Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розглянемо сучасні види республік.

Республіка
парламентська президентська змішана (напівпрезидентська)
- Глава держави (президент) не може впливати на склад і політику уряду, який формується парламентом і підзвітний йому. Повноважень у президента меньше, ніж у премьер- міністра. Тут здійснюється принцип верховенства парламенту, який обирається населенням країни. Президент обирається парламентом. - Глава держави (президент) особисто або з подальшим схваленням верхньої палати парламенту формує склад уряди, яким керує сам. Уряд, як правило, несе відповідальність перед президентом, а не перед парламентом. Президент обирається непарламентським шляхом – прямими або непрямими виборами населення (США, Аргентина, Мексика, Бразилія, Швейцарія, Іран Ірак).     - Глава держави (президент) пропонує склад уряду (перш за все кандидатуру прем'єр-міністра), який підлягає обов'язковому затвердженню парламентом. Виконавча влада належить не тільки президенту, але і прем'єр-міністру, який очолює уряд. Президент має право головувати на засіданнях уряду . Президент обирається непарламентським шляхом (Україна, Фінлян дія, Франція).  

 

Уточнимо роль президента в президентській і парламентській республіці.

Президентська республіка характеризується, перш за все, вагомою роллю глави держави в державному механізмі. Президент переважно обирається незалежно від парламенту (прямим або непрямим голосуванням) і поєднує повноваження глави держави і глави уряду. Уряд, як, правило, слабо впливає на парламент, не залежить від парламенту, парламент не може проголосити недовіру уряду або достроково припинити його повноваження. Пост прем'єр-міністра або відсутній, або грає допоміжну координаційну роль (так званий «адміністративний» прем'єр в деяких країнах «третього світу»). Президент здатний відстоювати інтереси виконавчої влади завдяки своєму високому статусу (здійснювати активну виконавчу політику, використовувати право на видання виконавчих актів, ініціювати створення законів, використовувати право вето на ухвалення законів, застосовувати різноманітні засоби впливу на законодавчу владу) з метою досягнення балансу влади. Президентом в цих державах стає, як правило, лідер партії, що перемогла на президентських виборах, з числа членів якої і формується уряд. «Класичною» моделлю президентської республіки є США.

Президент в парламентських республіках, на відміну від глави держави в президентських республіках, звичайно не має в своєму розпорядженні реальної виконавчої влади, і його правовий статус значною мірою нагадує статус монарха в парламентській монархії. Повноваження глави держави, за винятком суто церемоніальних (представницьких), здійснюється із згоди і за ініціативою уряду, утворюваного на парламентській основі.

Якщо в президентських республіках глава держави формує уряд на свій розсуд, незалежно від розстановки сил в парламенті, то в парламентських республіках глава держави частіше за все може призначити такий уряд, який має підтримку парламентської більшості. Члени уряду є одночасно і членами парламенту, тобто склад уряду відображає реальну розстановку сил в парламенті, що дозволяє уряду впливати на ухвалення парламентських рішень. Пост прем'єр-міністра, як правило, автоматично займає лідер партії (блоку партій), що перемогла на виборах. Існує парламентська відповідальність уряду, яка часто носить солідарний характер - недовір'я одному члену кабінету спричиняє за собою відставку всього уряду. Замість відходу у відставку уряд може зажадати розпуск парламенту і призначення нових виборів. Функція глави держави відокремлена від функції глави уряду.

Президент в змішаній республіці, що поєднує в собі елементи президентської і парламентської республіканських форм правління, є верховним головнокомандуючим, як в президентській республіці, проте не у всіх країнах володіє повноваженнями глави виконавчої влади, нерідко ділить її з прем'єр-міністром. Відсутня посада віце-президента, як і в парламентській республіці. Наприклад, в Україні немає посади віце-президента, яка є в Швейцарії. Президент України має право достроково розпустити парламент, а депутати парламенту не можуть бути членами Кабінету Міністрів, і навпаки. У ряді змішаних республік президент не володіє правом законодавчої ініціативи, в Україні володіє цим правом.


Читайте також:

  1. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  2. Багатозначність слів у сучасній українській мові
  3. Визначення поняття «Економіка підприємства» у сучасній економічній літературі
  4. Глобалізаційні процеси в сучасній світовій культурі та теорія модернізації
  5. Головними видами контролю успішності учнів у сучасній школі є: випереджувальний, поточний, періодичний, підсумковий.
  6. Демократичні основи політичного життя суспільства. Сучасні концепції демократії.
  7. Діяльність груп інтересів в сучасній Україні.
  8. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 1 страница
  9. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 2 страница
  10. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 3 страница
  11. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 4 страница
  12. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 6 страница




Переглядів: 626

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття форми державного правління та її види. | Поняття форми державного устрою та її види.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.