Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Громадянська війна 1936-1939 рр.

Уряд Народного фронту та військовий переворот

 

На виборах 16 лютого 1936 р. Народний фронт дістав перемогу. На зміну правоцентристському уряду прийшов уряд лівих республіканців, що спирався на Народний фронт. Його знову очолив Мануель Асанья, а після того, як його було обрано президентом республіки, прем'єр-міністром став інший лідер тієї ж партії — Карасес Кірога. Уряд закликав маси до "спокою й поміркованості", визна­чив свою політику як політику "миру і загальної згоди". Програма Народного фронту здійснювалася дуже поволі: було визволено політв'язнів, трохи підвищилася зарплата робітникам, відновилося проведення аграрної реформи. На цьому перетворення застопорилися.

Тим часом вороги республіканської Іспанії дійшли висновку, що республіку можна знищити тільки за допо­могою військового заколоту, й почали наполегливо готува­тися до громадянської війни.

Заколот почався 17 липня пополудні у Марокко. Захо­пивши місто Сєуту, змовники вдосвіта 18 липня кілька разів передали в ефір слова: "Над всією Іспанією безхмарне небо". Це був умовний сигнал до початку заколоту по всій країні. 18 липня він охопив усі гарнізони. Як відзначив іспанський політолог та історик X. Тусель, крайні праві сприйняли наслідки виборів 18 лютого 1936 р., що принес­ли перемогу Народному фронту, як свідчення того, що "демократична система передала країну до рук революції і тому необхідно без зволікань почати роботу по її руйнації".

 

 

Перші частини, якими скористалися заколотники, зде­більшого складалися з солдатів (14 тис. чоловік). На Піре­нейському півострові змовники захопили Кадіс і Севілью. За обставин, що вимагали швидких і невідкладних дій, республіканські лідери виявили слабкість та нерішучість. Глава уряду К. Кірога та президент республіки Асанья до останнього моменту опиралися передачі зброї до рук наро­ду й намагалися дійти згоди із заколотниками. 18 липня у Мадриді розпочався загальний страйк, комісія представ­ників Народного фронту відвідала главу уряду і зажадала озброїти народ. К. Кірога вже не мав змоги контролювати ситуацію й подав у відставку. 19 липня розпочав виконан­ня своїх обов'язків новий уряд, очолений одним із лідерів Лівореспубліканської партії Хосе Хіралем. Вагання респуб­ліканських лідерів призвели до того, що змовники захопи­ли 23 міста. Тим часом заколотники незабаром змогли переконатися у рішучості демократичних сил відстоювати завоювання республіки. У Барселоні та Мадриді заколот було швидко придушено. Наприкінці серпня перевага ще зберігалася за республікою, демократичні сили врятували країну від першого фашистського натиску. Тим часом військово-фашистський переворот, подолавши опір кон­курентів, очолив генерал Франко.

Франсіско Франко Баамонде (1892-1975 рр.) народив­ся в місті Ель-Ферроль 4 грудня — на день св. Варвари, оборонниці артилерії на що згодом біографи зверта­ли особливу увагу. Його діди та прадіди по лінії батька були або моряками, або службовцями порто­вої адміністрації. Франсіеко також мріяв стати моря­ком, але за родинною традицією до морського училища пішов його старший брат Ніколас. Франсіе­ко, або Паако, як його називали в родині, був посла­ний до піхотного училища в Толедо. Найнижчий — 155 см, наймолодший кадет не відзначався успіхами у військових науках, був 251-м з 312 учнів. Спочатку ніщо, здавалося, не віщувало блискучої кар'єри 17-річному молодшому лейтенантові, що 1910 р. дістав призначення до 8-го піхотного полку в Ель-Ферролі, якби не війна у Іспанському Марокко. Честолюбний лейтенант вступає 1912 р. до колоніальних військ, в лютому 1917 р. йому надають звання майора, і він стає наймолодшим майором в іспанській армії. 31 серп­ня 1920 р. було створено іноземний легіон "Терсіо", командиром 1-ї бригади якого згодом став Франко. У червні 1923 р. вже у чині підполковника його нагороджено "Військовою медаллю за особливі за­слуги" у війні проти незалежної держави Ріфф (Пів­нічний Марокко). Під час диктатури Прімо де Рівери Франко був удостоєний звання бригадного генерала. 1927 р. диктатор призначив Франко начальником щойно створеної Вищої військової академії гене­рального штабу в Сарагосі. На цій посаді він зустрів падіння диктатури у 1931 р. Після закриття академії й різкого скорочення офіцерського корпусу Франко прийняв командування 5-ю дивізією в Сарагосі, з лютого 1932 р. — командир 15-ї бригади в Ла-Коруньї. 1934 р. Франко став наймолодшим дивізійним генералом у віці 41 рік. Брав безпосередню участь у придушенні Астурійського повстання. На початку 1935 р. Франко отримав нове призначення — началь­ника генерального штабу іспанської армії. Після пе­ревороту 1936 р. — глава іспанської держави, лідер військово-фашистського заколоту. Після перших ударів, що їх було завдано змовниками, війна могла скінчитися, якби вона велася в національних рамках. Проте на допомогу реакції прийшли Гітлер і Муссоліні, що послали до Іспанії війська, оснащені за останнім словом техніки. Внаслідок іноземної інтервенції війна для іспанського народу перетворилася на національно-революційну, яку він вів проти фашизму, за незалеж­ність, волю та демократію. Війна в Іспанії зачіпала інтере­си багатьох країн, урядів і народів.

 


Читайте також:

  1. I світова війна
  2. Арабо-ізраїльська війна 1967 р.
  3. Арабо-ізраїльська війна 1973 р. та Кемп-Девідська мирна угода.
  4. В'єтнамська війна 1957-1975 років.
  5. Велика Вітчизняна війна СРСР.
  6. Вересня 1939 р. з нападу фашистської Німеччини на Польщу розпочалася Друга світова війна.
  7. Визвольна війна 1648–1654 рр.
  8. Визвольна війна народів Китаю проти японської інтер­венції
  9. Визвольна війна середнин XVII ст. та формування
  10. Використання мережі Інтернет в інформаційних війнах
  11. Війна більшовицької Росії проти УНР.
  12. Війна в Афганістані.




Переглядів: 1279

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Революція 1931 р. | Втручання тоталітарних держав до подій в Іспанії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.