Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Подолання формаційних ознак суспільного розвитку.

Заперечення класичних ознак формаційного розвитку має ще одну особливість. Воно здійснюється як планетарний процес, що реалізується на основі глобалізації в ході сучасного етапу науково-технічного процесу системних зв'язків різних суспільно-економічних структур. Такий розвиток ґрунтується на об'єктивних процесах.

Поряд з визначеними раніше ознаками сучасного суспільно-істо­ричного розвитку особливо важливим у характеристиці постіндустріальної цивілізації, в яку поступово входить людство, є те, що за своїм змістом вона несе на собі риси структурно цілісної системи.

Визнання зростаючої цілісності світової цивілізації — одне з найбільш фундаментальних положень, що характеризують сутність процесів, які розглядаються.

Добре відомо, що історія людської цивілізації визначалася все-світністю розвитку і на попередніх етапах. Людство завжди було єди­ним. І ця єдність мала місце навіть тоді, коли взаємодія між націями і народами за своїми зовнішніми ознаками ще не мала чіткого вира­ження.

Проте всі попередні цивілізації розвивалися лише за нормами сумативної цілісності. Принципова новизна постіндустріальної цивілізації полягає у тому, що її розвиток здійснюється в напрямі поступового переростання сумарної цілісності світу в структурну цілісність. Яке значення для осмислення сучасних процесів суспільно-історичного розвитку має це положення?

Головна особливість розвитку структурно цілісної системи полягає у тому, що елементи, які її конституюють, все більшою мірою підпорядковую-ться цілому. Вони вступають у нові взаємозв'язки, що диктуються цим цілим, перебудовуються згідно з законами його функціонування і розвитку. Формування структурної цілісності сучасно­го світового процесу супроводжується подальшим посиленням ролі та значимості загальноцивілізаційних принципів розвитку.

Відповідно до цього змінюється субординація внутрішніх і зо­внішніх чинників розвитку. Останні набувають статусу верховенства, беруть на себе провідну функцію у визначенні загальної траєкторії суспільно-історичного прогресу. На цьому ґрунті відбувається зближення різних соціально-економічних систем розвитку.

Таке зближення стає можливим завдяки нагромадженню люд­ством могутнього пласту матеріальних і духовних цінностей, що ут­ворюють об'єктивну основу розвитку сучасного цивілізаційного про­цесу. Накопичення загальнолюдських цінностей в економіці, політиці, культурі, моралі стає дедалі вагомішим порівняно з пластом антагоністичних відносин між окремими соціально-економічними утвореннями. Все це зумовлює, з одного боку, дифузію класово-формаційних детермінант, які завжди виступали як чинники, що утримували інтеграційні процеси у руслі біполярної структури, а з іншого — пріоритетність загальноцивілізаційних процесів.

Водночас перехід до нового типу спільності суспільства — струк­турної цілісності загальноцивілізаційного процесу, поступове подолання нерівномірностей суспільного розвитку окремих націй і народів не виключає, а, навпаки, передбачає широкий розвиток їхніх специфічних національних особливостей. У цьому процесі зближення різноманітних соціально-економічних структур здійснюється не за принципом «або — або» і не на основі взаємного поглинання, а за схемою, яку передбачав великий російський учений і правозахисник А. Д. Сахаров: шляхом зустрічного взаємозближення протилежних принципів розвитку. Таке зближення передбачає не подолання їхніх своєрідностей, а, навпаки, взаємозбагачення, подальший розвиток позитивних надбань, що у процесі розвитку перетворилося на загальнолюдські цінності.

Як засвідчує світовий досвід, саме за таким принципом розви­вається економічний устрій країн соціально орієнтованого ринко­вого господарства. Еволюційний процес становлення і всебічного розвитку такого господарства в країнах Заходу відображує напов­нення функціональних структур капіталізму соціальним змістом. Такому розвитку країн розвиненого ринкового господарства, що здійснюється на основі глибоких якісних перетворень у системі технологічного способу виробництва, сприяла відкритість його структур. Це давало змогу капіталістичній системі активно вбира­ти все позитивне, що було напрацьовано людством, у тому числі те, що теорія відносила раніше до суто соціалістичних елементів розвитку.

На цьому ґрунті відбувається процес становлення якісно нового за своїми критеріями суспільства — суспільства «без ... ізмів». Це суспільство, що поступово долає класичні класово-формаційні ознаки і повністю будує свої принципи на загальнолюдських цінностях. Можна сказати, що постіндустріальна цивілізація за своєю соціально-економічною суттює постформаційна цивілізація.Формаційні утворення — соціалізм, капіталізм, не притаманні постформаційній цивілізації. У своєму розвитку вона долає обмеженості кожної з цих структур.

З огляду на це слід оцінювати історичну місію капіталізму. Сти­мулюючи становлення постіндустріальної цивілізації, він тим самим створив матеріальні передумови для подолання формаційних ознак суспільного розвитку. Майбутнє людства — це становлення суспіль­ства, що розвиватиметься не на класово-формаційних, а загально­людських принципах.

 


Читайте також:

  1. II. Відкриття і подолання схоластичного світогляду
  2. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  7. Аксіоми. Теореми. Ознаки.
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Аналіз однієї ознаки
  10. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.
  11. Анатомо-фізіологічні основи статевого розвитку.
  12. Атрибутивні ознаки і властивості культури




Переглядів: 591

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технологічна революція і покликана нею до життя постіндустріаль-на, інформаційна цивілізація потребують повороту всієї суспільної системи до людини. | Україна в структурі загально-цивілізаційного процесу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.