарій оцінки природних факторів.

Розділ 2. Практика управління природокористуванням в соціально-економічних системах.

1. Економічна оцінка природних ресурсів.

2. Методи оцінки еколого-економічних збитків.

Природні ресурси– компоненти природного середовища, які використовуються або можуть бути використані при здійсненні господарської діяльності

Економічна оцінка природного ресурсу– це оцінка ресурсу з позицій залучення його в господарську діяльність. Економічна оцінка може бути дана лише господарські використовуваному природному ресурсу і визначає його значення лише для економічної системи.

 

Економічна оцінка природних ресурсів виконує дві важливі функції:

Ø облік ресурсів- дає уявлення про природне багатство, яким володіє суспільство і на що можна розраховувати при виробленні стратегії розвитку виробництва;

Ø стимулювання їх раціонального використання- створює основу для визначення плати за використання природного ресурсу.

Таблиця 5.1 – Основні методики економічної оцінки природних ресурсів

Підхід Сутність підходу
Визначення замикаючих витрат Здійснюється побудова оптимізаційних моделей для визначення замикаючих витрат природних ресурсів які є суспільно виправданою межею витрат на збільшення обсягу продукції. Наприклад, при постійному попиті на нафту замикаючими витратами будуть найвищі витрати того підприємства, у якого вони вище із-за умов видобутку і транспортування. Конкретним виглядом замикаючих витрат є світові ціни які визначають оцінку і вказують на економічну доцільність використання природних ресурсів країни.
Витратна концепція оцінки природних ресурсів Витратна концепція передбачає оцінку природних ресурсів за витратами на освоєння, підтримку і відтворення природного ресурсу при його втраті або деградації.
Рентна оцінка природних ресурсів Загальна формула рентної оцінки Qрент природних ресурсів записується у такому вигляді: Qрент = R/E •100, де R – рента, отримувана від використання природного ресурсу; Е – норма дисконту, що дозволяє привести до теперішнього часу дисконтовані майбутні доходи і витрати (оптимальним визнається його збіг із банківським (позиковим) відсотком).

Забруднення навколишнього природного середовища– надходження у навколишнє природне середовище речовини і (або) енергії, властивості, місце розташування або кількість яких чинять негативну дію на навколишнє природне середовище.

Негативна дія на навколишнє природне середовище– дія господарської або іншої діяльності, наслідки якої призводять до негативних змін в якості навколишнього природного середовища.

Економічний збиток– це грошова оцінка негативної дії шкідливих речовин, що містяться в забрудненому навколишньому природному середовищі, на стан реципієнтів.

Реципієнти– це населення; об'єкти житлово-комунального господарства, міський транспорт, міські зелені насадження; сільськогосподарські угіддя; лісові ресурси; основні фонди промисловості; рибні запаси; рекреаційні ресурси.

Схематично послідовність визначення економічного збитку виглядає так:

«емісія шкідливих речовин та енергії із джерел їх утворення» «розповсюдження шкідливих речовин та енергії в оточуючому природному середовищі» «утворення натурального збитку у реципієнтів» «формування економічного збитку»

 

q Оцінюючи емісію шкідливих речовин і енергії з джерел їх утворення, доводиться не лише визначати кількість і вигляд шкідливих речовин і енергії, але і здійснювати ідентифікацію джерела емісії.

q Встановлюючи межі поширення і концентрацію шкідливих речовин в навколишньому природному середовищі і оцінюючи натуральний збиток, що заподіюється реципієнтові шкідливою речовиною, необхідно вирішити складне завдання, що описується залежністю: «доза-ефект». «Доза» визначається концентрацією і відносною агресивністю шкідливої речовини, а ефект – наслідками в натуральному вираженні дії шкідливої речовини на реципієнта.

q Головним елементом в оцінці натурального збитку є з'ясування того, що відбувається із реципієнтом при дії на нього одного або декількох шкідливих речовин, в тій або іншій кількості тих, що містяться в навколишньому природному середовищі.

 

Інструментальні методи розрахунку економічного збитку від забруднення навколишнього природного середовища передбачають поетапне визначення його величини.

q На першому етапіпроводиться укрупнена пореципієнтна оцінка економічного збитку від забруднення навколишнього природного середовища.

q Другий етап розрахункуекономічного збитку – визначення витрат на попередження дії забрудненого навколишнього природного середовища на стан реципієнтів і витрат що будуть викликані дією на стан реципієнтів забрудненого навколишнього природного середовища.



Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Алгоритм розробки методичних основ бюджетування




Переглядів: 755

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методологія формування та реалізації еколого-економічної стратегії. | Екологічний слід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.