Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Передумови виникнення фінансів.

Специфічні ознаки фінансів.

· обмінно-розподільчий характер;

· рух вартості від одного суб΄єкта до іншого;

· грошова форма відносин;

· формування доходів і здійснення видатків;

· еквівалентний (за призначенням) характер обміну та розподілу і нееквівалентний перерозподілу.

 

Таким чином, виходячи з цих ознак можна сформулювати загальне визначення фінансів:

 

Фінанси – це сукупність економічних відносин, пов΄язаних з обміном, розподілом і перерозподілом у грошовій формі вартості валового внутрішнбого продукту (ВВП), а в певних умовах і національного багатства.

Які ж передумови виникнення фінансів? Чому вони виникли лише в середні століття, адже людство задовго до цього мало гроші, товарно-грошові відносини, державний устрій.

Перша передумова.

Виникнення загальнодержавного фонду грошових коштів - бюджет, яким голова держави не міг одноособисто користуватись. Тобто в Центральній Європі в ході перших буржуазних революцій хоча і залишився монархічний режим, влада монархів була значно зменьшена і головне відбулося відторгнення голови держави (монарха) від казни.

Друга передумова.

Формування і використання бюджету прийняло системний характер, тобто виникли системи держаних доходів і видатків з визначеним складом, структурою і законодавчим закріпленням.

Цікаво, що групи видаткової частини бюджету практично залишилися не змінними протягом багатьох століть. Вже тоді були визначені чотири напрямки видатків: на воєнні цілі, на управління, на економіку, на соціальні потреби.

Третя передумова.

Податки в грошовій формі прийняли переважний характер, тоді як раніш, доходи держави формувались головним чином за рахунок натуральних податей і трудових обов¢язкив.

 

Таким чином, тільки на даному етапі розвитку держави і грошових відносин стало можливим розподілення створеного продукту у вартісному вираженні. Розподільні відносини - частка економічних відносин в суспільстві, і фінанси, які є вираженням цієї об¢єктивно існуючої сфери економічних відносин, є економічною категорією, фінанси також є історичною категорією так як вони мають стадії виникнення, розвитку, тобто змінюються у часі.

2. Необхідність фінансів в умовах товарного господарства.  
Фінанси не можуть існувати без грошей. Алеякщо наявність грошей - обов¢язкова вимога функціонування фінансів, то причиною, породжуючою їх виникнення,

можна вважати потребу суб¢єктів господарювання і держави в ресурсах, які б забезпечили їх діяльність. Цю потребу в ресурсах без фінансів не можливо задовольнити а ні у сфері господарювання, а ні у сфері державного управління.

В сфері господарювання саме завдяки фінансам, які є інструментом самостійного розподілу суспільного продукту, забезпечується задовільнення постійно змінюючихся відтворювальних потреб. Фінанси не можна замінити тому, що вони дозволяють пристасувати (трансформувати) пропорції виробництва к потребам споживача.

Спочатку пропорції розподілу вартості суспільного продукту відображають структуру відносин самого виробництва - виручка розподіляється пропорційно елементам вартості, які відображають умови виробництва товарів. Але розподілена таким чином виручка не відповідає потребам дінамічно змінюючогося суспільного виробництва, що викликає необхідність у її перерозподілі. Останнє здійснюється за допомогою формування грошових фондів цільового призначення. Розвиток суспільних потреб призводить до зміни складу і структури грошових (фінансових) фондів, створюємих в розпорядження суб¢єктів господарювання.

Фондова форма розподілу вартості суспільного продукту дозволяє органічно поєднати виробництво із споживанням, зробив споживання відправною точкою, начальною стадією відтворювального процесу.

У складі потреб розширеного відтворення важливе місце займають ті, що пов¢язані з існуванням держави. Так регулювання масштабів суспільного виробництва у галузевому та територіальному аспектах, утримання і розвиток невиробничої сфери, захист навколишнього природного середовища та інші, подібні їм суспільні потреби задовольняються за допомогою державних фінансів. Їх функціонування дозволяє сформувати у розпорядження держави бюджетні та позабюджетні фонди, які покликані задовольняти різноманітні загальнодержавні потреби.

Фінанси - невід¢ємний елемент суспільного відтворення на всіх рівнях господарювання: вони однаково необхідні низовій ланці - підприємствам (організаціям, установам), і міжгосподарчим об¢єднанням (асоціаціям, концернам), і держаній системі управління народним господарством. Без фінансів неможливо забезпечувати індивідуальний та суспільний кругообіг виробничих фондів на розширеній основі, регулювати галузеву і територіальну структуру економіки, стимулювати як нашвидше втілення науково-технічних досягнень, задовольняти інші суспільні потреби.

3. Взаємозв'язок фінансів з іншими економічними категоріями.  
Процес вартісного розподілу суспільного продукту, в ході якого створена в виробництві вартість ділиться між суб'єктами господарювання, а у кожного з них - по

цільовому призначенню, досить важкий. Тому він здійснюється за допомогою різних економічних категорій, кожна з яких виконує специфічну, тільки їй притаманну роль. Фінанси, приймая участь в вартісному розподілі, тісно пов'язані та взаємодіють із такими категоріями, як ціна, заробітна плата та кредит.


Читайте також:

  1. XVII ст.). Виникнення козацтва.
  2. Безпосередньо збутові ризики та причини їх виникнення
  3. Біохімічна гіпотеза виникнення життя.
  4. Біохімічні чинники виникнення втоми при виконанні короткочасних вправ максимальної і субмаксимальної потужності
  5. Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
  6. Бюджетний дефіцит, його суть, причини виникнення та джерела фінансування
  7. Бюджетний дефіцит: причини виникнення та можливі джерела покриття
  8. Велика депресія 1929–1933 рр. і економічний розвиток країн у 30-х рр. ХХ ст. Виникнення кейнсіанства
  9. Види і теорії сну. Повільний і швидкий сон. Механізм виникнення сну.
  10. Види місцевих фінансових органів. Компетенція місцевих органів влади в галузі фінансів.
  11. Види та причини виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру
  12. Вимоги нормативних документів щодо термінів подачі інформації про виникнення НС та її медико-санітарні наслідки.




Переглядів: 3818

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні питання теми. | Фінанси і заробітна плата.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.