Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічні концепції античності

Особливості господарського життя Давнього Риму

 

Давній Рим виник в 754 - 753 рр. до н.е. Хронологічно давньоримський економічний розвиток поділяється на періоди: VIII - VI ст. до н. е. (період розкладу родового устрою), VI - ІІІ ст. до н. е, ІІ - І ст. до н. е., І - ІІ ст. н. е. (період розквіту імперії), ІІІ - V ст. н. е.(період кризи й розкладу античної економічної системи).

В VIII - VI ст. до н. е. внаслідок розкладу родового устрою посилювалося соціальне розшарування. Були проведені реформи Сервія Тулія (579 - 535 pp. до н. е.), за якими вводився цензовий майновий принцип поділу чоловічого населення.

В VI - ІІІ ст. до н. е. прийняті „Закони XII таблиць” (V ст. до н. е.), які закріпили приватну власність, рабство, зменшили позиковий процент до 8 %, заборонили шлюби між патриціями і плебеями (це - період боротьби між ними за права на землю); закон Ліцинія і Секстія (367 р. до н. е.), який обмежив рабовласницьке господарство 500 югерами (125 гектарами) землі; закон Петелія (326 р. до н. е.), який відмінив боргову кабалу для римських громадян. Прогресувало ремесло й торгівля. Рабство в ці два періоди носило патріархальний характер.

II - І ст. до н. е. єперіодом початку класичного рабства. Це період, піднесення сільського господарства на основі наукових розробок (Катон, Варрон), що викликало необхідність аграрних реформ (брати Гракхи).

В І - II ст. давньоримська імперія досягла найвищого піднесення. Склалось декілька типів латифундій(великих землеволодінь): 1) централізована рабська; 2) децентралізована з колонами (започаткування системи колонату); 3) змішана. Відмічається піднесення ремесла в провінціях, процвітання торгівлі, розвиток зовнішньоекономічних зв’язків.

В ІІІ - V ст. до н.е. давньоримське господарство опиняється в кризовому стані з причин: вичерпання потенційних підвалин рабовласництва, скорочення робочої сили з-за епідемій і мобілізації до армії, спустошення посівних площ, падіння врожайності. Система колонату (протофеодальних відносин) набуває поширення.

В 395 р. відбувся розділ Римської імперії на Західну і Східну (Візантію). В 476 р. внаслідок франкського завоювання західноримська імперія загинула (рік, що знаменує кінець історії Давнього Світу і початок історії середньовіччя).

Аналізуючи соціально-економічний розвиток Давньої Греції та Риму, можна з упевненістю стверджувати про зародження і певний прогрес ринкових відносин в цих країнах.

Певна реанімація досягнень греко-римської цивілізації відбудеться лише в епоху Відродження.

 

Найвищого піднесення давньогрецька економічна думка досягла в класичний період античності в творчості Ксенофонта (430-354 рр. до н.е.), Платона (428-347 рр. до н.е.), Арістотеля (384-322 рр. до н. е.). До заслуг давньогрецьких науковців відносяться перші дослідження в області товарно-вартісних категорій (Ксенофонт, Арістотель), формулювання проекту ідеального державного устрою (Платон), введення в науковий обіг терміну „економіка” („ойкос” - дім, господарство; „номос” - закон (Арістотель)) та ін.

Серед науковців Давнього Риму виділяється плеяда дослідників сільгоспвиробництва на чолі з Марком Порцієм Катоном (234-149 рр. до н. е.), Марком ТеренціємВарроном (116-27 рр. до н. е.), Юнієм МодератомКолумеллою (І ст. до н. е.). Давньоримські науковці першими з відомих встановили систематизації в області організації сільського господарства: композиційний поділ галузі (рослинництво, тваринництво, кормовиробництво), спеціалізація (хоча й рабська) сільгоспвиробників за схильностями, агрономічний календар, оцінювання якості земель, натурально-господарські й ринкові початки та їхнє співвідношення, поради стосовно облаштування маєтків та організації праці (в т. ч. інтенсифікації господарства), виділення кліматичних особливостей тощо.

З основними досягненнями економічної думки Давньої Греції та Давнього Риму можна ознайомитися у [6, c. 13–23].

Питання до теми

1. Які основні фактори вплинули на формування Східної та Західної цивілізацій?

2. В чому полягає наукове значення староіндійського трактату „Артхашастра”?

3. Які характеристики мала господарська система Китаю в епоху стародавнього світу? Які основні течії існували у суспільній думці Давнього Китаю?

4. Які економічні основи моделі „ідеальної держави” Платона?

5. Якими були характерні риси господарської системи Давнього Риму та як вони відображені у пам’ятках економічної думки того періоду?

 

 


Читайте також:

  1. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  2. V. Економічні цикли.
  3. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  4. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  5. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  6. Аксіологія як наука про цінності. Філософські концепції цінностей.
  7. Акціонерна власність в економічній системі
  8. Античний Рим: економічні причини розвитку і занепаду
  9. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  10. Безробіття: суть, причини, форми та соціально-економічні наслідки
  11. Блага поділяють на економічні та неекономічні.
  12. Валютно-фінансова інтеграція в Європі: історичні, економічні та інституційні засади




Переглядів: 559

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні етапи господарського розвитку Давньої Греції | Передумови становлення феодалізму

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.