Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поведінка найпростіших

Протисти як індикатори чистоти води

 

Протисти – біоіндикатори якості води, особливо ступеню її забрудненості. Для оцінювання стану чистоти води застосовують два методи.

1. Користуючись шкалою сапробності, виділяють серед видів, що зустрічаються у водоймі, провідні організми з точки зору індикації певного ступеню чистоти води (табл.1).

Для оцінки якості води застосовують індекс різноманітності та кількісні відношення окремих видів у угрупуванні найпростіших.

Звичайно, що при використанні обох методів оцінювання поряд з протистами враховують також видовий склад водоростей, вищих рослин та багатоклітинних тварин. Разом із взяттям проб для визначення провідних організмів потрібно вимірювати також абіотичні фактори у місці дослідження ( температуру, рН, вміст кисню тощо).

 

Рівні сапробності Ступені трофності Приклади провідних організмів (протистів)
Полісапробний: дуже сильне органічне забруднення, мало кисню, багато бактерій; видовий склад збіднений, чисельність особин велика. Політрофний: сильний надлишок поживних речовин (гниюча вода) Джг.: Hexamita, Trepomonas С.: PelomixaVahlkampfia І.: Caenomorpha, Colpidium, Epalxella, Lacrymaria, Metopus, Vorticella
Альфа-мезосапробний: значне органічне забруднення, мало кисню; видовий склад багатий, чисельність особин висока Евтрофний: багато поживних речовин, багато фотосинтезуючих протистів Джг.: Bicoeca, Bodo, Chilomonas І.: Carchesium, Сhilodonella, Paramecium, Urocentrum
Бета-мезосапробний: слабке органічне забруднення, багато кисню; видовий склад багатий Евтрофний: багато поживних речовин, багато фотосинтезуючих протистів Джг.: Dinobrion, Synura С.: Amoeba, Eshinosphaerum І.: Euplotes ,Halteria
Олігосапробний: чиста вода, багата на кисень; видовий склад бідний, чисельність особин низька Оліготрофний: мало поживних речовин Джг.: Diplosiga С.: Acanthocystis, Mayorella І.: Dilrptus, Strobilidium, Thuricolla

 

Прим. Джг. – джгутикові; С. – саркодові; І. – інфузорії.

 

Як відомо, найпростіші здатні сприймати з довкілля різноманітні подразники та реагувати на них. Звичайно, відповідь на подразнення полягає у просторовому переміщенні (таксисі). Зараз важко дати відповідь на питання, як саме протисти сприймають та проводять збудження. Однак не всі види поведінки одноклітинних можна інтерпретувати як відповідь на зовнішні подразники. В певних межах ці організми, особливо інфузорії, здатні до спонтанних поведінкових проявів.

Якщо подразнення викликає „реакцію переляку”, тобто раптовий рух без певної мети та напрямку, говорять про фоботоксичну поведінку. Якщо ж після подразнення починається цілеспрямований рух до джерела подразнення або від нього, мова йде про позитивний або відповідно негативний топотаксис. Між фобо- та топотаксисами провести чітку межу не завжди вдається.

Якщо за критерій взяти характер збудника, можна виділити наступні таксиси: фототаксис, хемотаксис, механотаксис, геотаксис, термотаксис, реотаксис, гальванотаксис.


Читайте також:

  1. Відповідальність та етична поведінка у бізнесі.
  2. Вплив характеру кола на криву струму при несинусоїдній напрузі /розрахунок найпростіших кіл
  3. Галузях Поведінка по відношенню до колег
  4. Девіаційна поведінка представників окремих соціальних груп
  5. Економічна поведінка домогосподарств
  6. Економічна поведінка – сукупність дій соціальних суб’єктів, в яких виражається спосіб здійснення економічної діяльності.
  7. Етична поведінка стосовно взаємодіючих організацій
  8. Етична поведінка стосовно клієнтів
  9. Етична поведінка як сукупність вчинків та дії людей
  10. Етична поведінка як сукупність вчинків та дій людей
  11. Загальні властивості та поведінка вірусів
  12. Злочинна поведінка та механізми її формування




Переглядів: 1138

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Культивування одноклітинних | Механотаксис

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.